USD32,21
EURO34,98
JPY0,206700
RUB0,351900
GBP41,11
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.419,58
BTC68.708,19

5 Adımda Fatiha Suresi Faziletleri

fatiha-suresi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fatiha Suresi, en yaygın surelerin başında gelmektedir. Müslümanların birçok durumda, birçok ortamda ve ibadetlerde okuduğu bu sure, en bilinen suredir. Kur’an-ı Kerim’in en bilinen suresi olan Fatiha Suresi, İslam inancında özel bir yere sahiptir. Bu durumun birçok sebebi vardır. Özellikle Kur’an-ı Kerim’in ilk suresi olması ve birçok durumda okunması onu en bilinen sure haline getirmiştir.

Bu sure, kısa bir suredir. Fakat içerisinde birçok anlam ve fazilet barındırır. Neredeyse her Müslüman Fatiha Suresi’ni ezbere bilir. Çünkü çok fazla okunan ve karşılaşılan bir suredir. Her vakit namazın tüm rekatlarında, cenazelerde başta olmak üzere neredeyse her dini durum esnasında okunabilen bir suredir. Peki bu surenin anlamı nedir, hangi faziletleri barındırmaktadır?

Fatiha Suresi Nedir?

Kur’an’ın ilk suresidir. 7 ayetten oluşan, kısa bir suredir. Kısa olmasına rağmen içerdiği birçok anlam ve faziletle, oldukça derin bir suredir. Müslümanlar için çok özel bir anlamı olan bu sure, Kur’an’da ilk sırada yer alsa da iniş sırasına göre 5.sırada bulunmaktadır.

fatiha-suresi
Fatiha Suresi

Kur’an’ın ilk suresi olduğundan dolayı adını ‘’başlangıç’’, ‘’açılış’’ anlamlarına gelen ‘’fatiha’’ sözcüğünden almaktadır. Önemine istinaden ‘’Fatiha-ı Şerife’’ olarak da hitap edilmektedir. Bununla beraber ikinci ayetinin başlangıcından ötürü ‘’Elham’’ olarak da anılmaktadır. Sure ile ilgili kısa bilgiler şu şekildedir:

SınıfıMekki
İsminin anlamıBaşlangıç / Açılış
Geliş zamanıMekke dönemi
Sure numarası1
Ayet sayısı7
Kelime sayısı29

Fatiha Suresi Okunuşu Nasıldır?

Fatiha Suresi Arapça yazılışı Müslümanlar tarafından merak edilmektedir. Bu sure kısa bir suredir. Bu nedenle ezberlemesi oldukça kolaydır. Zaten İslam inancında birçok yerde başvurulduğu için her Müslüman kolayca ezberleyebilmektedir. Sureni n başında bulunan besmele İslam inancında çok özel bir yere sahiptir. Zira Tevbe Suresi hariç, bütün surelerin başında besmele bulunmaktadır.

Fatiha Suresi’nin okunuşu ise şu şekildedir:

 • Bismillahirrahmanirrahim
 • Elhamdulillahi rabbil’alemin
 • Errahmanir’rahim
 • Maliki yevmiddin
 • İyyake na’budu Ve iyyake neste’in
 • İhdinassiratal mustakim
 • Sıratellezine en’anmte aleyhim
 • Ğayrilmağdubi aleyhim ve leddallin

Fatiha Suresi Anlamı Nedir?

Mekke döneminde nazil olan ve yedi ayetten oluşan bu sure, Allah’ın varlığını, birliğini ve hükümranlığını anlatmaktadır. Farz ve sünnet olan her namazda okunan Fatiha, her Müslüman’ın bilmesi zorunlu bir suredir. Son derece özel bir yere sahip olan bu sure, Kur’an’ı Kerim’in bir özeti ve mukaddimesi gibidir.

fatiha-suresi

Fatiha Suresi Türkçe anlamı çok merak edilmektedir. Fatiha Suresi anlamı (diyanet) ise şu şekildedir:

 • Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla
 • Hamd, Alemlerin Rabbi
 • Rahman, Rahim
 • Hesap ve ceza gününün maliki Allah’a mahsustur.
 • Yalnız sana ibadet eder ve yalnız senden yardım dileriz.
 • Bizi doğru yola,
 • Kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet, gazaba uğrayanlarınkine ve sapkınlarınkine değil.

Fatiha Suresi Faziletleri Nelerdir?

Fatiha Suresi anlamı, fazileti bol olan bir suredir. Kur’an’ın özeti ve mukaddimesi özelliği taşıyan bu sure, her rekat namazda okunmaktadır. Bu sebepten ötürü her Müslüman’ın ezbere bilmesi gerekmektedir. Bu sureyle alakalı hadis kaynaklarında da çok önemli bilgiler yer alır ve en çok okunan suredir.

fatiha-suresi

Bu surenin birçok fazileti olduğu söylenebilir. Zira farklı İslam alimleri, bu surenin farklı faziletlerine ve önemine değinmişlerdir. İslam dünyasının önemli isimleri, bu sureyi farklı şekillerde yorumlamışlardır. Tüm İslam alimlerinin birleştiği nokta ise Fatiha’nın çok faziletli bir sure olduğudur. İşte farklı alimlere göre bu surenin faziletleri…

1 – Tirmizi’ye Göre Fazileti

Tirmizi’nin aktardığına göre bir sahabi, Fatiha’yı okuduğunu söylediğinde Hz. Muhammed (as) şöyle buyurdu: Yemin ederim ki, Allahü Teala, ne Tevrat’ta, ne İncil’de, ne Zebur’da, ne de Furkan’da, o surenin benzerini indirmemiştir. O, namazlarda tekrar edilen yedi ayet olup, bana verilen Kur’an-ı azimdendir.

2 – Müslim’e Göre Fazileti

Müslim ise şöyle aktarıyor: Peygamber efendimiz, Cebrail aleyhisselamla otururken bir melek gelip dedi ki:

Senden önce hiçbir peygambere verilmeyen, sadece sana verilen iki nurla seni müjdeliyorum. Bunlar Fatiha Suresiyle, Bakara Suresi’nin son ayetleridir. Bu ikisini okursan, istediğin mutlaka verilir.

3 – Buhari’ye Göre Fazileti

İslam dünyasının en önemli alimlerinden olan Buhari Fatiha’nın faziletini şu şekilde aktarmaktadır:

Sahabelerden biri, yılan sokan bir kabile reisine Fatiha okuyunca, Allahü Teala’nın izniyle hasta şifaya kavuştu. Kabile reisi, 30 koyun hediye etti. Sahabe, caiz olup olmadığını bilmediği için Peygamber efendimize sordu. Resulullah, (Ne okudun?) buyurdu. O da, Fatiha’yı okuduğunu söyleyince, ona buyurdu ki:

Fatiha’nın şifa olduğunu nasıl bildin? O koyunları, yanınızdakilerle paylaşın ve bana da bir hisse ayırın!

4 – Berika’ya Göre Fazileti

Berika ise bu surenin fazileti ile ilgili söyledikleri ise şunlardır: Dua okuması bildirilen yerlerde, Fatiha okumak daha iyidir. Fatiha Suresi, duaların en iyisini bildirmek için nazil oldu. İmam, el-Fatiha dediği zaman, herkesin sessizce okuması iyi olur, çünkü duaların sonunda hamd etmek müstehabdır. Hamd etmenin en iyisi de, Fatiha okumaktır.

5 – Diğer İslam Alimlerine Göre Fazileti

Birçok İslam bilgini Fatiha’nın önemi ve fazileti üzerinde çokça durmuşlardır. Bu surenin önemine dair bazı Hadis mealleri şu şekildedir:

fatiha-suresi
 • Fatiha ve Âyet-el kürsi okuyana, o gün cin ve şeytan zarar veremez, nazar değmez. [Deylemi]
 • Hayrı en çok olan sûre Fatiha’dır, her derde şifadır. [Beyheki]
 • En faziletli sûre Fatiha’dır. [Hâkim]
 • Fatiha sûresi Allahü teâlânın gazabını önler. [Şir’a]
 • Fatiha sûresi zehirlere şifadır. [Ebu-ş-şeyh

Sık Sorulan Sorular

Kur’an’da yer alan ilk sure olan bu sureyle ilgili sıkça sorulan başka sorular da bulunmaktadır. Çünkü kullanıcılar bu sureye dair birçok şey merak etmektedir. Onlardan bazılarına bu yazıda yer vermekte fayda var.

Fatiha Okunuşu Nasıl?

Fatiha, okunuşu zor olmayan bir suredir. Kolayca ezberlenebilmektedir. Bu surenin okunuşu şu şekildedir:

 • Bismillahirrahmanirrahim
 • Elhamdulillahi rabbil’alemin
 • Errahmanir’rahim
 • Maliki yevmiddin
 • İyyake na’budu Ve iyyake neste’in
 • İhdinassiratal mustakim
 • Sıratellezine en’anmte aleyhim
 • Ğayrilmağdubi aleyhim ve leddallin

Fatiha Suresi Ne Suresi?

Kur’an’ın ilk suresi olan bu sure, 7 ayetten oluşmaktadır. Mekke döneminde inmiştir ve iniş sırasına göre 5.suredir. Kur’an’ın ilk suresi olduğundan dolayı ‘’başlangıç’’, ‘’açılış’’ anlamına gelen ‘’Fatiha’2 adını almıştır.

3 İhlas 1 Fatiha Nasıl Okunur?

Fatiha denildiği zaman akla gelen kavramlardan biri de 3 İhlas 1 Fatiha kavramıdır. Müslümanlar arasında çok fazla kullanılan ve uygulanan 3 İhlas 1 Fatiha esasen İslam dininin kültürel bir kavramıdır. İhlas Suresi’nin 3 defa, Fatiha Suresi’nin ise 1 defa okunmasıdır. Halk arasında ‘’3 Kulfü 1 Elham’’ olarak da adlandırılır. Bu adlandırma, surelerin başlangıç kelimelerinden kaynaklanmaktadır.

Fatiha Suresi Ne Zaman Okunur?

Fatiha Suresi, en bilinen ve en çok okunan suredir. Bu surenin okunabileceği birçok durum bulunmaktadır. Hem Kur’an’ın ilk suresi olması hem Kur’an’ın bir özeti niteliği taşıması hem de Allah’ın birliğine ve kudretine vurgu yapması açısından önem taşımaktadır. Cenazelerde, her vakit namazın tüm rekatlarında, ölüler için başta olmak üzere birçok durumda okunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Banyoya Girerken Okunacak Dua ve Fazileti Nedir? 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
5 Adımda Fatiha Suresi Faziletleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!