USD32,86
EURO35,69
JPY0,213200
RUB0,379100
GBP42,50
EURO/USD1,08
BIST11.089,02
GR. ALTIN2.551,63
BTC66.355,61

Nemrut Dağı Nerede? Nemrut Dağı Hakkında 5 Şaşırtıcı Bilgi!

nemrut-daği
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nemrut Dağı Türkiye’de ve Dünya Haritası üzerinde Adıyaman ilinde Kahta ilçesinde yer alan coğrafi öneme sahip dağlardan biridir. 2.150 metre yüksekliğe sahip Türkiye’nin oldukça yüksek dağları arasına girmiştir. 

Toros Dağları silsilesinde bulunan bu eşsiz doğa harikası Dünya’nın sekizinci harikası olarak nitelendirilmiştir. Nemrut Dağında bulunan heykeller ve buradaki kitabeler UNESCO Dünya Kültür Mirasları arasında bulunmaktadır ve koruma altındadır. 

 

Nemrut Dağı Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Bilgi  

özellikle gizemli tarihi ve doğa harikası olmasıyla her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olan Nemrut Dağı hakkında bilinmeyen oldukça fazla bilgi bulunmaktadır. peki nedir Nemrut Dağı tarihçesi ve bu kadar gizemli yapan sırlar nelerdir? İşte cevapları

1 -Nemrut Dağı’nın Özellikleri Nelerdir?

nemrut-daği
nemrut dağı

Nemrut Dağı hem volkanik bir dağ olarak kayıtlarda yer almakta hem insan eliyle şekillenmiş heykeller ve mimariye sahip hem de doğal bir güzellik olma özelliğindedir. 1987 yılından beri UNESCO Dünya mirası listesinde yer almaktadır. 

M.Ö 1. Yüzyılda Kommagene krallığı burada yer almış ve devasa heykeller yapımışlardır. Bu heykeller hala günümüzde gizemini korumaktadır. Burada bulunan heykeller dolayısıyla buraya “Tanrıların Dağı” ismi verilmiştir. 

Nemrut Dağı”nın birçok yerine hala ulaşım sağlanamamaktadır. ve elle yapılan höyükler, mezarlar ve anıtlarda neler olduğu ise büyük bir sır.  En büyük merak konusu ise günümüzde gelişen ve ilerleyen teknoloji ile bile birçok yerine ulaşılamayan eserlerin o günün koşullarında nasıl oraya yerleştirildiğidir.

2 – Nemrut Dağı Heykelleri Hakkında 

nemrut-daği

Nemrut Dağı’nın gizemi kısaca burada bulunan heykellerden gelmektedir. Geçmişte özellikle çok tanrılı dinin yaygın olduğu dönemde hem Pers hem de Yunan İmparatorluğuna dair birçok izler taşıyan heykeller bulunmaktadır. bu dağdaki heykeller genellikle tanrıları simgelediği söyleniyor. Boyları yaklaşık 10 metre civarındadır. 

3 – Nemrut Dağı Nerededir? 

Nemrut Dağı’nın yeri Adıyaman ili Kahta İlçesi Kayadibi Köyü yakınlarındadır. Şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 87 km”dir.  Kişisel aracınızla turlarla veya hava yolu ile Adıyaman’a geldikten sonra dilerseniz kendiniz gezebilir dilerseniz HIS Travel tercih edebilir böylelikle gezdiğiniz yerler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

4 – Nemrut Dağı Heykelleri Nasıl Keşfedilmiştir?

özellikle Nemrut Dağı heykelleri keşfi yaklaşık olarak 1881 yıllarında gerçekleşmiştir. Diyarbakır ve çevresinde gerçekleşen yol çalışması sırasında Karl Sester tarafından Kommagene uygarlığı ile ilgili kalıntılara ulaşılmıştır.

Bu kalıntıların ilk olarak Asurlulara ait olduğu düşünülmüştür. Daha sonra yapılan araştırmalar sonucunda Grekçe alfabeler sonucu kalıntıların Kommagene uygarlığına ait olduğu tespit edilmiştir. 

5 – Nemrut Dağı Heykelleri İsimleri Nelerdir?

Bu Dağda Toroslarda yer alan birçok heykel bulunmaktadır. bu heykellerin isimleri 

Nemrut Heykelleri Özellikleri Nelerdir?

nemrut-daği

Nemrut heykelleri arasında özellikle bazıları çok fazla merak uyandırmaktadır.

  • 1. Antiochos’un kendisi için yaptırdığı mezarların üzerini örtmek için yaptırdığı 30 bin metreküp hacmindeki taşlarla dikkat çekmektedir. Etrafı doğudan, batıdan ve kuzeyden toplamda 3 adet terasla çevrilmiştir.
  • Doğu terasta bulunan heykeller yaklaşık 10 metre yüksekliğindedir. Heykeller ve taşlar üzerinde. Bulunan kabartmalar zamanla günümüze gelene kadar hayli aşınmıştır. 
  • Batı terastaki heykeller ise doğu terasının simetriği olarak yapılmıştır. Burada doğuda bulunan sunakların yerini dikili taşlar almıştır. 
  • Batı terastaki diğer farklı durum ise aslan kabartmalı bir taş levhanın bulunmasıdır. Ayrıca Dünya üzerinde en eski horoskop olarak bilinir. 
  • Batı terası üzerinde sağa sola doğru yürüyen aslan figürü bulunur. Aslanın gövdesi tam 19 yıldızla bürünmüştür. Boynunda ise bir hilal vardır. 
  • Aslanın sırtında ise 3 büyük yıldız bulunmaktadır. Aslan Horoskopu Kommagene Krallığı için dini bir öneme sahip olduğu bilinir. 

Merak Edilen Sorular 

nemrut-daği

Nemrut Dağı tarihi bir öneme sahip dağ olmanın yanı sıra burada geçmişte yaşanılanlarla da büyük ilgi çekmektedir.  Hakkında birçok soru vardır ve merak uyandırır. 

1 – Nemrut Dağı Efsanesi Nedir?

Nemrut Dağı’nda yaşayan kral varmış. O dönemlerde insanlar genellikle 1000 yaşına kadar yaşarlarmış. Kralın oğlu Van Gölü’ne indiğinde orada düşmüş ve ölmüş. Kral bu acıya fazla dayanamamış dağa haykırmış ve daha fazla dayanamayan Kral yataklara düşüp ölmüş. Bir inanışa göre dağ bu olaydan sonra patlamış ve birdaha aktif olmamıştır. Kral ve oğlunun yasını tuttuğuna inanılır. 

nemrut-daği

2 – Nemrut Kaç Yıl Yaşamıştır?

Nemrut’un bin yıl yaşadığı rivayet edilmiştir.

3 – Nemrut Hangi Peygamber Döneminde Vardı?

Hz. İbrahim zamanında yaşamış olan Nemrut’u Hz. İbrahim dine davet etti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Nemrut Dağı Nerede? Nemrut Dağı Hakkında 5 Şaşırtıcı Bilgi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!