USD33,03
EURO35,97
JPY0,216200
RUB0,388500
GBP42,59
EURO/USD1,09
BIST10.871,48
GR. ALTIN2.513,65
BTC64.686,49

Sempatik Yılan Türü için 10 Çarpıcı Örnek!

yilan-turu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yılan türü denildiğinde göz korkutucu, zehirli yılanlar öncelikli akla gelenlerdir. Yılanlar kendi aralarında çok çeşitli bir familyaya sahiptir. Yılanlar pullular takımına ait olan uzun, ayaksız sürüngenlerdir. Omurgalı bir hayvan olan yılanlar genelde üç metre ötesini göremez. Koku almada burun delikleri yerine dillerini kullanırlar.

Yılan Türü İçinde Hangileri Daha Dikkat Çekici Yılan Çeşitleri isimleri!

Bir sürü alt sınıfı ve üst sınıfı bulunan 520 cins, 3900’ün üzerinde türü kapsayan yılanlar,  en zehirli yılan türleri ve zehirsiz olarak kategoriye ayrılmaktadır. Kara mamba gibi zehirliyılan çeşitleri oldukça korkutucu olsa da zehirsiz ve sempatik yılan türü bulunur.

1 – Kafkas Engereği

yilan-turu

Kafkas veya Hopa Engereği olarak bilinen engerekgiller familyasına ait bir engerektir. Kafkas Engereğinin sırt bölgesi genellikle siyah, gri, kırmızı ve sarı renklidir. Renkli yılan türleri arasında bulunan Kafkas Engereği aynı zamanda Türkiye yılan türleri arasındadır.

Bu yılan türü başından kuyruğuna kadar zikzaklı şerite sahiptir. Parçalı halde de olabilen bu şerit sırtın büyük bir kısmını kaplar. Hopa Engereğinin vücudunun yan tarafı küçük benekli veya noktalı da olur. Boyları genelde 50- 60 cm olsa da Türkiye’de Artvin bölgesi yağmur ormanlarında daha uzun boyutlusuna da rastlanmaktadır. Kemiricilerle beslendiği için yararlıdır ancak dikkat etmekte fayda vardır.

2 – Bilzzard Corn Snake ( Bilzzard Mısır Yılanı)

Mısır yılan türü Kuzey Amerika sıçan yılanları arasındadır. Bu yılan, adını türünün hasat edilmiş mısır yiyen fareleri ve sıçanları avlamasından alır. Fare ve sıçanı avladıkları tahıl depolarının yakınlarında yer alırlar. Kırmızı pullarıyla damalı bir görüntüsü olan renkli yılan türlerindendir. Damalarıyla mısır çekirdeklerini andırırlar.

Mısır yılanlarının toplam uzunluğu 61- 182 cm arasında değişmektedir. Bu yılan türü Türkiye’de bulunmamaktadır. Genellikle Güneydoğu ve Ortadoğu boyunca bulunan Amerika Birleşik Devletlerinde görülmektedir.

3 – Kara Yılan

Adından dolayı her zaman zehirli ve ürkütücü duran bir yılan türü olmuştur. Farklı ülkelerde farklı isimlendirilen Kara Yılan Türkiye yılan türleri arasındadır. Yetişkin kara yılanın alt karnı mavimsi gri, kirli beyaz veya gri olabilmektedir. Kemirgen türleri, kuşları ve kertenkeleleri besin olarak seçerler.

yilan-turu
Yılan Türü

Zehirsiz bir yılan olmasına rağmen en büyük yılan türü arasında ülkemizde bulunmaktadır. Ortalama 3 metreye kadar uzayan bu tür büyük yılan çeşitleri içinde rahatça yer alır.Bu türün gençleri ve yetişkinleri renk, desen bakımından farklılık göstermektedir.

4 – Ball Pyhton ( Top Pitonu)

Kraliyet pitonu olarak da bilinen top pitonu, Batı ve Afrika piton yılan türü arasındadır. Bu tür pitonların en küçüğünü oluşturur ve zehirsizdir. Top pitonu siyah, albino ve koyu kahve renklidir. Arkasında ve yanlarında açık kahverengi desenleri vardır.

Top piton, korkma veya stresli olma durumlarında kıvrılıp top şeklini almayı ifade eder. Top piton türünün boyları  90- 120 cm arasında yer alır. Sakin, zehirsiz bir piton türüdür. Bu özelliği sayesinde piton familyasında en küçük yılan cinsi  olarak yer alır.

5 – Çukurbaş Yılan

yilan-turu

Çukurbaşlı yılan başının üzerinde ve gözlerinin arasında boşluk olması sebebiyle adını buradan alır. 200 cm boy aralığındadır ve Türkiye’de Karadeniz Bölgesi dışında çoğu alanda bulunabilir. Genç çukurbaşlı yılan türü deri rengi olarak beyaz veya açık kahverengi tonlarda olabilir. Aynı zamanda küçük ve hafif siyah lekeleri olabilir.

Yarı zehirli olan bu yılanın zehri kuş ve küçük kemirgenler üzerinde daha etkilidir. İnsan üzerine fazla bir etkisi olmayan zehri vardır. Ancak her duruma karşı dikkatli olunmalıdır.


Editör Önerisi: Güneş Sistemi İçerisindeki 5 Muhteşem Volkan


6 – Sarı Anakonda

Paraguay anakondası olarak da adlandırılan bir yılan çeşidiolmaktadır. Güney Amerika’ya özgü olan bir boa türüdür. Dünya’nın en büyük yılan türü arasındadır. Renk ve desen açısından sarı bir teni vardır. Sarı teni üzerinde siyah ve koyu kahverengi desenleri barındırır.

yilan-turu

Boa yılanları gibi sarı anakonda da zehirsizdir. Avını sıkıştırma yöntemiyle öldürür. Bu yılanlar özellikle 3,3 ve 4,4 metreye kadar büyümektedir. Bu türde dişi yılanlar, erkek yılanlara kıyaslandığında daha büyüktür. Zehirsiz olsa da esaret altında olan yılanlar tehlikeli durumlara yol açar.

7 – Bodur Yılan

Türkiye dahil olmak üzere özellikle Arap ve Çöl ülkelerinde görülmektedir. Yılanın özellikleri Coloubridae familyasına aittir. Bodur yılan adındadır çünkü adını boy uzunluğundan alır. 20- 30 cm aralığında bir boy uzunluğu gösterirler. Vücutları ise oldukça kalındır.

Sırtta açık kahverengi tenleri vardır. Bu zemin üzerinde siyaha yakın lekeleri vardır. Gövde yanlarında da bulunan bu lekeler sırttakine göre daha küçüktür. Zehirsiz yılan türleri arasındadır.

8 – İpliksi Yılan

Köy yılan türü arasında yer alan zararsız bir yılandır. Görüntüsü diğer bilinen yılan türü görüntülerinden değildir. Bu sayede dikkat çekici bir yılandır özellikle Türkiye’de yaşamaktadır. Gözleri baş plakları altında körelmiştir.

Vücudu ise balık puluna benzer pullarla örtülüdür. Ve hatta kuyruğunun bitiminde bir diken bulunmaktadır. Sırtı sarımsı, pembemsi veya kahverengi tonlardadır. Lekesizdir ve alt karın kısmı beyaz, sarımsı pigmente sahiptir. Boyları ise ortalama 10- 16 cm arasındadır. İpliksi veya ince solucan gibi görünür.

9 – Suyu Seven Yılan Türü Damalı Su Yılanı!

Bodur yılan türü ile aynı familyada yer alan yılandır. Bahsedilen bu yılan özellikle Avrupa’da görülmektedir. Dişi yılanlar erkek yılanlara göre daha büyüktür. En fazla 1.0- 1.3 metre arasında boyları vardır. Grimsi yeşil, kahverengimsi, siyaha yakın renklidir.

yilan-turu

Sırtında koyu lekeleri vardır. Alt karnı parlak sarı veya turuncu renkli benekli zara benzer. Suyu seven ve zararsız bir yılan türü olmuştur.

10 – Sarı Yılan

Türkiye’de yer alan büyük yılan çeşitleri arasında en büyük yılan türü olan bir yılandır. Büyük bir yılan olmasına rağmen zehirsiz bir yılandır. Ortalama 120- 160 cm olsalar da 250 santimetreye ulaşabilen boyları vardır.

Sırt tarafı sarımtırak veya gri tonları içerir. Çok koyu lekeler de sırt kısmında yer alır. Sırt lekeleri genç yılanlarda belirginken yetişkinlerde zeminle bütünleşerek belirginliğini kaybeder. Başları boyunlarına göre daha geniştir. Üst kısım pulları da düz ya da hafif çıkıntılı yapıdadır.

Yılanlar Hakkında En Merak Edilen 5 Soru!

Yılanlar insanların her zaman ilgisini çeken sürüngenlerdir. Özellikle belgeseller sayesinde yılanlar hakkında bilgiler edinilse de yine de cevabı merak edilen bir sürü soru vardır.

En Büyük Yılan Hangisidir?

En büyük yılan türü pitondur. Yılanların boalar türüne aittir. Yılan atalarının en yakın akrabaları pitonlar ve boalardır.

Kaç Tane Yılan Türü Bulunur?

Antartika ve çoğu ada dışında dünyanın her yerinde yılan bulmak mümkündür. Yılanların 15 familyası vardır, 520 cins ve 3900 üzerinde türleri bulunur.

Dünyanın En Zehirli Yılanı Hangisi?

Hem gece hem gündüz avlanabilen Kara Mamba dünyanın en zehirli yılanıdır.

Türkiye’de Kobra Var Mı?

Türkiye’de Şanlıurfa civarındaki kurak alanlarda ve Orta Doğuda Çöl Kobrası adı verilen zehirli bir kobra bulunur.

Yılanı Engelleme Yöntemleri Var Mı?

Keskin kokulardan hoşlanmayan yılanlar için kükürt ve kireç kullanılabilecek engelleme yöntemlerindendir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sempatik Yılan Türü için 10 Çarpıcı Örnek!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!