USD32,37
EURO34,81
JPY0,207300
RUB0,363600
GBP41,30
EURO/USD1,07
BIST10.062,81
GR. ALTIN2.409,44
BTC67.330,22

Eskiden İnsanlar Daha mı Yaşlı Gösteriyordu?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eskiden insanlar, fotoğraflara çok değer verir ve onları albümlere koyup evin en dokunulmaz köşesine koyardı. Bayram gibi kalabalık ortamlarda bu albümler ortaya konur gençlik yıllarına duyulan özlem bir kez daha gün yüzüne çıkardı. Bu fotoğraflara bakarken yirmili, otuzlu yaşlardaki anılardan bahsedilir, geçmişin tozlu rafları yoklanırdı.

eskiden-insanlar

Bu fotoğraflara baktığınızda kendinizin şu anki yaşı ile büyüklerinizin sizin yaşınızdaki halini karşılaştırdığınız mutlaka olmuştur. Mutlaka o hallerinin sizin şu anki yaşınızdan ne kadar farklı hatta yaşlı olduğunu fark etmişsinizdir. Peki bunun neden olduğunu hiç düşündünüz mü?

Eskiden İnsanlar Daha Olgun Giyinirdi

eskiden-insanlar

Moda kavramı günümüzde olduğu kadar eski dönemlerinde vazgeçilmez unsurlarından biriydi. Eskiden insanlar bunu her ne kadar kabul etmeseler de toplumun yönlendirdiği moda çizgisini herkes bir şekilde uyuyordu. Örneğin erkekler için takım elbisenin kadınlar için vatkalı ceketlerin yaygın olduğu bir dönemde herkesin bu çizgide olduğunu eski fotoğraflardan net bir şekilde görebilirsiniz. Bu giyim tarzı ortalama olarak 18 ile 50 yaş bireylerin hepsinin kullandığı bir tarz idi. Hal böyle olunca bu kişinin yüz hatlarının da daha farklı görünmesine sebep oluyordu. Bu yüzden eski fotoğraflarda yaşları birbirine yakın bireyler aynı yaşta, hatta çoğu kişi olduğundan daha büyük gösteriyordu.

Bunun yanı sıra moda kavramının bir parçası olarak daha koyu renkler tercih ediliyordu. Kahverengi, siyah ve gri tonları kıyafetlere hakimdi. Bu tarz koyu renkler ve klasik kesimli kıyafetler kişinin olduğundan daha büyük görünmesine neden oluyordu. Doğal olarak bu algı biçimimiz üzerinde etkili oluyor.

Eskiden İnsanlar Daha Belirgin Makyaj Yapardı

Makyaj konusu da dış görünüşte en önemli etkenlerin başında geliyor. Geçmiş zamanlarda koyu tonların hakim olduğu göz kalemleri, kıpkırmızı allıklar, dudakları dolgun gösteren rujlar makyaj trendini oluşturuyordu. Günümüzde ise neredeyse yok gibi görünen makyaj bireyler tarafından tercih ediliyor. Ten rengine uyumlu makyaj malzemeleri ile doğal görünüm yakalamak isteyenler kadın ve erkekler tercihini bu yönde kullanıyor.

Cilt Bakımı Konusunda Bilinçlenme

Günümüzde yaşanan teknolojik ve bilimsel gelişmelerden cilt bakımı da payını almıştır. Teknoloji sayesinde yıpranmış cilt yüzeyi onarılıp adeta yeni bir görünüme kavuşturulabiliyor. Günden güne yeni cilt bakım ürünleri raflarda yerini alıyor. Bunun yanı sıra internet alışverişi gibi seçenekler sayesinde isteyen istediği her ürüne rahatlıkla ulaşım sağlayabiliyor. Cildin yıpranmasını önleyen kremler, temizleyiciler ve benzeri ürünler sayesinde cilt yapısı bozulmadan uzun yıllar genç görünüm korunabiliyor. Günlük olarak kullanılabilecek cilt bakım ürünlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Güneş kremleri
  • Yüz temizleme jeli veya köpüğü
  • Nemlendirici

Bu ürünler eskiden insanlar tarafından kolay ulaşılabilir bir konumda değildi. Günümüzde ise neredeyse mahalle bakkalında bile bulunabilecek konumdalar. Cilt bakımı için günlük olarak kullanabileceğiniz bu ürünler sayesinde genç görünümünüzü koruyabilirsiniz.

Saç Kesimi Modeli ve Rengi

eskiden-insanlar
Eskiden İnsanlar

Saç kesimi modeli ve rengi dış görünüşümüz için oldukça önemlidir. Özellikle yüz tipinize göre uygun kesim modelini tercih etmeniz imajınız açısından kritiktir. Eskiden insanlar özellikle bayanlar özel günlerde genelde permalı ve kabarık saçlar tercih ederdi. Bu da onları olduğundan daha yaşlı gösterirdi. Eski fotoğraflara baktığınızda bunu daha net görebilirsiniz. Saç ile ilgili olarak yapılan diğer hataları ise tablodan inceleyebilirsiniz. Okurken ‘’ Evet çok doğru, aa gerçekten öyle’’ gibi ifadeler kullanacağınızdan eminiz.

                     Saçların Kişiyi Yaşlı Göstermesinin Nedenleri
Doğal renkten uzak ton seçimi Küt kesim
Aşırı koyu renk saç Saç bakımında özensizlik
Saçlarda hacimsizlik Kırık saç uçları

Yaşam Tarzı

eskiden-insanlar

Eskiden insanlar daha kalabalık ailelerde yaşardı. Hatta kayınvalide ve kayınpeder ile oturmak zorunda kalınırdı. Bunun yanı sıra daha erken evlilik gibi sorumluluklar vardı. Hatta o günkü toplumda özellikle kırsal kesimde 18 yaşına bile gelmeden evlilik yapılırdı. Haliyle evliliğin sorumluluğu, aile hayatına uyum gibi sorunlardan dolayı vücut daha erken yıpranırdı. Günümüzden daha fazla çocuk sahibi olan anne ve babalarımız da daha erken ve hızlı yaşlanırdı. Bu gibi etmenlerden dolayı eski fotoğraflara bakarken yorgun ve yaşlı gözlerle karşılaşmanız çok olası bir durum.

Sık Sorulan Sorular

eskiden-insanlar

Konu ile ilgili olarak sık sorulan sorulara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1 – Eskiden İnsanlar Daha mı Uzun Yaşardı?

Araştırmalara göre ilk insanların yaşam süresi ortalama 18 ile 20 yıl idi. Zaman içinde bu arttı. Ancak 2019 yılından bu yana bir gerilemenin de söz konusu olduğu belirtmek gerekir.

2 – Makyaj İnsanı Yaşlı Gösterir mi?

Bu ürünler cilt üzerindeki kötü görüntüyü kapatmanın yanı sıra bireyi olduğundan daha olgun da gösterebilir.

3 – Yüz Tipi İnsanı Yaşlı Gösterir mi?

Yüz tipinden ziyade yüzünüzün durumu daha yaşlı görünmede etkilidir. Yani düşük bir kaş yapısı veya dudak kenarındaki çizgilerin derinliği genç veya yaşlı görünme konusunda etkilidir. Bunun yanı sıra yukarıda bahsettiğimiz yüz tipinize uygun bir saç kesimi yaşınızı göstermek için önemli bir kriterdir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Eskiden İnsanlar Daha mı Yaşlı Gösteriyordu?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!