USD32,22
EURO34,83
JPY0,205400
RUB0,351700
GBP40,97
EURO/USD1,08
BIST10.792,53
GR. ALTIN2.417,00
BTC67.699,96

Backlink Nedir? Backlink’i Etkili Kullanma Yolları Nelerdir?

backlink nedir
backlink-nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Backlink diğer bir ifade ile geri linkleme kısaca web sayfalarının birbirleri ile bağlantı kurmalarını sağlayan sisteme verilen addır. Gerek bilginin doğrulanması ve detaylı bilgi alınması için gerekse reklamlardan ve tıklama sayılarının artması düşüncesinden dolayı backlinke gerek duyulmaktadır. Backlink sayesinde site ziyaretçileri de ilgilendikleri konular hakkında detaylı bilgiye erişip daha doyurucu bilgiye erişebilirler.

Backlink, bir sitenin SEO sıralamasını yükseltmenin popüler bir yolu haline geldiğinden, Google backlinki nasıl sınıflandırdıklarını ve SEO sıralamalarını nasıl etkilediklerini değiştirdi. Backlink bağlantılar oluşturmak için site sahiplerinin, yöneticilerin ve editörlerin geri bağlantılarını zaman içinde organik olarak büyütmek için çok çalışmasının önemli olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda site değeri hesaplamada, domain değeri hesaplamada backlink raporlarının önemi ortaya çıkmaktadır. Bu rapor sonuçlarından ortaya çıkarak içerik yönetimi ile hosting seçip sonrasında URL değiştirebilirsiniz.

Backlinkler Neden Önemlidir?

Arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğunda, geri bağlantılar çok konuşulur ve her yerdeki site sahiplerinin odak noktasıdır. Sitenize gelen bağlantılarla neden ilgilenmeniz gerektiğinin birkaç nedenini ele alacağız.

1.     Backlink Sıralamayı İyileştirebilir

Sitenize işaret eden harika geri bağlantılar olmadan, bir web sitesini anlamaya giden tek bir faktörü kaçırırsınız; güvenilirlik. Backlink, sektörünüzde güvenilir bir otorite olduğunuzu ve anahtar arama terimleri için en üstte yer almayı hak ettiğinizi gösterir.

2.     Google, Backlink Yoluyla Yeni Sayfalar Buluyor

Googlebot, web ortamında oluşturulan yeni sayfaları tespit etmek için sitelerdeki linklerden faydalanır. Bunun için sitede yer alan içeriğin keşfedilmesi, taranması ve arama dizine temel işlemlerdendir.

Backlinke düşünmenin bir yolu, Google’ın web’de nasıl gezindiğini bilmektir. Güvenilir bir kaynaktan gelen bir bağlantı, içeriğinizin Google tarafından daha hızlı dizine eklenmesine yardımcı olur.

3.     Backlink Güvenilirliğinizi Artırır

Güvenilir ve tecrübeli sitelerden gelen kaliteli bağlantılar, SEO açısından daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olmakla birlikte aynı zamanda bir kuruluş olarak güvenilirliğinizi artırmaya da vesile olabilir. Bunu şu şekilde düşünebiliriz; yeni bir şirket ve site oluşturdunuz, sizi bilenlerin sayısının az olması burada işinizi kolaylaştıracaktır.

Herhangi Bir Web Sitesinin Geri Bağlantılarını Kontrol Etme

İster bir bağlantı kurma kampanyası planlıyor olun, ister sitenizi rakiplerinizin siteleriyle kıyaslayın, siteleri geri bağlantılar için kontrol etmek yararlıdır. 

Google Arama Konsolu gibi araçlardan sitenizin geri bağlantı profili hakkında bilgi edinebilirsiniz, ancak diğer web sitelerinin geri bağlantı profilleri hakkında daha ayrıntılı bilgiye ihtiyacınız olacak ve bunu Semrush kullanarak yapabilirsiniz. Bildiğiniz üzere Semrush arama motorlarında aranan anahtar kelimeler üzerinden işlem yapar ve bunları istatistiksel olarak eşleştirir.

Bağlantı Profilinizi Anlamak için Google Arama Konsolunu Kullanma

Google Arama Konsolu, bağlantı profilinizin nasıl göründüğü konusunda size bir fikir verir, ancak rakipleriniz hakkında herhangi bir bilgi sağlamaz.

Başlamak için Google Arama Konsolu’na gidin ve giriş yapın. Soldaki menüyü kullanarak menünün en altına gidin ve  Bağlantılar’ı bulacaksınız.

Backlink Analytics’i kullanarak, bir sitenin geri bağlantıları hakkında aşağıdaki bilgileri bulabilirsiniz:

 • Geri bağlantı raporu
 • Geri bağlantıları en çok kullanan sahip sayfalar
 • TLD (üst düzey alan) dağıtımı
 • Yönlendirdikleri etki alanlarının kategorileri
 • Yetki Puanına göre yönlendirme alan adları
 • Bağlantı özellikleri (yani, takip, nofollow, sponsorlu veya UGC)
 • Benzer profiller (bağlantı kurma fırsatları için faydalı olabilecek benzer bağlantı profillerine sahip alanlar)

Geri bağlantılarınızı analiz etmek veya rakiplerinizin ne durumda olduğunu görmek istiyorsanız bu aracı kullanabilirsiniz.

Backlink Kazanma Yöntemleri

Başka siteler üzerinden backlink kazanma yöntemlerine şu şekilde değinilebilir;

 1. Misafir Bloglama: Başka bir web sitesi için bir kerelik bir gönderi yazmayı teklif edin.
 2. Bozuk Bağlantı Takip Etme: Başka sitelere vermiş olduğunuz linkler zamanlar karşı tarafın yanlış uygulamaları sebebi ile kırılabilir. Bunu tespit etmek için bozuk bağlantı takip etme uygulamaları kullanılabilir.
 3. Gökdelen Tekniği: İçeriğiniz ile ilgili fazla bağlantıların yer aldığı sayfalar ile irtibata geçerek kendinizi o bağlantılar arasına alabilirsiniz.
 4. Bağlantısız Sözler: İşinize ait bağlantısız sözler bularak bunların daha çok kullanılmasını isteyin. Markanızı tanıtacak özgün ifadeler her zaman işe yarayacaktır.

Sitenize Nasıl Backlink Alırsınız?

Backlink oluşturma konusunda nasıl bir yol izliyorsunuz? Bağlantı kurmak için en optimal yöntemleri izleyen uygulamaları inceleyerek sürece başlayabilirsiniz. Ayrıca bağlantı oluşturma stratejilerinden bir tanesini inceleyelim.  Gökdelen tekniği aracılığı ile güçlü bir dijital kampanya oluşturarak, rakiplerinizin geri bağlantı portföyüne bakmaya kadar, bağlantı kurma çabalarınızı en üst düzeye çıkarmanın birçok yolu vardır. Önemli bir öneri; bağlantı oluşturmanın olası yollarını analiz etmenin hızlı bir yolu, rakiplerinizin geri bağlantılarına bakmaktır. Backlink Gap Tool ile rakiplerinizin ne durumda olduğunu görebilirsiniz.

Bununla birlikte Google nofollow kullanıma sunulduğunda, herhangi bir bağlantının nofollow şekilde sunulduğunda algoritmalara dahil etmeyeceğini açıklamıştır. Ancak 2019 dan sonra yapılan son açıklamada durum artık öyle değil. Artık arama motorunda bağlantıların dikkate alınmasında ve üst sıralarda gösterilmesinde bu tür ipuçları dikkate alınacaktır.

Backlink Oluşturma

Backlink oluşturmak için farklı yöntemler olmakla birlikte hepsinde mantık aynıdır; sitenize yönlendirme yapma. Bunun için sizin site alanınızla ilgili büyük siteler ile irtibata geçebilirsiniz. Aynı zamanda sosyal medyada aktif olan şirketlerle etkileşim içine girip birbirini etiketleme gibi imkanlardan yararlanarak backlink alabilirsiniz. Tabi her zaman için geçerli olan bir uygulama ise sitenizde bahsetmiş olduğumuz büyük sitelere link vererek kendinizi gösterebilirsiniz.

Bağlantı Kurma Stratejisi Oluşturmaya Başlayın

Son olarak backlink, içerik sıralarken Google’ın algoritmasının önemli bir yönüdür. Web sitenizin profilini oluşturmak için ilgili ve yetkili sitelerden geri bağlantılar kazanmanız gerekecek.

Artık geri bağlantılar hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuza göre, siteniz için mükemmel bir geri bağlantı portföyü oluşturmaya başlamaya hazırsınız. Rakiplerinizin ne yaptığına dikkat edin ve mümkün olduğunca çabuk yeni fırsatlara atlayın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Backlink Nedir? Backlink’i Etkili Kullanma Yolları Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!