USD33,10
EURO36,10
JPY0,211500
RUB0,374400
GBP43,13
EURO/USD1,09
BIST11.139,46
GR. ALTIN2.601,90
BTC63.841,64

Rüya ve Bilinçaltı Birbirini Nasıl Etkiler? İşte Detaylar!

ruya-ve-bilincalti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rüya ve bilinçaltı, asırladır gizemi tam olarak çözülemeyen iki kavram olarak yerini almaktadır. Çoğu kişi için rüyalar, uyanıkken düşünülmeyen senaryoları içermektedir. Fakat bu karmaşık düşünce sistemi, beyin aktivitelerinin duygusal ve yaratıcı düşünce yeteneklerinin birleşmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bilim de rüya ve bilinçaltı ikilisinin bir hikaye değil önemli psikolojik ve bilişsel işlevleri yerine getirdiğini kanıtlıyor.

Rüyalar Uykunun Hangi Evresinde Görülür?

Rüya ve bilinçaltı ikilisi genellikle uykunun REM evresinde meydana gelmektedir. Bu REM evresinde beyin aktiviteleri uyanık halden daha fazla olabilmektedir. Ancak prefrontal korteks, bilinen haliyle mantıklı düşünme ve karar vermeyle ilişkili bölge bu aşamada daha az aktiftir.

ruya-ve-bilincalti
Rüya ve Bilinçaltı

Bu durum rüyaların mantıklı ve tutarlı olmasından çok kaos ve tuhaf olaylarla dolu olmasına neden olmaktadır. Genellikle rüya ve bilinçaltı ikilisinin bu denli bağdaştırılmasında bu olay etkili olmaktadır.

Neden Rüya Görürüz?

İnsan beyni, gün boyunca edindiği bilgi ve deneyimleri işlerken bu bilgileri temizleme ve yenileme sürecinde eşlikçisi olarak rüya ve bilinçaltı devreye girmektedir. Beyin bu süreçte rastgele ve mantıksız olaylar oluşturabilmektedir.

ruya-ve-bilincaltiBu durum beynin farklı bölgelerinin aktivitelerini senkronize olamaması ve prefrontal korteks aktivitesinin azalmasıyla ilişkilendirilmektedir. Bunun dışında neden rüya görürüz sorusunun diğer birkaç yanıtı da şunlardan oluşmaktadır:

  • Beynin eksik ya da hatalı gördüğü bilgileri düzenleme isteği.
  • Hafızayı güçlendirmek ve hafızayı korumak.
  • Olay ve anıları pekiştirmek.
  • Yaşanan olayları analiz etmek.

Rüya ve Bilinçaltı Birbirini Nasıl Etkiler?

Psikolojik kuramlar rüya ve bilinçaltı durumunu birbirinin yansıması olduğunu savunmaktadır. Rüya ve bilinçaltı depolarının düşünce ve duyguların sembolik ifadesi rüyalarda ifade edildiği düşüncesi benimsenmektedir. Sigmund Freud, rüya ve bilinçaltı ikilisini rüyanın bilinçaltındaki arzuların ifadesi olduğu şeklinde bağdaştırmaktadır.

ruya-ve-bilincaltiFreud’a göre rüyalardaki sembolik ifadeler bilinçaltının ifadesidir. Carl Jung da rüya ve bilinçaltı ikilisini kolektif şekilde ilişkilendirmektedir. Jung’a göre bazı rüyalar insanlık tarihinin ortak sembol yansımasıdır. Sonuç olarak rüya ve bilinçaltı yakından ilişkili kabul edilmektedir.

Rüya ve Bilinçaltı Duygusal Gelişimle İlişkili midir?

Rüyalar, yaratıcı düşünce ve bilişsel esnekliğin gelişmesinde de etkilidir. Beyin, rüya esnasında değişik düşünce ve fikirleri harmanlayarak yeni bağlantıların ortaya çıkmasını sağlar. Rüyalar yaratıcı problem çözme yeteneğini de ve inovatif düşünme kapasitesini de artırabilmektedir. Birçok sanatçı ve bilim insanının ilhamını rüyasından aldığını ifade etmesindeki sebep de budur.

ruya-ve-bilincaltiRüya ve bilinçaltı sıradan olmayan bir pencere açar ve bilincin derinliğine ışık tutar. Bu sayede rüya ve bilinçaltı ikilisi kişiyi kendi iç dünyasıyla yüzleştirir. Rüya sıradan bir fenomen değildir. Rüya ve bilinçaltı, duygusal sağlık açısından da önemli işlevler yürütmektedir.

Rüya ve Bilinçaltı Hakkında Psikolojik Bilgiler!

ruya-ve-bilincaltiBilinçaltı ve rüya yıllardır psikolojinin ilgi konusudur. Rüyalar duygusal süreçleri düzenlerken Freud’un teorisine göre bilinçaltının bastırılan duygularının yansımasıdır. Modern bilim ise rüyaların:

RÜYA VE BİLİNÇALTI HAKKINDA PSİKOLOJİK BİLGİLER  
Duygusal travmaları işlemek Stresi yönetebilmek
Psikolojik sağlamlılığı ve dengeyi korumak Olayları net analiz etmek

İçin önemli olduğunu savunmaktadır. Bundan dolayı da rüyaları derin şekilde anlamak insanın psikolojisine ve nörolojik çalışmalarına büyük destek olmaktadır.

Çok Gerçekçi Rüya Görmek Ne Anlama Gelir?

ruya-ve-bilincaltiBilinçaltı gerçek veya rüya arasında ayrım yapamamaktadır. Bilinçaltı için gerçekle hayal arasında ayrım yapabilecek bir fark yoktur. Bundan dolayı da rüya görülürken gerçek gibi deneyimlemek mümkündür. Rüyada olunduğuna dair farkındalık olmadığı için görülen rüya gerçek gibi algılanabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Bilinçaltı ve rüya ikilisi yüzyıllardır bilim insanlarının ve kişilerin üzerinde yoğun şekilde düşündüğü iki konudur. İkisi de herkeste farklı anlam taşıyabilen ve değişik şekillerde yorumlanan unsurdur. Bundan dolayı da kesinliğine ulaşılamayan bilinçaltı ve rüya hakkında sık sorulan sorular şu şekildedir:

Rüyalar Bilinçaltı ile Alakalı mı?

Ünlü Psikolog Carl Jung, rüyaların kolektif bilinçaltıyla ilgili olduğunu öne sürmüştür. Jung’a göre kişinin iç dünyasını anlamak adına rüyalar önemli bir araç olabilmektedir.

Her Rüyanın Bir Anlamı Var mı?

Rüya, değişik psikolojik yaklaşımlara göre farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Bazı araştırmacılar da rüyaların tamamen anlamsız ve birbirinden bağımsız düşünceler olduğunu öne sürmektedir. Bu araştırmacılara göre rüyaların anlamı ve özelliği kesinlikle yoktur.

Sürekli Rüya Görmek ve Yorgun Uyanmak Arasında İlişki Var mı?

Gün içerisinde çok yorgunsanız ve henüz tam olarak çözümleyemediğiniz olaylarla uykuya geçmeye çalışıyorsanız, çok rüya görmeniz ve yorgun uyanmanız mümkündür. Uyumadan önce bedeni ve düşünceleri rahatlatarak bu durumu dengeleyebilirsiniz.

Uyarıcı Rüyalar Nasıl Olur?

Hangi rüyalar gerçek olur veya bilinçaltı rüyalar çıkar mı diye bakıldığında haberci rüyalara denk gelinmektedir. Ruhçulara göre kişiye önemli sonuçlar getirecek hatalı bir davranışta bulunmasını, yanlışlığa sapmasını önlemek üzere gösterilen rüyalara denilmektedir.

Allah Rüya ile Mesaj Verir mi?

Rüya nedir İslam’da da üzerine düşünülen ve çeşitli fikirler sunulan bir konudur. İslamcılara göre her türlü iletişim aracını kullanarak insanlara mesaj ileten Allah için rüyalar da bu mesaj yollarından biridir.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Rüya ve Bilinçaltı Birbirini Nasıl Etkiler? İşte Detaylar!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!