USD32,22
EURO34,82
JPY0,205400
RUB0,357500
GBP40,93
EURO/USD1,08
BIST10.792,53
GR. ALTIN2.415,61
BTC67.682,64

Amenerresulü Duası Anlamı Nedir?

amenerresulu-duasi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amenerresulü duası, Kur’an-ı Kerim’de yer alan faziletli surelerden biridir. Kutsal kitap Kur’an- ı Kerim’de farklı farklı sureler bulunmaktadır. 114 surenin bulunduğu Kur’an’ın içindeki her bir sure önemli mesajlar taşımaktadır. Amenerrasulü duası için birçok hadis rivayet edilmiştir. 

Amenerresulü duası ise Kur’an- ı Kerim’in ilk suresi olan Bakara Suresi’nin son iki ayetini oluşturmaktadır. Çok mukaddes ve faziletli olan Amenerresulü duası, özellikle Hz. Ömer ve Hz. Ali tarafından sıkça okunmuştur. Zikir yerine geçen Amenerresulü duası oldukça güçlü olan bir dua olarak bilinir.

Amenerrasulü Duası Arapça Okunuşu Nasıldır?

Amenarresulü duası, Kur’an- ı Kerim içerisinde yer alan ayetlerden oluşmaktadır. Bakara Suresinin son iki ayeti olan bu sure Müslüman alemi için önemli bir yere sahiptir. Yatsı namazının ardından okunan Amenerresulü duası faziletiiçin Peygamberimiz Hz. Muhammed önemli ifadelerde de bulunmuştur.

amenerresulu-duasi
Ameneressülü Duası

Amenerresulü Duası Arapça Yazılışı Nedir?

Kur’an harfleriyle bu duayı okumak isterseniz, harekelere ve duraklara dikkat etmeniz gerekir. Oldukça faziletli olan Amenerrasulü Suresi şu şekildedir:

“اٰمَنَ الرَّسُولُ بِمَٓا اُنْزِلَ اِلَيْهِ مِنْ رَبِّه۪ وَالْمُؤْمِنُونَۜ كُلٌّ اٰمَنَ بِاللّٰهِ وَمَلٰٓئِكَتِه۪ وَكُتُبِه۪ وَرُسُلِه۪ۜ لَا نُفَرِّقُ بَيْنَ اَحَدٍ مِنْ رُسُلِه۪۠ وَقَالُوا سَمِعْنَا وَاَطَعْنَا غُفْرَانَكَ رَبَّنَا وَاِلَيْكَ الْمَص۪يرُ ﴿٢٨٥﴾

لَا يُكَلِّفُ اللّٰهُ نَفْساً اِلَّا وُسْعَهَاۜ لَهَا مَا كَسَبَتْ وَعَلَيْهَا مَا اكْتَسَبَتْۜ رَبَّنَا لَا تُؤَاخِذْنَٓا اِنْ نَس۪ينَٓا اَوْ اَخْطَأْنَاۚ رَبَّنَا وَلَا تَحْمِلْ عَلَيْنَٓا اِصْراً كَمَا حَمَلْتَهُ عَلَى الَّذ۪ينَ مِنْ قَبْلِنَاۚ رَبَّنَا وَلَا تُحَمِّلْنَا مَا لَا طَاقَةَ لَنَا بِه۪ۚ وَاعْفُ عَنَّا۠ وَاغْفِرْ لَنَا۠ وَارْحَمْنَا۠ اَنْتَ مَوْلٰينَا فَانْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِر۪ينَ ﴿٢٨٦﴾” 

Amenerresulü Duası Arapça Basit Okunuşu Nasıldır?

Kur’an harflerini okumakta zorluk çekiyorsanız bu duanın Arapça okunuşunu takip edebilirsiniz. Faziletli ve hayırlı bir dua olan Amenerrasülü duasının Arapça okunuşu şöyledir:

“Amene-rrasûlu bimâ unzile ileyhi min rabbihi velmu/minûn(e)(c) kullun âmene bi(A)llâhi ve melâ-iketihi ve kutubihi ve rusulihi lâ nuferriku beyne ehadin min rusulih(i)(c) ve kâlû semi’nâ ve ata’nâ(s) ġufrâneke rabbenâ ve-ileyke-lmasîr(u)

Lâ yükellifu(A)llâhu nefsen illâ vus’ahâ(c) lehâ mâ kesebet ve’aleyhâ me-ktesebet(k) rabbenâ lâ tu-âḣiżnâ in nesînâ ev aḣta/nâ(c) rabbenâ velâ tahmil ‘aleynâ isran kemâ hameltehu ‘ale-lleżîne min kablinâ(c) rabbenâ velâ tuhammilnâ mâ lâ tâkate lenâ bih(i)(s) va’fu ‘annâ vaġfir lenâ verhamnâ(c) ente mevlânâ fensurnâ ‘ale-lkavmi-lkâfirîn(e)”

amenerresulu-duasi

Amenerrasulü’nün Türkçe Okunuşu Nasıldır?

Müslümanlar için önemli olan bu duanın anlamı da çok geniştir. Arapça okunuşunun yanında Türkçe okunuşu, Türkçe anlamı da sıklıkla okunmaktadır. Amenerresulü Türkçe yazılışı ve okunuşu şu şekildedir:

“Peygamber, Rab”inden ne indirildiyse ona iman getirdi, mü’minler de her biri Allah’a ve melaikesine ve kitaplarına, peygamberlerine: peygamberlerinden hiçbirinin arasına ayırmayız diye” iman getirdiler ve şöyle dediler: semi’na ve eta’na, gufranını dileriz ya Rabbena! sanadır gidiş. Allah kimseye vüs’unden öte teklif yapmaz, herkesin ise kazandığı lehine yüklendiği aleyhinedir, ya Rabbena! Eğer unuttuk veya kasdımız bize bizden evvelkilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme, ya Rabbena! Hem de bize takatımız olmayanı yükleme ve bizden günahlarımız af buyur ve bizlere mağfiretini reva, rahmetini ata kıl, sensin mevlamız, bizi mansur buyur ki artık seni tanımayanlara karşı kahrolsun kafirler. “

Amenerrasulü’nün Okunuşu Nasıl Olmalı?

Amenerrasulü duasını her şekilde okuyabilirsiniz. İster Kur’an harfleriyle ister Arapça veya Türkçe okunuşuyla okuyabilirsiniz. Amenerrasulü duasının ayetleri hakkında oldukça hayırlı şeyler dile getirilmiştir.

Amenerrasulü duasını yatsı namazından sonra okuyan kişi, geceyi ibadetle geçirmiş kadar sevap kazanmaktadır. Yatsıdan sonra 313 kez Amenerrasulü okunursa daha nurlu ve bereketli olduğu söylenmiştir. Yatsı namazının ardından Amenerrasulü duasını okumak daha faziletlidir.

Editör Önerisi: Deist Ne Demek: 5 Farklı Yorumuyla!

Amenerresulü Duası Nasıl Ezberlenir?

Amenerrasulü ezberle, duanın faziletlerinden dolayı kişilerin yerine getirmeye çalıştığı bir hadisedir. Amenerrasulü duasını kendi ezber biçiminize göre kolayca ezberleyebilirsiniz. Görsel hafızanız yüksekse duaya bakarak ezberlemeniz daha kolay olacaktır.

İşitsel hafızanız daha kuvvetliyse duayı okuyan çeşitli Kur’an hocalarını dinleyebilirsiniz. Kendi kendinize bu duayı sesli şekilde tekrar etmeniz de ezberlemenizi kolaylaştıracaktır. Her gün, aklınıza Amenarresulü Duası geldiği anda okumanız gerekmektedir. Zikir çekmek yerine de geçen bu kuvvetli dua, kısa sürede ezberlenebilmektedir.

amenerresulu-duasi

Amenerresulü Duası Anlamı Ne?

Bu duanın Türkçe okunuşu aslında anlamını içermektedir. Türkçeye çevrilen bu duanın anlamı başa gelebilecek her felaketten ve şeytan şerrinden korunmak için Allah’a sığınmayı içermektedir. Bu duada her şerden ve her felaketten korunmak için Allah’tan yardım istenir. Bu duanın anlamı:

“Peygamber, Rabbinden kendisine indirilene iman etti, mü’minler de (iman ettiler). Her biri; Allah’a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler ve şöyle dediler: “Onun peygamberlerinden hiçbirini (diğerinden) ayırt etmeyiz.” Şöyle de dediler: “İşittik ve itaat ettik. Ey Rabbimiz! Senden bağışlama dileriz. Sonunda dönüş yalnız sanadır.

Allah bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (Şöyle diyerek dua ediniz): “Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.”

amenerresulu-duasi

Amenerresulü Duası Fazileti Nedir?

Amenerrasulü duasını gece vakti okuyan kişi büyük bir şifaya kavuşmaktadır. Rahatlık ve ferahlık sağlayan bu faziletli dua aynı zamanda belalardan da korumaktadır. Dertli bir anında Amenerrasulü Duasını okuyan kişi, dertlerinden ve kederlerinden sıyrılabilmektedir.

Bu süre gece vakti okunduğundan oldukça önemli etkiler sağlamaktadır. Amenerrasulü duasını uyumadan önce okumak kişinin içini rahatlatmaktadır. Şeytan şerrinden, görünür görünmeyen her türlü kazadan ve beladan koruyan bu dua faziletiyle bilinmektedir. Amenerrasulü hakkında birçok sahih hadis rivayet etmiş olup, bir gecede okuyana onlar yeter şeklinde sözler söylenmiştir. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Amenerresulü Duası Anlamı Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!