USD32,77
EURO35,09
JPY0,208900
RUB0,366300
GBP41,61
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.457,00
BTC66.583,52

Köpek Balığı Nedir? Gelmiş Geçmiş En Büyük Köpek Balığı Kayıtları

kopek-baligi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Köpek balığı ve hakkındaki haberler pek çok insanın ilgisini çeker. Deniz ve okyanus dünyası denildiği zaman akla ilk gelen canlılardan olan bu hayvanlar, insanların daima odak noktası olmuştur. Köpek balıkları ile ilgili anlatılan olaylar, efsaneleşen hikayeler, çekilen filmler ve daha fazlası… Özellikle köpek balıklarının büyüklüğü ile ilgili merak dünyada ciddi seviyede.

Peki köpek balıklarına dair kayıtlar neler söylüyor? En büyük köpek balığı hangisi? Bu canlıların türleri, uzunlukları, genişlikleri, yaşam alanları ve beslenme şekilleri nasıl? Denizlerin ve okyanusların bu dev canlısına dair her şey bu yazıda.

Köpek Balığı Nedir?

Yüzyıllardır hatta binlerce yıldır varlığını sürdüren bu dev canlılar daima merak konusu olmuştur. Köpek balıkları hakkında anlatılan hikayeler, çekilen video ve fotoğraflar çok fazladır. Bu canlılara ilişkin anlatılan hikayelerden ve elde edilen kayıtlardan yola çıkarak köpek balığı filmleri hatta oyunları yapılmıştır. Denizlerin kralı olan bu canlılar, her zaman popüler bilimin odağında kalmıştır.

kopek-baligi
köpek balığı

Devasa boyuttaki bu hayvanlar, televizyonda kan arayan ve hatta denizlere korku salan ölümcül hayvanlar olarak lanse ediliyor. Fakat gerçekte bu canlılar, daha karmaşık ve büyüleyiciler. Bu canlıların kökeni çok eskiye dayanıyor.

Latince adı Selachimorpha olan bu canlılar, kıkırdaklı balıklar (Chondrichthyes) sınıfının Elasmobranchii alt sınıfını oluşturan iki üst gruptan biri olan Selachimorpha (diğeri, Batoidea) içinde sınıflanan balıklardır. Bu tehlikeli canlılar 400 milyon yıldır varlığını sürdürmektedir. Ayrıca balık türleri içerisinde en popüler olanıdır.

Köpek Balıklarının Beslenme Şekilleri

Bu canlılar beslenme şekillerine göre 3’e ayrılıyor: Serbest yüzen deniz canlılarıyla beslenenler, Tabanda yaşayan deniz canlılarıyla beslenenler, Planktonlarla beslenenler.

Avlanma konusunda muhteşem olan bu canlılar, pek iyi bir görme yetisine sahip değiller. Hatta renk körüler. Ancak muazzam bir koku ve işitme duyusuna sahipler. Hatta en küçük frekanstaki sesi bile işitebiliyorlar. Ve 3 km uzaklıktan kan kokusunu alabiliyorlar.

kopek-baligi

Köpek balıklarının en büyük türü olan balina köpek balığı, tüm köpek balıkları türleri arasında etçil olmayan tek canlıdır. Yani bu tür dışındakilerin tamamı etçil hayvanlardır. Köpek balıklarının doğal besinleri arasında büyük balıklar, bazı deniz memelileri, büyük mürekkep balıkları ve hatta diğer köpek balıkları vardır.

Köpek Balıklarının Fiziksel Özellikleri

Farkı renk ve boyutta olabilen bu canlıların büyüklükleri, 8 santimetreden 20 metreye kadar çıkabiliyor. Ancak devasa boyutlarına karşın bu canlılarda hiç kemik bulunmuyor. Zira bu hayvanlar, vücudunun tamamını dengede tutmaya yarayan kıkırdak yapısından ibaret. Bu nedenle de ‘’kıkırdaklı balıklar’’ kategorisinde bulunuyorlar.

kopek-baligi

İlginç bir vücut yapısına sahip olan bu hayvanların, vücutlarının yüzde 20-30’u karaciğerden oluşuyor. Oldukça yağlı bir yapıya sahipler. Sivri ve devasa dişleri olan bu canlılar hayatları boyunca 30 bin dişe sahip olabiliyorlar. Vücutlarının çok büyük bir bölümü düz hatta zımpara gibi bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra ağızları da başlarının altında bulunur.

İlginizi Çekebilir: 5 Gaslighting Psikolojik Manipülasyon Yöntemi Nedir?

Köpek Balığı Türleri

Denizlerin hakimi olan bu canlıların 350 hatta 400’e yakın türü olduğu biliniyor. Her türde suya ve su şartlarına uyumlu köpek balığı bulunuyor. İnsanlar, çok sayıda türü olan bu hayvanların en tehlikeli ve en büyük türünü merak ediyor. Bu nedenle de en tehlikeli köpek balığı, en tehlikeli köpek balığı şeklinde araştırma yapıyorlar.

kopek-baligi

Ortalama 20 – 30 yıl yaşayan bu canlıları deniz ve okyanuslar dışında da görebilirsiniz. Özellikle büyük akvaryumlarda, akvaryum köpek balığı bulunabiliyor. Bu devasa ve hatta büyüleyici özelliklere sahip canlıları, akvaryuma giderek yakından izleyebilirsiniz. Köpek balıkları türleri çok fazla olsa da en tehlikeli ve bilinenleri şu şekilde:

Çekiş Başlı
Büyük Beyaz
Mavi
Boğa
Balina
Kaplan köpek balığı
Melek
Büyük Camgöz
Megalodon
Siyah Uçlu Resif
Dev Ağızlı
Hemşire
Fırfırlı

En Büyük Köpek Balıklarına Dair Kayıtlar

Köpek balıklarına dair onlarca hatta yüzlerce kayıt bulunuyor. Hatta bu kayıtlara her yıl yenileri de ekleniyor. Bu canlılar hakkında bilinen tüm bilgilere göre bu zamana kadar yaşamış en büyük tür Megalodon. Nesli çoktan tükenmiş olan bu tür, şu an nesli devam eden ve nesli tükenen tüm köpek balıkları içinde en tehlikelisiydi.

kopek-baligi

Peki nesli devam eden türler içinde en büyüğü hangisi? Balina köpek balığı. Bu tür aynı zamanda tüm türler içerisinde tek etçil olmayanı. Dünyada ve Türkiye’de köpek balıkları hakkında birçok kayıt bulunuyor. Aslında bu kayıtlar bu hayvanlara dair oluşan büyük bir algıyı da yıkıyor: Köpek balıkları çok tehlikelidir!

Evet, bu hayvanlar tamamen zararsız değillerdir fakat televizyonlarda yaratılan algı bütünüyle yanlıştır. Köpek balıkları acımasızca insanları yemez! Hatta her yıl insanların öldürdüğü köpek balıklarının, köpek balıklarının öldürdüğü insan sayısından daha fazla olduğunu biliyor muydunuz?

ABD’li Dalgıçlar, Dünyanın En Büyüğü Olduğu Düşünülen Büyük Beyaz’la Yüzdü

Hawaii açıklarındaki dalışta, ABD’li dalgıçlar bu dev canlı ile beraber yüzdüler. Hatta bazıları ona dokunacak kadar yaklaştı. Özellikle hayvanın dalışını fotoğraflamak için dalış yapan dalgıçlar, birçok harika kare yakaladı. Hayvanın 6 metre uzunluğunda ve 2,5 ton ağırlığında olduğu düşünülüyor. Araştırmacılara göre dev canlı, 45 hatta 50 yaşında olabilir.

İspanya Suların 1976’dan Beri İlk Defa Büyük Beyaz Görüldü

Dalgıçlar, İspanya’nın Majorca Adası açıklarında ve Cabrera takım adaları civarında yüzen bir büyük beyaz gözlemledi. Gözlemciler, devasa canlının 6 metre uzunluğunda ve 2 ton ağırlığında olduğunu belirttiler. Araştırmacılar, devasa balığı 70 dakika boyunca gözlemlediler.

Mısır’da Dev Köpek Balığı Rus Turisti Öldürdü

7 Haziran 2023’te bir kaplan köpek balığı, Mısır’ın Kızıldeniz’deki turizm merkezi olana Hurghada’da bir turisti öldürdü. Bu olaydan sonra Mısır Hükumeti, 46 kilometrelik sahil şeridini kapattı. Hatta bu olay Türkiye’de de köpek balıkları görülür mü sorularını gündeme getirdi.

Türkiye’deki Köpek Balıklarına İlişkin Kayıtlar

kopek-baligi

Araştırmacılar, sosyal medya ve internet üzerinden topladığı verilerle analiz yaptı ve istatistik çıkardı. Akdeniz açıklarında, Antalya ve Mersin yakınlarında 3 C. Falciformis türü kayıt ettiler. Araştırmacılar kayıtlı türlere dair genel açıklamalarda, inceledikleri internet tabanlı ortamlarda bu canlılar hakkında şu verileri elde ettiler:

  • 10 familya
  • 16 tür
  • 2 cins
  • 268 canlı

Yaşamış En Büyük Tür: Megadolon

Uzmanlar, Megadolon’u, köpek balıkları içinde en büyüğü hatta yaşamış en büyük balık olarak kabul ediyor. Balinalar, balık değil memeli grubuna girdiği için bu doğrudur. Halen birçok farklı bölgede Megadolon fosilleri bulunmaktadır. Bilim adamları yaptıkları incelemeye göre bu fosillerin 23-25 milyon yıl öncesine ait olduğunu belirtiyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Köpek Balığı Nedir? Gelmiş Geçmiş En Büyük Köpek Balığı Kayıtları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!