USD31,20
EURO33,84
JPY0,207400
RUB0,342300
GBP39,53
EURO/USD1,08
BIST9.062,36
GR. ALTIN2.037,51
BTC61.112,21

SEO Çalışmalarında Sıkça Yapılan Kritik Yanlış! Yorum Backlinkler

seo
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şimdilere kadar hep faydasından söz edilen, bilinçli seo çalışmaları çeşitlerinin artışından sonra faydasından çok zararı olduğu anlaşılan bir diğer seo çalışması çeşidi de yorum backlinkler.

Birçok seo çalışması hizmeti kapsamında, olmazsa olmazlar arasında yer alan yorum backlinkler genel olarak blog sitelerinin açık yorum alanların yazılımlar sayesinde yapılan binlerce benzer yorumdan fazlası değildir.

Çalışma Mantığı

Şöyle bir örnekle anlatmak gerekirse, web siteniz ( blog, portal vb. ) veya ticari amaçla açılmış ( kurumsal web sitesi, e-ticaret sitesi) bazı anahtar kelimelerinde yükselme gereği duyar. Bu tip anahtar kelimeler, bazı yazılımlarla keşfedilmiş binlerce blog sitesinde sizin adınıza anahtar kelimeniz kullanılarak yapılan anlamlı-anlamsız binlerce yorum ile girilir. Backlinklerin çalışma mantığı ile ilgili yazımızı okumak için tıklayın.

Google, birkaç güncelleme öncesinde bu tip uygulamaları artık spam olarak kabul ettiğini zaten açıklamıştı. Hatta, ülkemizde de birçok otorite seo uzmanı bu tip bir çalışmanın faydadan çok zarar getireceğini seneler evvelden dile getirmişti.

Aslında, blog siteleri ziyaretçi etkileşimi amacıyla yorumlara genelde izin veren web sitesi türleridir. Ama, zamanla yorum alanı açık bırakılan alanlara paylaşılan konuyla alakalı- alakasız onlarca yorumu gördüklerinde, özellikle WordPress alt yapısı olan blog sitelerinde buna önlem olarak bazı eklentiler dahi geliştirildi. Yorum backlink mantığında, anahtar kelimeniz yorum alanında adınız, URL alanında web sitenizin adresi olarak gönderilmiş sıralı otomasyon yorum postlarıdır.

Sitenize En Büyük Zararı Spam Score ’dur

Bu tip bir sözde seo çalışması, web sitenize ansızın gelen onlarca alakasız backlink sayesinde sitenizin Google algoritmaları ve bazı seo servislerince geliştirilen standartlar nezdinde spam (değersiz) hal almasına neden olur. Anahtar kelimenizde yükselmeyi hayal ederken, bir sabah sitenizdeki indexlerini dahi aramalardan kalktığını, hitlerinizin düşüş yaşadığını ve hatta sitenizin Google dizininden info’sunun dahi silindiğini görebilirsiniz. (info: siteadresi.com olarak aratın.)

SEMRush, Ahref, SiteExplorer, Majestic ve daha birçok seo aracı sunan servisten yaptığınız sorgulamalarda, sitenizin SS (Spam Score) alanındaki yüksek oranı, bu anlamsız ve kontrolsüz çalışmaya bağlamanız saçma olmaz.

Bu tip sözde seo çalışması paketlerinde veya hizmetlerinde, yorum backlink çalışmalarının bazı programlarla tamamen fake (gerçek olmayan) kullanıcı hesapları ve neredeyse anlamsız, kısa ve sabit cümlelerle gerçekleştiğini görebilirsiniz. Eğer, merak ediyorsanız en azından deneyin. Fakat, bunu ana siteniz üzerinde denemenizi kesinlikle önermiyoruz. En fazla hit alman adına, paravan sitelerinizde merakınızı gidermek adına deneyebilirsiniz.

Sizin de Mantığınıza Ters Değil Mi?

Bu konuda bize hak vereceğinizi düşündüğümüz nokta şu;

* Web sitenizin anahtar kelimelerinden link çıkmak (backlink almak) adına, site içeriğinizle hiç ama hiçbir benzer yanı hatta bırakın alakası olmayan binlerce siteden yorum atılıyor.

* Bu yorumların, birde anlamsız konuyla hiç alakasız olduğunu ve binlerce farklı kişiden aynı cümle kalıplarıyla çıktığını düşünün.

Sizce Google, buna değer verecek kadar mı basit ve saçma bir algoritmadan mı ibaret? Kesinlikle hayır!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
SEO Çalışmalarında Sıkça Yapılan Kritik Yanlış! Yorum Backlinkler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!