USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC64.733,12

Uzay Çalışmaları Sayesinde Hangi Teknolojiler Geliştirilmiştir?

uzay-calismalari-sayesinde-hangi-teknolojiler-gelistirilmistir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzay çalışmaları sayesinde hangi teknolojiler geliştirilmiştir sorusu özellikle bilim insanlarının yeni keşifleri sonucu daha da dikkat çekmektedir. Uzay her zaman gizemini koruyan derin bir evrendir. Bu denli gizemli olan uzay kişilerin ilgisini asırlardır üzerinde toplamaktadır.

Uzay Teknolojileri Nelerdir?

Uzay çalışmaları sayesinde hangi teknolojiler geliştirilmiştir sorusundan önce uzay teknolojilerinin ne olduğu öğrenilmelidir. Bahsedilen uzay teknolojileri veya uzay bilimi, uzay boşluğunda bulunan yapay uydular gibi her şeyin araştırılmasıdır. Uzay teknolojileri bazen astronomi olarak da adlandırılmaktadır. Son zamanlardaysa astronomi daha geniş olan uzay biliminin bir alt dalı olarak kabul edilmiştir.

Uzay çalışmaları sayesinde hangi teknolojiler geliştirilmiştir sorusundaki uzay,  içerisinde konuyla alakalı başka alanları da içererek büyümektedir. Mümkün olup olmadığı araştırılan uzay yolculuğu, uzay tıbbı, uzay keşfi ve uzay arkeolojisi bu dallar arasında yer almaktadır.

uzay-calismalari-sayesinde-hangi-teknolojiler-gelistirilmistir

Uzay Çalışmaları Sayesinde Hangi Teknolojiler Geliştirilmiştir?

NASA’nın yaptığı çalışmalar her geçen gün uzay hakkındaki birçok gizemi aydınlatmaktadır. Özellikle de NASA’nın son keşif aracı olan Perseverance yedi aylık yolculuğu sonrasında Mars yüzeyine inerek yeni bilgiler edinilmeyi sağlamıştır.

Dünya’nın dışında yaşam mümkün mü henüz bilinmese de öğrenme amacıyla birçok çalışma yürütülmektedir. Yapılan uzay yolculukları sayesinde günlük hayatta kullanılan birden fazla şeyi insanlara kazandırmıştır. Uzay çalışmaları sayesinde gelişen araçlar kısaca şunları içermektedir:

1 – Kalp Kaslarını Koşullandırma Makinesi

Bu makine 1991 yılında ticari kullanıma başlamıştır. Aslında Shuttle 200-1 adlı makine yer çekiminin olmadığı ortamda oluşabilecek kas erimesiyle mücadele için hazırlanmıştır. Hazırlanış amacı astronotlara yönelik olmuştur. Ancak bu makine daha sonraları sadece astronotlarda değil aynı zamanda yaşlılara yardım için fizyoterapi alanında da kullanılmaya başlanmıştır.

2 – GPS

Küresel konumlama sistemi olarak da bilinen GPS sayesinde aranılan adres anında bulunmaktadır. GPS aslında bilim insanlarının uzay boşluğunda hareket eden uzay araçlarının konumunu belirlemek adına geliştirdiği teknolojidir. Yaklaşık bir metreye kadar kesin coğrafi konum ve saat bilgisi sağlayan bu sistem hala daha hem uzay biliminde hem de insanlarca kullanılmaktadır.

3 – MRI Cihazı

İnsan hayatını kurtarıcı tespitlerin yapılmasını sağlayan tarama yöntemleridir. MRI, ultrason gibi cihazlar uzay derinliklerinden en detaylı ve iyi görüntülerin alınması ihtiyacından doğmuştur. Dijital sinyallerin işlenme süreci bulunan radyografi yöntemlerine göre net, parlak bir görüntü sunmuştur. Hızlı tarama getiren bu cihazlar tıp dünyasında da kusurları tespit etmek için kullanılmaya başlanmıştır.

4 – Mikrodalga Fırın

Mikrodalga fırın ilk aya giden uzay mekiği içerisinde kullanılmıştır. Astronotların soğuk yiyecekleri sıcak ve taze tüketmeleri için tasarlanmıştır. İstenilen sonuç ve kolaylık sağlaması yönünden artık hemen hemen her evde de kullanılmaktadır.

5 – Oksijen Maskeleri

Uzayda oksijen sıkıntısını giderebilmek adına tasarlanan bir teknolojidir. NASA çalışmaları öncesinde oksijen maskeleri oldukça ağır olmuştur. NASA çalışmalarıyla hafifleştirilmiş ve kullanımı kolay hale getirilmiştir. Kullanımı kolaylaşan oksijen maskelerini özellikle itfaiyeciler sıklıkla kullanmaktadır.

Günlük Hayatta Kullandığımız Uzay Teknolojileri Neler?

uzay-calismalari-sayesinde-hangi-teknolojiler-gelistirilmistir

NASA gibi uzay kuruluşları uzayı ve teknolojilerini incelemek adına birçok araç- gereç tasarlamıştır. Geliştirilen bu araç- gereçlerin çoğu günlük hayatta da kullanılmaya başlandı. Hala daha uzay araçlarından olan ve o alana yönelik tasarlanan teknolojiler kullanılmaktadır. Günlük hayatta kullandığımız uzay teknolojileri şöyle sınırlandırılabilir:

1 – Bebek Mamaları ve Toz Gıdalar

Dünyada kısa sürede halledilen günlük rutinler uzayda büyük ölçekte problem yaratmaktadır. İnsanların temel fizyolojik ihtiyaçlarından biri olan yemek yemek de bunlar arasında yer almaktadır. Uzay yolculukları oldukça uzundur ve yiyecek depolama da zorlayıcıdır.

Hem yerden hem de dayanma açısından hazır ve kolay gıdalara ihtiyaç duyulmuştur. Bunlarda toz gıdaları içermektedir. Bebek mamalarına evrilme süreci alg tabanlı sebzeye benzeyen yağ geliştirilmesiyle başlamıştır. Bunun ARA ve DHA olarak adlandırılan doymamış yağ asidi açısından zenginliği fark ediliyor. Bebeklere herhangi bir zararı olmayan DHA ve ARA, astronotların yiyecekleri dışında bebek mamalarına da girmeye başlamıştır.

2 – Ayakkabı Astarları

Ayakkabının konforunu arttıran astarlar ilk Apollo görevi için tasarlanan uzay giysisinin parçası olarak tasarlanmıştır. Uzay çalışmaları sayesinde hangi teknolojiler geliştirilmiştir alanına bakıldığında bu olaydan sonra spor ayakkabı üreticileri de bu gelişmeden esinlenerek üretime uyarlamıştır. Hava alabilen ve daha hafif olan spor ayakkabıların üretimini başarmışlardır.

3 – Çizilmelere Dayanıklı Mercekler

1970’li yıllar ve öncesinde lensler cama benzer maddelerden üretilmekteydi. 1972 yılında ise tüm güneş gözlükleri ve lenslerin parçalanmaya dayanıklı hale getirilmesi şartı getirilmiştir. Bu şart sonrası üreticiler cam yerine plastiğe yönelmiştir. Plastik üzerinde çizilme sorunları ortaya çıkınca uzay teknolojisine başvurulmuştur.

NASA’nın astronot kaskları vizörlerinde ve diğer hava ekipmanlarında kullandığı teknolojiye geçilmiştir. İnce, plastik ama dayanıklı olan film lenslere ve gözlüklere uygulanmıştır. Bu uygulamayla uzun yıllardır uzay teknolojilerinden olan mercekler günlük hayata uyarlanmıştır.

4 – İşitme Cihazları

İşitme cihazları ilk etapta astronotlar için tasarlanmıştır. Cihaz, astronotların uzaydaki sesleri güçlendirilmesinde denenmiştir. İnsanlığa yararlı olan bu cihazlar tıp dünyasında kullanılmaya başlamıştır.

5 – Protezler

Uzaya gönderilen insanlı veya insansız tüm araçlar son derece gelişmiş makinelerle donatılmaktadır. Bu makinelerin robotik algılama ve faaliyet konusunda oldukça yetenekli olması beklenmektedir. İnsanların yapacağı işlemlerin de beklendiği bu makineler zamanla uzuv yerine kullanıma geçti. Hala daha geliştirilmeye devam eden protezler engelli bireylerin konforlu kullanabilmesi için özelleştirilmektedir.

6 – Kızılötesi Termometre

Uzay çalışmaları sayesinde hangi teknolojiler geliştirilmiştir sonucunda kızılötesi termometre bulunmaktadır. Termometreler vücut ısısını ölçmeye yarayan cihazdır. Milyonlarca yıl uzakta olan gezegen ısılarını, salınan termal radyasyonu ölçerek bulmaya çalışan astronomlar tarafından radyasyon algılaması için geliştirilmiştir. Medikal alana da uyarlanan bu cihaz gündelik yaşamda da kullanılmaya başlamıştır.

Uzay Araştırmaları Sonucunda Bulunan İcatlar Hangileri?

uzay-calismalari-sayesinde-hangi-teknolojiler-gelistirilmistir

Uzay çalışmaları sayesinde hangi teknolojiler geliştirilmiştir sonucunda birçok teknolojik icatlar bulunmuştur. Bu araçlar durmadan geliştirilerek hayatın içinde daha fazla yer kaplamaya başlamaktadır. Uzay bilgileri için araştırmaları hala daha devam etmektedir. Araştırmalar sonucu yeni icatlar elde edilmesi an meselesi olsa bile kullanılmaya başlayan birkaç araç şunlardır:

1 – Görünmeyen Diş Telleri

Diş problemi yaşan ve tel kullanan çoğu kişi metalik görüntülerden rahatsız olmaktadır. 1987 yılında çıkan ve büyük başarı getiren görünmez teller tam da bunun için insan hayatında yer almaktadır. Görünmez tellerde yer alan şeffaf çok kristalli alümin malzemesi füze takip sisteminin kızılötesi antenlerini korumak amacıyla geliştirilmiştir.

2 – Hafızalı Köpükler

Hafızalı köpük, yüzey gerilimine dirençli yoğunluğu arttıran kimyasallardan oluşan materyallerdir. Bu bileşen omurga destekleyici minderler, bel yastıkları, yataklar ve sporcu kasklarında kullanılmaktadır. İlk olarak kalkış ve inişlerde G kuvveti etkisini azaltmak adına astronot koltuklarında kullanmak için hafızalı köpükler geliştirilmiştir.

Uzay Teknolojisi Sayesinde Geçmişten Günümüze Kadar Geliştirilen Araçlar Nelerdir?

Günümüz uzay çalışmaları sayesinde hangi teknolojiler geliştirilmiştir diye bakıldığında geçmişten bugüne kadar birçok araç görülmektedir. Uzay hakkında net bilgilere ulaşılana kadar da bu araştırmalar sürecektir. Geliştirilen araçlardansa bazıları şunlardır:

uzay-calismalari-sayesinde-hangi-teknolojiler-gelistirilmistir
Uzay Çalışmaları Sayesinde Hangi Teknolojiler Geliştirilmiştir?

1 – Uzay Çalışmaları Sayesinde Hangi Teknolojiler Geliştirilmiştir Sorusunda Diğer Yanıt: Şarjlı El Süpürgeleri

Uzay teknolojileri araştırma ödevi veya uzay teknolojisi sayesinde üretilen ürünler listesinde şarjlı süpürgeler de yer almaktadır. NASA tarafından Ay yüzeyinde üstündeki maddeleri toplamak için geliştirilmiştir. Bu cihaz 1979 yılında şarjlı el süpürgesi haline dönüştürülmüştür.

2 – Güneş Enerjisi Panelleri

Türkiye’de ve dünyanın çoğu yerinde kullanılan panellerin aslı uzay çalışmalarına dayanmaktadır. Çok yüksek rakımda pilotsuz uçan uçakların enerji kaynağı olması için güneş panelleri üstünde çalışılmıştır. İnsansız hava araçlarına geliştirilen bu uygulama şu an sıcaklıkla sıcak su elde etmede veya ısınmada kullanılmaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Uzay Çalışmaları Sayesinde Hangi Teknolojiler Geliştirilmiştir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!