USD32,22
EURO34,94
JPY0,205600
RUB0,355500
GBP41,09
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.418,50
BTC69.144,38

Mamut Türdiriltimi Mümkün mü? Çalışmalar Ne Durumda?

mamut-turdiriltimi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mamut türdiriltimi, özellikle son yıllarda yapılan çalışmalarla bilim literatürüne girmiş bir kavramdır. Bilimde gerçekleşen inanılmaz ilerlemeyle beraber ‘’türdiriltimi’’ kavramı çıkmıştır. Bu kavram, nesli tükenen türleri, genleri ve kalıntılarını kullanarak yeniden oluşturmak demektir. Bilim adamları, özellikle gen konusundaki çalışmaların ilerlemesiyle beraber türdiriltimi konusundaki çalışmalara hız vermiştir. Elbette bu kavram bir çabayı ve varsayımı ifade etmektedir.

Türdiriltimi bugüne dek mümkün olmasa da bu konuda yapılan çalışmalar vardır. Bu çalışmalar da özellikle son yıllarda ciddi bir artış göstermiştir. Türdiriltimi çalışmalarının en çok yapıldığı canlı türü ise mamutlardır. Zira mamutlara dair bulunan fosiller, kalıntılar ve DNA’lar, bu türün diriltilebileceğine dair ihtimalleri akla getirmiştir.Bilim adamları da bu konuda ciddi çalışmalar yürütmektedir.

Peki bu çalışmalar ne durumda? Mamut türdiriltimi gerçekten mümkün mü?

Mamut Nedir? Hangi Familyaya Aittir?

Mamut, nesli tükenmiş bir canlı türüdür. Filgiller familyasına aittir. 4.5 metre boy ve 8 ton ağırlığa sahip bir hayvandır. Son buzul çağında; Afrika, Avrasya ve Kuzey Amerika’da farklı türleriyle yayılım göstermiştir. Mamutun son üyeleri yaklaşık 4000 yıl önce yaşamıştır. Mamutun biyolojik sınıflandırması ise şu şekildedir:

AlemHayvan
ŞubeKordalılar
SınıfMemeliler
TakımHortumlular
FamilyaFilgiller
CinsMamut

Mamutlar Ne Zaman Yaşadı?

Mamutların ne zaman yaşadığı ile ilgili bilinen en net şey 400 bin yıl boyunca var olduklarıdır. Avcılık ve toplayıcılık yaptıkları dönemde insanlar, mamutları etleri, dişleri ve kürkleri için avlamışlardır. Böylece birçok anlamda mamutlardan faydalanmışlardır.

mamut-turdiriltimi

Bulunan fosillerin ve mağara duvarlarına yapılan çizimlerin incelenmesi ile mamutların MÖ 8000 yıllarında Avrupa ve Asya’da ortadan kaybolduğu sonucuna varılmıştır. Bu, modern insanların (homo sapiens) güneyden bu bölgelere yayılmasıyla aynı dönemdir. Bunun dışında yalnızca Doğu Sibirya’nın Wrangel Adası’nda ufak mamut popülasyonları MÖ 1700’lü yıllara değin hayatta kalmayı başarmıştır.

Mamutların Nesli Neden Tükendi?

Filgiller familyasının bu devasa canlısının neslinin niçin tükendiğine dair birçok sebep öne sürülmektedir. Bu sebeplerin başında ise iklim değişikliği ve insanların avlanması gelmektedir. Zira insanların dünyada yayıldığı dönemde büyük hayvanların neslinin tükenmeye başladığı  uzun zamandır bilinen bir gerçek . Bunun dışında belirli kritik dönemlerde bazı canlıların nesli tükenmektedir.

mamut-turdiriltimi

Bu kritik dönemlerden biri de bundan binlerce yıl önce yaşanan buzul çağıydı. Buzul çağının sonlarında, başta mamut olmak üzere birçok canlı ortadan kalktı. Elbette mamutların ortadan kalkışını, insanların avlanmaları ve çevre koşulları da hızlandırdı.

Mamutların nesli ne zaman tükendi diye sorulacak olursa bu sorunun net bir cevabı yoktur. Ancak MÖ 8000 yıllarında mamutların Avrupa ve Asya’da ortadan kayboldukları bilinmektedir.

Mamut Türdiriltimi Nedir?

Türdiriltimi kavramı, özellikle son yıllarda bilim dünyasına girmiş kavramlardandır. Soyu tükenmiş türlerin genetik, ekolojik ve fiziksel olarak benzer organizmalarının yeniden oluşturulması anlamına gelmektedir. Türdiriltimi, bilim dünyasında yeni ve son derece çarpıcı ihtimalleri doğuran bir kavramdır. Fakat türdiriltiminin birçok yönden avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

mamut-turdiriltimi
mamut türdiriltimi

Türdiriltimi için aday canlılar arasında ise en dikkat çekenler mamut, tazmanya kaplanı ve bazı kuş türleridir. Mamut türdiriltimi ise bu alandaki en popüler konudur. Bir grup bilim insanı mamut türdiriltimi konusunda ciddi çalışmalar yürütüyor. Bunun gerçekleşmesinin birçok olumlu gelişmeyi doğuracağını iddia eden bu bilim insanları, çalışmalarında önemli yol kat ettiklerini söylüyorlar.

Peki mamut türdiriltimi gerçekten mümkün mü?

Mamut Türdiriltimi Gerçekten Mümkün mü?

Mamut türdiriltiminin gerçekleşip gerçekleşemeyeceği ile ilgili tartışmalar sürmektedir. Kuşkusuz bu çok zorlu bir uğraştır. Ayrıca son derece titiz bir çalışmayı, kusursuz bir ilerleyişi gerektirmektedir. Bunun gerçekleşmesi için öncelikle iyi korunmuş mamut DNA’sı olmalıdır. Bu konu üzerine çalışan bilim adamları iyi korunmuş mamut kalıntı ve DNA’larını buldular.

mamut-turdiriltimi

Özellikle Rusya’nın kuzeyinde, buzul bölgelerde bulunan iyi korunmuş kalıntılarla mamut türdiriltimi konusunda ilerleme kat edilmektedir. Özellikle kök hücre teknolojisiyle, mamut kalıntılarından alınan kök hücreler detaylı bir şekilde incelenmekte ve bunların türdiriltimi için kullanılması sağlanmaktadır. Bilimde ileri teknolojiden yararlanarak ve eldeki kalıntı ve DNA’ları kullanarak mamut organizmasının yeniden oluşturulması yolunda ilerlenmektedir.

Mamut Türdiriltimi Çalışmaları Ne Durumda?

Bilim adamlarının yürüttüğü çalışmalar ‘’mamutlar geri mi gelecek’’, ‘’mamutlar tekrar mı canlanacak’’ gibi soruları doğurdu. Elbette türdiriltimi, bir cinsi geri getirmek, hayata döndürmek ya da canlandırmak değildir. Çalışmalara bakıldığında ise uzmanların belirttiğine göre Rusya’nın kuzeyinde donmuş mamut bulunması çalışmanın neticesine dair umut veriyor. Bilim adamları bölgede yaptıkları çalışmalarla türdiriltimi konusunda ilerleme kat etmeyi sürdürüyorlar.

Mamut türdiriltimi için çeşitli yolları deneyen bilim adamları, 2024 Mart ayı itibariyle ciddi mesafe kat ettiklerini söylemektedirler. Hatta biyoteknoloji şirketi Colossal Biosciences, nesli tükenen yünlü mamutu 2027 yılına dek geri getirebileceğini iddia etmektedir. Dallas merkezli firma, 2021 yılında başladığı mamut gen düzenleme çalışmalarını sürdürmek için 60 milyon dolarlık ek fon sağladı.

Mamut Türdiriltmi ile Ne Hedefleniyor?

Türdiriltimi çalışmaları ile alakalı uzmanların kafasında çokça soru işareti bulunmaktadır. Özellikle bu konunun etik yönleri ile ilgili endişeler söz konusu olmaktadır. Öte yandan tüm bu endişelere rağmen çalışmalar hızla ilerlemektedir. Bilim insanları bu konuda hummalı çalışmalar yürütüyorlar. Ellerinde kullanıma uygun DNA örnekleri olduğunu söylüyorlar. Peki bu çalışmayla ne hedeflenmektedir?

mamut-turdiriltimi
  • Gen düzenlemesi ile bir yünlü mamut embriyosu oluşturmak
  • Embriyoyu Afrika filine naklederek onun bir yünlü mamut doğurmasını sağlamak (Uzmanlar yünlü mamut ile Afrika filinin DNA’larının %99.6 oranında uyuştuğunu söylüyor.)
  • Böylece yünlü mamutu tekrar ekosisteme kazandırmak
  • Bunun sonucunda da ekosistemi bu hayvanın göç ve beslenme alışkanlıklarıyla beslemek ve zenginleştirmek

Sık Sorulan Sorular

Mamut türdiriltimi son derece çarpıcı sonuçlar doğurabilecek yenilikçi bir çalışma gibi görünüyor. Bilimde son yıllarda oldukça popüler olan bu konunun nasıl neticeleneceği ise şu an için belirsiz. Bu konuda merak edilen diğer konular ise şu şekilde…

Mamut Hangi Tür?

Son buzul çağı diyince akla gelen ilk hayvanlardan olan mamut, kuzey yarım kürenin soğuk ve kuru düzlüklerinde yaşam sürmüş bir memeli türüdür. Otçuldur.

Mamutların Üç Özelliği Nedir?

Yünlü yapısı ile dikkat çeken mamutlar devasa hayvanlardır. Mamutlarla alakalı diğer hayvanlarda görülmeyen birçok özellik vardır. En çok öne çıkan özellikleri ise kocaman gövdeleri, uzun ve kıvrılmış dişleri, kocaman ayakları olmaktadır.

Son Mamut Kaç Yıl Önce Öldü?

Mamutların büyük çoğunluğu yaklaşık 10 bin yıl önce dünyadan silinmiştir. Fakat Sibirya’nın kuzeyinde çevresiyle bağlantısı olmayan Wrangel adlı bir adada uzun yıllar daha bir mamut popülasyonu yaşam sürmüştür. Onlar da yaklaşık 4000 yıl önce ortadan kalkmışlardır.

Mamutların Nesli Neden Yok Oldu?

Mamutlar buzul çağının sonlarında iklim koşullarının değişmesiyle ortadan kalkmışlardır. İnsanların varlığı da mamut neslinin tükenmesinde etkili olmuştur.

İlginizi Çekebilir: Şiddet Eğilimi Günümüzde Eski Oranla Daha mı Yaygın?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Mamut Türdiriltimi Mümkün mü? Çalışmalar Ne Durumda?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!