USD32,37
EURO34,85
JPY0,206200
RUB0,363000
GBP41,32
EURO/USD1,08
BIST10.116,09
GR. ALTIN2.407,55
BTC67.489,79

4 Adımda SWOT Analizi Nasıl Yapılır?

swot-analizi-nasil-yapilir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SWOT analizi nasıl yapılır sorusu pek çok site sahibi tarafından merak edilir. Girişimciler de bir çeşit stratejik planlama tekniği olan swot hakkında merak içerisindedir. Sanal sektörde henüz yeni işe başlamış olan kişilerin kendilerine pek çok soruyu sorup aynı zamanda bu soruları da yanıtlaması gerekir.

Örneğin; ‘’şirketim ne konumda, şirketimin rakiplerine göre avantajları ve dezavantajları neler, güçsüz taraflarım var mı ve ne gibi riskler ile karşı karşıya kalabilirim şeklinde soruların cevabını SWOT analizi ile almak mümkündür.

SWOT Analizi Nedir?

swot-analizi-nasil-yapilir
swot analizi nasıl yapılır

SWOT analizi nasıl yapılır sorusuna geçmeden önce nedir, ne işe yarar gibi soruları incelemek daha doğru olur. SWOT analizi; bir şirketin güçlü ve güçsüz yönlerini, fırsatlarını, risklerini ve rakiplerden olan eksiklerini analiz eden bir teknik çalışma türüdür. Bu çalışma tekniği aynı zamanda kurumsal pozisyon analizi şeklinde de tabir edilebilir. SWOT analizi, hem şirketinizin eksiklerini gösterir hem de sizi bu eksikleri nasıl tamamlayacağınıza dair yönlendirir. Bu nedenle oldukça avantajlı bir analiz tekniğidir.

Yapılacak analiz sonucu çıktığında eksiklerinizin neler olduğuna, çözüm kaynağının nerede olduğuna ve aynı zamanda güçlü yanlarınızı daha devam ettirebileceğinize odaklanabilirsiniz. SWOT analizi sadece büyük şirketlerde kullanılmaz. Aynı zamanda küçük projelerde, ürünlerde veya firmaların sunduğu hizmetlerde de kullanılabilir.

SWOT analizi, İngilizceden gelen bir kelime olarak açılım bakımından da güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehlikeler kavramlarının birleşimidir. Bahsi geçen 4 analiz kavramı hem pazar hem de rekabet alanıyla ilgilidir.

SWOT Analizi Nasıl Yapılır, Hangi Adımları İzlemek Gerekir?

swot-analizi-nasil-yapilir

Swot analizi nasıl yapılır sorusuna 4 adımda tamamlanır şeklinde yant vermek mümkün olacaktır. Fakat aşağıda belirtilecek olan adımların sırasıyla takip edilmesi gerekir. Aksi taktirde çok daha güçlü çalışmalar yapmak gerekecek ve bu da süreci uzatacaktır.

1 – Swot Analizi Birinci Adımı Ön Analiz

Ön analiz olarak adlandırılan bu adımı atarak SWOT analizini yapmaya başlayın. Bu adımda şirketin güçlü ve zayıf yönlerini listelemelisiniz. Bu yönler çalışanlarınız, çalışma taktiğiniz, sahip olduğunuz beceriler veya kaynaklar olabilir. Bu alanlarda başarılı olup olmadığınız kısımları SWOT analizi ile görebilirsiniz.

2 – Swot Analizi İkinci Adımı Çevre ve Piyasa Analizi

İlk adımı atlattıktan sonra sırada çevre ve piyasa analizi yer alıyor. Bu adımda şirketinizin piyasadaki konumunu görebilir, değişiklik yapmanız gereken bölümleri de anlayabilirsiniz. İkinci adımı tamamladığınızda rekabet gücünüzü ve piyasadaki fırsatlarınızı yakından değerlendirme şansına sahip olursunuz.

3 – Swot Analizi Üçüncü Adımı Rekabet Analizi

swot-analizi-nasil-yapilir

Bundan sonraki adım rekabet analizidir. Bu aşamada şirketinizin stratejisini, ürün ve hizmetlerinizin kalitesini ve ödeme teminat koşullarınızı görebilirsiniz. Eksiğiniz varsa detaylı olarak geliştirme yaparak daha iyi konuma yerleşebilirsiniz.

4 – Swot Analizi Dördüncü Adımı Müşteri Analizi

Son aşama olan bu işlemde müşteri analizi yapacaksınız. Böylece hedef kitlenizi daha rahat belirleyebilir ve gereksinimlerini öğrenebilirsiniz. Son aşamanın size sağlayacağı en büyük avantaj şirketinizin kitle ihtiyacına göre bir alana yönelmesini sağlamaktır.

SWOT Analizi Neden Yapılır?

Swot analizi nasıl yapılır sorusu kadar neden yapılacağı da önem arz eden konulardan bir tanesidir. Yukarıda bahsettiğimiz işlem adımları sayesinde aslında neden bu analize gereksinim duyduğunuzu anlamışsınızdır. Bu analizin en büyük amacı kullanıcıların sahip olduğu konumu net olarak görmesini sağlamak ve eksik yanlarını geliştirmesine olanak tanımaktır.

swot-analizi-nasil-yapilir

Müşteri talebini, hedef kitlenizin sizden neler beklediğini, daha geniş hedef kitleye nasıl ulaşmanız gerektiğini, sitenizi ön plana çıkarmayı önleyen sebepleri ve bu sebeplerin çözüm noktasını SWOT analizi yaparak görebilirsiniz. Böylece kısa süre içerisinde geniş bir kitleye sahip olacak ve internet sitenizi de Google arama morunda ilk sıralara çıkaracaksınız.

Swot Analizi Nasıl Yapılır – SWOT Analizini Kimler Yapabilir?

Swot analizi nasıl yapılır sorusunu yanıtlamadan önce SWOT analizinin kesinlikle uzmanlık gerektiren bir alan olduğunu söylemek gerekir. Her site sahibi bu analizi yapamaz. Çünkü doğru adımları takip etmenin yanı sıra profesyonellik ve teknik bilgi de gerektirir. Eğer kendinize SEO konusunda güveniyorsanız kendi sitenizin SWOT analizini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak risk almak istemiyor ve bilen bir kişiden yardım almak istiyorsanız alanında uzman bir SEO danışmanından hizmet alabilirsiniz.

Güvenilir internet sitelerinden, birtakım profesyonel firmalardan söz konusu analiz nasıl yapılır sorusunun detaylı cevabını ve bu hizmeti temin edebilirsiniz. Ücret konusunu da çalışacağınız firma ile görüşebilirsiniz.

Swot Analizi Yapma Programı Var mı?

Swot analizi yapma programı sayesinde birçok adım gerektiren bu işlem kısa süre içerisinde halledilebilir. Bunun için karmaşık yazılımlar ile uğraşmaya veya vakit kaybetmeye hiç gerek yok. Yalnız bu programlardan herhangi birini tercih ederken çok iyi araştırma yapmak gerekir. Özellikle kripto şirketlerini kurtaran nitelikte olan bu analiz programlarının güvenilir ve hızlı olmasına dikkat etmek önemlidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
4 Adımda SWOT Analizi Nasıl Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!