USD33,06
EURO36,05
JPY0,209900
RUB0,381700
GBP42,93
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.563,74
BTC62.709,25

Canlı Borsa

Hisse Senetleri

Canlı borsa ilgi ile takibi yapılan konulardan biridir. Ekonomide canlı borsa takibi, sadece haberciler ya da ekonomi uzmanları tarafından değil vatandaşlar tarafından da yapılmaktadır. Borsa her an değiştiği ve güncellendiği için borsadaki hareketlilikleri canlı bir şekilde takip etmek çok önemli. Peki nasıl takip edeceksiniz?

Borsadaki dalgalanmalar, artan ve düşen değerler, değer kazanan ve kaybeden hisseler başta yatırımcılar olmak üzere herkesin ilgi odağı. Bu yüzden borsa takibini doğru bir şekilde yapmak ve canlı değişimleri görebilmek çok önemli. Bu yazıda sizleri canlı borsa takibini en iyi ve ayrıntılı yapabileceğiniz yere yönlendireceğiz.

Borsa Nedir?

Borsaya dair sorulması ve cevaplanması gereken çok soru var. Canlı borsa takibi için Hedera Güncel platformu en uygun tercihiniz olacaktır. Ama öncelikle borsa nedir sorusunu ele alalım. Çünkü borsanın ne olduğunu bilmeden canlı borsa takibi yapmak zor olacaktır. Borsanın ne olduğunu anlamadan borsa işlerine girmemek gerekir.

Borsa kısaca nedir? Borsa, tüccarların ve özellikle sarraflarla değerli evrak alışverişiyle meşgul olan şirket ve şahısların alım satım ve değişim amacıyla devlet denetimi altında iş yaptıkları yerdir.

Borsa, halka açık firmaların hisse senetlerinin veya tahvil-bono türünden borçlanma araçlarının ihraç edildiği ve akabinde sürekli olarak ikincil piyasada alınıp satılabildiği piyasalardır. Bundan başka vadeli kontratlar ve opsiyonlar sözleşmeleri gibi türev ürün denilen finansal araçlara ait işlemler de yine borsalar üzerinden yapılabilir.

Borsa Hakkında Daha Fazla Bilgi

Borsaya dair diğer bir tanım ise, talep edilen mallar için organize edilmiş piyasaya verilen isimdir. Söz gelimi hisse senedi gibi kıymetli belgelerin alım – satımının yapıldığı yerlere menkul kıymet borsası denir. Adından da anlaşılacağı üzere BİST, yani Borsa İstanbul, bir menkul kıymetler borsasıdır. Nitekim Borsa İstanbul (BİST)’un eski ismi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’dır.

Borsalarda alıcılar ve satıcılar çoğunlukla komisyoncuların aracılık yapmasıyla karşılaşırlar. Bu karşılaşmada satıcının arzı ile alıcının talebi fiyatı belirler. Anlık bir şekilde değişen arz talep dengesine göre fiyatlar sürekli değişir. Her borsanın kendine özgü kuralları ve standartları olur. Ayrıca borsalarda düzenleyici denetleyici kurumlar da bulunur.

Borsanın Amacı Nedir? Borsa Nasıl İşler?

Borsa İstanbul gibi organize piyasa yapılanmalarının esas amacı, ilk olarak yatırımcılar ile fon talep eden şirketlerin güvenilir bir ortamda buluşmalarını sağlamaktır. Böylece alakalı menkul kıymetlerin serbest rekabet şartları altında basit ve güvenilir bir şekilde, şeffaf, aktif rekabetçi, dürüst ve istikrarlı bir ortamda alınıp satılabilmesine fırsat sağlayacak pazarlar mevcuttur.

Tüm bu amaçlarla yatırımcılar ve ekonomi uzmanları başta olmak üzere insanlar sürekli canlı borsa takibi yapar. Ekonomi uzmanları canlı borsa takibi yapıp piyasadaki eğilimleri, beklentileri analiz ederek yatırımcılara yol gösterir.

Borsanın işleyişi, farklı aracı kurumlarda çalışan milyonlarca yatırımcının borsaya gönderdikleri alım – satım talimatlarının Borsa İstanbul’a iletilmesi üzerine kuruludur. Yani tek bir merkezde eşleşmesi üzerine kuruludur. Öte taraftan yatırımcıların sahip oldukları tüm hisse senetleri MKK yani Merkezi Kayıt Kuruluşu’nda yatırımcının kendi adına kaydolur ve güvenli bir şekilde korunur.

Borsanın Faydaları Nelerdir?

Borsanın faydaları doğrudan ya da dolaylı, küçük çapta ya da büyük çapta olabilir. Şimdi bunları sıralayalım:

  • Borsa ülke ekonomisinin kalkınmasına ve vatandaşların refahının artmasına katkıda bulunur. Bu, doğrudan ya da dolaylı olabilir.
  • Borsa sayesinde, küçük ya da büyük miktarda servet sahipleri, her biri şirket sermayesinin belirli bir payını temsil eden hisse senetlerini satın alırlar ve şirketlerin ortağı olabilme fırsatına erişirler. Böylece ülke üretiminde pay sahibi olan şirketlerin kârlarından ve büyümelerinden yararlanabilmektedirler.
  • Şirketler ise, borsalar sayesinde hem öz sermaye hem de bankalar gibi herhangi bir aracı olmadan doğrudan fon arz edenlerden borçlanma yoluyla finansman sağlayabilme fırsatına erişirler.
  • Yine borsa sayesinde sermaye mülkiyeti geniş bir toplum tabanına yayılmış olur. Borsanın girişimciler için oluşturduğu alternatif finansman sağlama fırsatı yatırımların artışına hız katarken, makroekonomik yönden de ülkenin milli gelirinin büyümesine katkı sağlar.

Canlı Borsa Nasıl Takip Edilir? Borsa Takip İçin En Uygun Yer Neresi?

Canlı borsa takibi yapmak çok önemlidir. Yatırım yapmayı düşünenler, halihazırda yatırım yapmış olanlar ve yatırım tavsiyesi yapanlar canlı borsa takibi yaparlar. Peki canlı borsa takibi neden ve nasıl yapılır? Öncelikle borsalardaki değişimi, dalgalanmaları görebilmek için yapılır. Yatırımcılar bu verilere göre yatırım kararı verecektir.

Hisse senetleri ve borsa hisseleri artma ya da azalma eğiliminde olabilirler. Sabit de kalabilirler. Bundan sonraki süreçte artacak mı, azalacak mı yoksa sabit mi kalacak saptanmalıdır. Yatırımcılar buna göre yatırım yaparlar.

Borsa, döviz, altın sürekli olarak takip edilir. Peki nasıl? Canlı borsa takibi için belli başlı platformlar bulunmaktadır. Bu platformlarda verilerin anlık olarak güncellenmesi, detaylı bir şekilde verilmesi çok önemlidir. İşte bu noktada yardımınıza yeni nesil dijital haber ve bilgi platformu ‘’Hedera Güncel’’ yetişiyor!

Hedera Güncel ile Canlı Borsa Takibi Yapın! Borsa İstanbul Canlı, Canlı Borsa Dolar ve Daha Fazlası

Hedera Güncel canlı borsa ekranı ile anlık olarak borsayı takip edebilirsiniz. Hedera Güncel internet sitesinin canlı borsa ekranında A’dan Z’ye sıralı halde tüm hisse senetlerini görebilirsiniz. Hem de en detaylı haliyle! Hedera Güncel internet sitesinin canlı borsa ekranında menkulün adını, alış ve satış fiyatlarını, değişim yüzdesini ve son güncellendiği tarihi görebilirsiniz.

MenkulAlışSatışDeğişimGüncelleme
ACSEL54.0054.45%-4,5618.09.18
ADEL107.00107.00%-7,3618.09.37
ADESE1.001.25%-0,7918.09.50
AEFES62.0062.50%-0,7118.08.01

Tablonun devamına ve diğer tüm hisselere dair bilgilere sitemizden erişebilirsiniz. Tabloda yer alan bilgiler 20 Mayıs 2023 tarihi itibari ile güncellenmiş olup gördüğünüz tarihte geçerliliğini yitirmiş olabilir.

Buradaki değişimleri izleyerek yatırım yapmak istediğiniz menkul hakkında karar verebilirsiniz. Yükselmekte ve düşmekte olan hisseleri görüp olası yatırım durumunda yapacağınız kar – zarar durumunuza bakabilirsiniz.

Unutmayın, yatırım ciddi ve emek isteyen bir iştir. Borsaya hakim olmanız gerekir. İşte bu yüzden Hedera Güncel işinizi kolaylaştırır.

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!