USD32,20
EURO34,96
JPY0,206600
RUB0,357800
GBP41,05
EURO/USD1,08
BIST10.809,65
GR. ALTIN2.428,31
BTC68.146,92

Kur Korumalı Mevduat Getiri Hesaplama

Kur korumalı mevduat hesaplama nedir? Kur korumalı mevduat hesaplama nereden ve nasıl yapılır? Kur korumalı mevduat hesaplama hakkında merak edilen çok fazla şey var. Özellikle kur korumalı mevduat hesaplama noktasında akıllarda soru işaretleri bulunuyor. Bu yazımızda buna değineceğiz.

Kur korumalı mevduat hesaplama için en uygun platform Hedera Güncel. Yeni nesil dijital haber ve bilgi platformu Hedera Güncel’de her sektörden haberlerin yanında ekonomiye ve borsaya dair bilgiler de var. Güncel borsa verileri, emtia fiyatları, kripto paraların durumu ve daha fazlası… Kur korumalı mevduat hesaplama ekranı da Hedera Güncel’de!

Kur Korumalı Mevduat Nedir?

Kur korumalı mevduat hesaplama konusundan önce kur korumalı mevduat hakkında bilgi verelim. Kur korumalı mevduat nedir? Kur korumalı mevduat; Türk lirası mevduat hesaplarına faize ek olarak kurda oluşacak değişimlerin farkını eklemektir. Bu işlem ile yüksek getiri vermenin amaçlandığı bir mevduat çeşididir.

Bir başka deyişle, birikimlerinize belirlenen faiz oranında getiri sağlarken, mevduatınızın döviz karşısında değerini koruyan vadeli mevduat hesabıdır.

Kur Korumalı Mevduat Hesabı Nedir?

Kur korumalı mevduat hesabı, Türk Lirası cinsinden USD, EUR ve GBP kurunun vade sonunda faiz oranından daha çok artması halinde kur farkı koruması sağlar. Rekabetçi bir mevduat türüdür. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından her gün saat 11.00’de USD, EUR ve GBP alış kuru duyurulur.

Kur değişim oranı hesaplanırken Merkez Bankası USD, EUR ve GBP alış kuru ile vade başlangıç tarihinde geçerli olan Merkez Bankası USD, EUR ve GBP alış kuru arasındaki yüzdelik fark dikkate alınır.

Kur korumalı TL vadeli hesapla ilgili tüm ödemeler TL cinsinden yapılır. Ürün açılışlarında açılış tarihinde Merkez Bankası tarafından duyurusu yapılan USD, EUR ve GBP döviz kuru baz alınır.

Kur Korumalı Mevduat Hesaplama Nereden Yapılır?

Kur korumalı mevduat hesaplama için en uygun yer Hedera Güncel! Hedera Güncel kur korumalı mevduat hesaplama ekranında getirinizi hesaplayabilirsiniz. Platformumuz bu işlemi sizin için son derece kolay bir hale getirmiştir. Tek yapmanız gereken size ait doğru verileri girmeniz.

Hedera Güncel’de Kur Korumalı Mevduat Hesaplama Nasıl Yapılır?

Sitemizde kur korumalı mevduat hesaplama işlemi birkaç değişkenle yapılıyor. Bu değişkenler kur korumalı mevduata ilişkin verilerdir. Bu işlemi nasıl yaptığımızı anlatalım:

  • İlk olarak ana para kısmına yatırım tutarınızı girmelisiniz.
  • Ardından vade başındaki dolar kuru kısmına, o zamanki dolar kurunu yazmalısınız.
  • Yıllık mevduat getiri oranı sitemizde yer alıyor.
  • Son olarak vade sonundaki dolar kuru kısmına, söz konusu zamandaki dolar kurunu yazmalısınız.
  • Böylece getiriniz ve toplam para hesaplanacaktır.

Kur Korumalı Mevduat Hakkında Merak Edilenler

Kur korumalı mevduat ve kur korumalı mevduat hesaplama hakkında merak edilen çok fazla şey var. Örneğin kur korumalı mevduat mantıklı mı sorusu çokça soruluyor. Bu soruyu hemen cevaplayalım. Kur korumalı mevduat hesabı, döviz kurundaki hareketlilikleri görmekte zorluk çeken kullanıcılar için mantıklı bir seçenektir.

Kur Korumalı Mevduat Faiz Oranları Nedir? Bankaların Kur Korumalı Mevduat Faiz Oranları

Kur korumalı mevduat faiz oranları bankadan bankaya değişmektedir. Faiz oranları değiştiği için faiz kazancı da değişmektedir. Bankalar içinde Ziraat Bankası kur korumalı mevduat ve kur korumalı mevduat Akbank en merak edilenleridir. Bunlarla beraber başlıca bankaların kur korumalı mevduat faiz oranları şu şekilde:

Ziraat Bankası%14
Akbank%22
ING%20
Anadolu Bank%11.50
TEB%11
Yapı Kredi%15
İş Bankası%16
Vakıf Bank%14
Garanti BBVA%29
Denizbank%15

Bu sayılar 1 yıl vadeli ve 500 bin TL’ye kadar olan para tutarları için geçerlidir. Ayrıca bu oranlar değişebilir. Çünkü faiz oranları Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından ilan edilmektedir.

Kur Korumalı Mevduat Faizi Hesaplama

Mevduat hesabı size faiz getirisi sunar. Mevduat hesabı kur korumalı olarak açıldığında birikimlerinizi garanti altına almış olur. Bu haktan yararlanmak isteyen kişiler kur korumalı mevduat hesaplama işlemine girişir. Sonrasında kur korumalı mevduat faizi hesaplanır.

Her bankanın faiz oranları farklıdır. Kur korumalı mevduat en yüksek faiz oranı bankalar arasında değişebilir. Bu faiz oranları ana para miktarına ve vade süresine bağlı olarak da değişmektedir. Bu nedenler faiz getirisi; bankadan bankaya, vade süresine ve ana para miktarına bağlı bir şekilde değişir.

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!