USD33,02
EURO35,98
JPY0,215500
RUB0,388500
GBP42,70
EURO/USD1,09
BIST10.871,48
GR. ALTIN2.503,09
BTC64.926,88

Banyoya Girerken Okunacak Dua Ve Fazileti Nedir? 

banyoya-girerken-okunacak-dua
Banyoya girerken okunacak dua
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Banyoya girerken okunacak dua ve çıkarken okuyacağınız dua dini açıdan merak edenlerin araştırdığı konulardan biridir. Banyo temizliğin ötesinde bir ritüeldir. Ayrıca su arınma ve tazelenme yanında ruhsal huzur noktasında Allah’a yönelmek için kutsal niteliği olan bir elementtir. Dolayısı ile dualar içsel sükunet, kendinizi koruma amaçlı yaptığınız arınma niyetidir. Peki banyoya girerken okunacak dua ve anlamı nedir? 

Dua ve Banyo Bağlantısı

banyoya-girerken-okunacak-dua

Banyoya girerken ve çıkarken okuyacağınız dualar, banyonun menevi ritüelini yansıtmaktadır. Dolayısıyla fiziksel temizlik yanında ayrıca bu şekilde içsel bir arınma ve ruhsal denge noktasında kendinizi iyi hissedeceksiniz. Banyo süreci bu sebeple bireye maneviyatında içsel huzuru yakalayacağı yerlerden biridir. Ayrıca; 

 • Banyoya adım attığınız andan itibaren suyun temizleme ve arındırma özelliğinin yanında Allah’a yönelme ve içsel huzur girişimini bünyenizde hissedebilirsiniz. Yani sadece fiziken değil ruhen de temizlenmiş olursunuz. 
 • Oldukça rahatlatan bu yöntem sayesinde bedeninizden çıkan kirler ile sanki ruhunuzdaki karmaşıklığı da atmış olursunuz. 
 • Ayrıca banyo sadece fiziksel bir mekan olmaktan çıkıp manevi boyutu ile sizlere de sakinlik katacaktır. 

Tuvalete Banyoya Girerken Okunacak Dua ve Anlamı 

banyoya-girerken-okunacak-dua

Banyoya girerken hangi duayı okumalısınız? Tuvalete ve banyoya girip çıktıkça okuyacağınız dualar kişinin kültürel ve inançlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İslam dininde duaların önemi hayli fazladır. Yani dualar manevi bir anlam taşımasının yanında kişiye içsel huzur vermektedir. Bu sebeple girerken “Bismillahirrahmanirrahim” diye başlayan duaları çıkarken ise “Gufraneke” duasını okuyabilirsiniz.

1 – Banyoya Girerken Okunacak Dua ve Anlamı 

Banyoya girip çıktığınızda içsel huzur, temizlik, şükretme, arınma, koruma isteği, rahmet ve mağfiret isteği gibi niyetler için okumanız gereken banyo duası şudur; 

banyoya-girerken-okunacak-dua

Ayrıca birbirinden farklı anlamları ile Allah’a şükür, bereket talebi, kötülüklerden korunma isteği ve yine aynı şekilde ruhsal olarak arınmak için bu duanın anlamı ise şöyledir; 

banyoya-girerken-okunacak-dua

2 – Banyodan Çıkarken Okuyacağınız Dua Ve Anlamı

Banyodan çıkarken bütün kirlerin bedeninizden ayrılması ve ruhsal olarak rahatlamanın noktasında okuyacağınız dua şöyledir; 

banyoya-girerken-okunacak-dua

Ayrıca anlamı ise kişiye huzur, mutluluk, bereket, şükür, koruma, mağfiret, rahmet gibi güzel duyguları içeren detaylarla doludur. Peki banyodan çıkarken okuyacağınız duanın anlamı ve fazileti nedir? 

banyoya-girerken-okunacak-dua

Ayrıca banyo yaparken ya da gusül abdesti alırken avret yerini kapatmak ve konuşmamak banyo adabıdır. Ancak banyo sırasında dua etmek, zikir ve salavat okumak adaba aykırı olsa da okumanız boy abdesti almanıza engel değildir. 

3 – Özel Durumlar için Banyo Duası 

Cünüp iken okunacak banyo duası etmek isteyenler banyodan çıkarken  “Gufraneke” duasını okuyabilirler. Bu duanın ayrıca fazileti ve anlamı ise ‘“ Senin Affına Sığınırım” demektir. Yani banyodan çıkıp temizlendiğiniz zaman Allah’tan affedilmeyi de isteyebilirsiniz. 

4 – Banyoya Girerken Okunan Dua ve Duaların Faziletleri 

banyoya-girerken-okunacak-dua

Banyo kişinin fiziksel olarak kir, pislik durumlarını attığı yerdir. Ayrıca burada kişiye sadece bedenen değil, ruhen de pek çok faydası dokunur. Özellikle gece banyoya girerken okunacak dua faziletleri şöyledir; 

Banyoya Girerken Nelere Dikkat Etmelisiniz? 

banyoya-girerken-okunacak-dua

Öncelikle banyoya girerken niyetinizi tazeleyin. Niyet müslüman kişinin amacı ve banyonun manevi yönünü güçlendirir. Dolayısıyla banyo amacını belirlemek, banyo esnasında daha bilinçli olmanıza yardımcı olacaktır. Banyo yapmadan önce ya da çıkarken dua okumak önemlidir. Yani dua ile banyo esnasında Allah’tan koruma talep edebilirsiniz. 

Ayrıca sünnete uygun şekilde bazı kurallara dikkat etmeniz bu ibadeti daha da anlamlı hale getirecektir. Peki bu hususlar nelerdir? 

 • Banyodan önce misvakla dişleri fırçalamak
 • Sol ayakla banyoya girmek
 • Banyoya girerken “Pisliklerin her türlüsünden ve şeytanın şerrinden sana sığınırım Allahım” demek
 • Ayrıca banyoyu kimsenin görmeyeceği biçimde kapatmak
 • Eğer hamamda iseniz avret yerlerini olması gereken şekilde peştemal ile kapatmak 
 • İlk girişte sağ ve sol omzu yıkamak
 • Ardından suyu israf etmeden kullanmak
 • Konuşmamak ve ilahi tarzı şeyler söylememek
 • Diğer yandan ayakta su dökmek
 • Banyoda iken küçük ve büyük abdest yapmamak (Vesvese olmaması için)
 • Banyoyu temiz kullanıp temiz bırakmak
 • Ayrıca kişiye özel havlu kullanmak
 • Banyodan önce sakal, bıyık vb. temizlik yapmak
 • Kasıkları ve koltuk altı yerlerinde olan kıl köklerini maksimum kırk günde bir temizlemek (Sünnet)
 • Banyo öncesi uzayan tırnakları kesip bir keseye koyup yakmak ya da çöpe atmaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Banyoya girerken okuyacağınız dua ve yapılması gereken adap kuralları yukarıda detaylıca yer almaktadır. Ayrıca bu noktada merak ettiğiniz soru varsa da aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1 – Banyoya Girerken Neden Dua Okumalısınız?

Çünkü dualar fiziksel temizlik yanında kişiyi koruma ve içsel huzur noktasında önemlidir. Banyo süreci dolayısıyla maneviyat için gerekli bir ritüeldir. Dua da bu sürecin bir parçasıdır. 

2 – Banyoya Girerken Okunacak Dua Bismillahillezi Fazileti Nedir? 

Bu duanın fazileti Allah’ın isimleri vasıtası ile korunmayı amaçlamaktır. Ayrıca regl olan kadının da okunmasında sakınca yoktur. 

3 – Dinimizde Hangi Saatlerde Banyo Yapılmaz?

Özellikle yatsı ve akşam saatleri arasında banyo yapmak mekruhtur. Yani eğer zamanınız varsa sabah ve öğlen yapmanız daha uygun olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Amenerresulü Duası 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Banyoya Girerken Okunacak Dua Ve Fazileti Nedir? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!