USD32,18
EURO34,89
JPY0,206300
RUB0,356500
GBP40,99
EURO/USD1,08
BIST10.859,60
GR. ALTIN2.498,36
BTC69.762,78

BlockFİ ve Voyager Kripto Şirketlerini Kurtaran Bitcoin Milyarderi Sam Bankman

sam bankman
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sam Bankman Fried kripto para borsası FTX, BlockFi’ye 250 milyon dolar ve Voyager Digital’e 500 milyon dolarlık finansman verdi.

Bankman-Fried, derinleşen likidite sıkışıklığı sebebiyle 900 milyon doların kripto para piyasası için kurtarıcı olduğunu açıkladı. Onun ardından şirketlerinden niceliksel ticaret firması Alameda, kripto komisyoncusu olan Voyager Digital’e 500 milyon dolarlık finansman verdi. Aynı zamanda BlockFi’ye 250 milyon dolarlık kredi tesisi sağlamasıyla kripto şirketlerini desteklemiş oldu.

Kripto para şirketlerini hiçbir merkez bankası kurtarmayı kabul etmediğinden, şirketler çoğunlukla benzer firmalardan yardım almayı seçiyor.

Bunlardan birisi de Milyarder kripto borsa platformu yöneticisi olan Sam Bankman-Fried tarafından yardım alınmasıydı. Bankman, birkaç hafta içerisinde iki firmayı kurtarmanın yollarını bulmak için anlaşmalar imzaladı. Bu anlaşmaya göre yarı banka olan BlockFi ve dijital varlık komisyoncusu Voyager Digital şirketlerine fon sağlamaktı.

Salı günü yaptığı açıklamasında FTX, 250 milyon dolarlık döner kredi tesisi sağlamayı kabul etmişti. Bankman’a göre BlockFi’nin ‘piyasada güçlü konumda olmasına devam etmesi’ ifadesini söyleyerek şirkete yardımcı olacağını belirtti.

Ardından Bankman, attığı bir tweet’te dijital varlık ekosistemi ve müşterilerin korunmasını önemsiyoruz, açıklamasını yaptı.

Yine de Kripto Para Birimleri Sert Bir Şekilde Düşüyor

Kripto para şirketlerinden biri olan BlockFi, bu ayın başlarında finansal durumundan ötürü çalışanlarının yüzde 20’sini işten çıkaracağını söylemişti. The Block raporuna göre geçen yılki 3 milyar dolardan 1 milyar dolara düşen anlaşmada fon toplamak için görüşmeler oluyordu.

Şirketin kurucu ortağı Zac Prince, FTX ile yaptığı anlaşmanın gelecekteki inovasyon ve işbirliğinin kapılarını açacağını söyledi.

Geçen hafta ise Voyager Digital tarafından yapılan açıklamada Bankman Fried’in nicel araştırma firması Alameda’nın kendisine 500 milyon dolarlık fon sağlayacağını söylemişti.

Anlaşma, 200 milyon dolarlık kredi limiti ve 300 milyon dolar değerinde 15000 bitcoin ve USDC stabilcoin döner tesisinden oluşmaktadır.

Son haftalarda dijital para birimlerindeki değer düşüşü, birçok alanda büyük oyuncuların finansal zorluklar ile yüz yüze kalmasına sebep oldu. Piyasadaki, Federal Rezerv faiz oranı artışı, Stable coin’lerin çöküşü, Terra USD 60 milyar dolarlık kaybı gibi olaylar sektörü etkiledi ve güvensizliği arttırdı.

Bu, yine de kripto para birimleri sert bir şekilde düşüşünü kontrol edemedi. Fakat şirketler bu yönde atılımlarına halen daha devam etmektedir.

Kripto Para Borsası FTX, 2022’nin Başında 32 Milyar Dolarlık Değerleme Kaydetti

Kripto kredi borç veren şirketlerinden biri olan Celsius, aşırı piyasa koşullarını suçlayarak kullanıcıların hesap çekim işlemlerini durdurmuştu. Kullanıcılar, kripto para firmasının yüksek getiri elde etmek için likit olmayan tokene yüz milyon dolar ödediği düşünülüyor.

Kripto hedge fonu olan Three Arrows Capital, kaldıraçlı işlemleri çeşitli tokenler üzerinde tasfiye etmek zorunda kalmıştı. Özellikle Çarşamba günü sorunların neden olduğu hasarın boyutunu açıkladı.

Şirketin ödeme yapmaması halinde 650 milyon dolar zarar edeceğini açıkladı. Bunun üzerine 3AC, Çarşamba günü 300 milyon dolar değerinde USDC ve 15,250 bitcoin borç aldı.

Forbes haber şirketine göre Bankman-Fried tahmini net değeri 20,5 milyar dolar ola kripto zenginlerinden sayılı isimlerin arasındadır. Kendi şirketi olan kripto para borsa FTX, 2022’nin başında 32 milyar dolarlık değerleme kaydetti.

İşte bu yüzden 30 yaşındaki milyarder, likidite sıkışıklığını önlemek için 900 milyar dolarlık paranın piyasa için kurtarıcı rol üstlendiğini açıkladı. Ayrıca, bunun ciddi bir atılım sorumluluğu olduğunu söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
BlockFİ ve Voyager Kripto Şirketlerini Kurtaran Bitcoin Milyarderi Sam Bankman

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!