USD32,79
EURO35,23
JPY0,207700
RUB0,376000
GBP41,71
EURO/USD1,07
BIST10.739,94
GR. ALTIN2.485,24
BTC64.885,06

Rottweiler Beslemeden Önce Bunları Okuyun!

Rottweiler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rottweiler köpek ırkı ülkemizde en çok sevilen türler arasında gösterilmektedir. Onun bu denli sevilmesi sahibine bağlı ve cesur olması gibi özelliklerinden dolayıdır. İşte, birçok insanın kendine hayran bırakan bu cins hakkındaki tüm detaylar!

İyi huylu bir köpek cinsi olan bu tür ülkemizde; bekçi, polis, arama kurtarma köpeği ve koyun köpeği olarak beslenmektedir. Ayrıca boyun kısmı ve göğüs bölgesi onun heybetli bir görüntüye sahip olmasını sağlar. Özellikle itaatkar özelliğinin bulunması zorlu polis görevlerinde yer almalarını sağlamıştır. Böylelikle suçluların kabusu olan bir cins olmuştur.

Rottweiler Özellikleri Nelerdir?

Rottweiler
Rottweiler

Öncelikle bu cins köpeklerin eğitilmesi sanıldığı kadar kolay değildir. Çünkü karakter olarak kolay zapt edilmeyen ve yaramaz bir tür oldukları bilinir. Aynı zamanda bu cinsi beslemek isteyen kişilerin daha önce köpek besleme tecrübesi olması da gereklidir.

Oldukça sadık ve itaatkar olan bu cins düzgün bir şekilde eğitim aldığında, farklı bir kişiliğe bürünür. Hatta ailesine o kadar bağlı bir karaktere sahiptir ki, herhangi bir saldırıya karşı cesaret ve korkusuzluk gösterir. Yani tam bir aile köpeği olmaktadır. Peki, sevilen bu cinsin diğer özellikleri nelerdir? Açıklayalım!

 • Bu cins köpeklerin tutarlı, düzenli ve katı bir eğitim alması gerekir. Bilinçsiz eğitilen köpekler hem sahiplerine hem de çevresindekilere tehlike oluşturmaktadır.
 • Ayrıca kendinden emin, itaatkar ve cesur karakteristik özellikleri vardır.
 • Hatta özgüvenli, korkusuz ve sakin bir yapıya sahiptirler.
 • Tüm bunların yanında kaslı vücutlu ve asil bir görünümü vardır.
 • Ayrıca istikrarlı, sadık ve sakin bir arkadaştır.
 • Koruyucu özellikleri oldukça yoğundur. Bu durum zaman zaman saldırgan bir durum alabilir.
 • Bu cins köpeklerin sosyalleştirilmesi oldukça önemlidir. Zaman zaman fiziksel aktiviteler yapılmalıdır.

Rottweiler Fiziksel Özellikleri Nasıldır?

Rottweiler

Sevilen cinsin fiziksel özellikleri de merak edilen konular arasında yer alır. Çünkü görünüş bakımından asil ve heybetli olan bu cins, fiziksel özellikleri ile de dikkatleri üzerine toplar.

Fiziksel ÖzellikleriAçıklaması
Çenebasıncı2.3 – 2.4 MPa
Dişi Ağırlığı35 – 48 kg
Erkek Ağırlığı50 – 60 kg
Dişi Boyu56 – 63 cm
Erkek Boyu61 – 69 cm
Burun yapısıDelikleri geniş ve siyah renkli
Kürk yapısıKalın, sert ve kısa
RengiGenellikle siyah – bronz ya da siyah – maun
Ortalama yaşam süresi8 ilâ 10 yıl arası

Rottweiler Cinsleri Var mı?

Rottweiler

Macar Rottweiler cinsi köpekler,Alman, Amerikan ve Rottweiler kırması cinsleri arasında ufak tefek farklılıklar vardır. Özellikle Amerikan ve Alman cinsleri birbiriyle karıştırılmaktadır. Ancak bu türü seven kişiler ufak tefek farklılıklar olsa da, iki türü ayırt etmekte zorluk çekmezler. İşte, tüm yönleriyle bu iki türü birbirinden ayıran özellikler;

Alman Amerikan 
Daha heybetli ve ağırdırlar.İnce bir görünüme sahiptirler.
Kısa ve geniş bir buruna sahiptir.Uzun bir burnu ve diğerlerine göre kısa bir kuyruğu vardır.
Kalın kemikli ve geniş bir kafa yapısına sahiptir.Daha küçük bir kafa yapısı vardır.

Rottweiler İle Yaşamak Zor mudur?

Rottweiler

Diğer cins köpeklerde olduğu gibi bu türde de, dikkat edilmesi gerekenler vardır. Özellikle bu cins bir köpeğin çok fazla yemek yediğinin bilinmesi gerekir. Dolayısıyla kilo almaya meyillidir. Ayrıca bu cins köpekler, alerjik hastalıklara karşı daha yatkındırlar. Heybetli, cesur ve sabırlı olmalarının yanında çok hassas bir yapıya sahip olduklarını söylemek gerekir.

Birçok hastalığa karşı yatkınlık göstermeleri onların özenle bakılmalarının gerekliliğinin sebepleri arasındadır. Genellikle kalça çıkığı gibi görülen yaygın rahatsızlıklar, bu tür için de geçerlidir.  Bu nedenle sürekli merdivenlerden inip çıkmamaları önerilir. Böylelikle bahçeli bir eve sahip olan kişiler için daha iyi bir cins olduğu söylenir.

En yaygın görünen sağlık sorunları şu şekildedir;

 • Gastrit torsiyon
 • Dirsek displazisi
 • Osteosarkom
 • Alerjik hastalıklar
 • Subaortik stenoz
 • Kalp hastalıkları

Köpeklerin Eğitimi Nasıl Yapılır?

Rottweiler

Eğitimin önemli olduğu cins köpeklerde, küçük yaşlardan itibaren eğitimlere başlanmalıdır. Bu cinslerde de 6 ilâ 8 haftalık olunduğu zaman eğitim verilmeye başlanması gerekir. Genellikle diğer hayvanlar ve insanlara ilk başlarda mesafeli bir yaklaşım sergilerler. Ancak verilen eğitimler ile insanlar ve hayvanlarla sosyalleşerek iyi bir bağ kurar.

Cins köpeklerin eğitimlerine erken başlanması, onların daha sosyal olmaları yolunda önemlidir. Eğitimin düzeyine göre farklı alanlarda görev alabilecek niteliklere sahip olan bu köpekler, katı bir eğitimin ardından asker ve polis köpeği olarak görevlendirilir. Bu köpeklere verilen eğitimler, şu şekildedir;

 • İlk olarak kendi alanını ve ailesini korumaları yönünde verilen eğitimler
 • Ardından sabırlı, saygılı ve itaatkar olabilmeleri için verilen temel eğitimler
 • Diğer insanlarla ve hayvanlarla iyi bir iletişim içinde olabilmesine yönelik verilen sosyalleşme eğitimleri
 • Son olarak temiz ve hijyenik alanlara sahip olunması açısından verilen tuvalet eğitimleri

Beslemek İçin Neler Gerekli? Besleme Önerileri

Rottweiler

Bu cins köpekler çeşitli hastalıklara yatkın olmaları nedeniyle, sağlıklı köpek mamaları ile beslenmelidir. Özellikle kaliteli ve besin içeriği zengin mamalar, onlar için en idealidir. Düzenli olarak birkaç besin değiştirilerek besleme yapılması uygundur. Kaliteli köpek maması, yaş mama ve sağlık ürünleri gibi besinler tercih edilmelidir.

Özellikle yaz aylarında bu cins köpeklere tavuklu mamalar verilmemelidir. Çünkü hassas bir yapıda oldukları için bu durum onlar da alerjiye sebebiyet verir. Çok fazla yemek yiyen bir köpektir. Bu nedenle düzenli egzersiz yapılması onlar için hayati bir önem taşır.

Sporlar, süreli egzersizler ve yürüyüşler onlar için oldukça önemlidir. Düzenli bakım ve egzersizler onların daha sağlıklı olmasını sağlar.

Bu Cinsi Beslemek Yasak mı?

Rottweiler

Söz konusu köpekler ülkemizde yasaklı ırklar arasında yer almamaktadır. Düzgün bir şekilde eğitildiklerinde ve sevgi ile beslendiklerinde, asla saldırganlık göstermemektedirler. Bu nedenle ağızlık takmadan dışarıda gezdirilmelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak her ne kadar itaatkar olsalar da tasmasız gezdirmemek gereklidir.

Rottweiler Satılık Fiyatları Nasıl?

Bu cins köpeklerde fiyatların net bir şekilde söylenmesi mümkün değildir. Çünkü birçok kritere bağlı olarak Rottweiler fiyat seçenekleri oldukça fazladır. Özellikle 2021 yılında bu cinse ait fiyatlar 1000₺ ile 6000₺ arasında değişiklik gösterirken, 2022 yılında fiyatlar 2500₺ ile 10.000₺ civarına çıkmıştır.

Hatta 2023 yılında fiyatlar çok daha üstüne çıkmıştır. Genellikle bu cins köpekler de yüksek fiyatlarda alıcı bulmaktadır. Ancak köpeklere ait yavrular Ankara ve bölgesinde uygun fiyatlarla bulunabilir. Bu noktada yetişkin, sağlıklı ve tüy sağlığında sorun olmayan cins köpekler, bir tık yüksek fiyatlarla satılır.

1 – Rottweiler Yavrusu Fiyatları Ne Kadar?

Yavru fiyatlarının ilanlarda  oldukça yüksek olduğu görülmektedir. 2019 yılında Rottweiler yavru 500 TL gibi bir fiyatla alıcı bulmaktaydı. Ancak günümüzde sütten kesilen bu cinse ait yavrular 2500₺’den alıcı bulmaktadır.

Hatta bu cins köpeklerin satılması sırasında fiyatlarda ciddi değişikliklerin gözlenmesi mümkündür. Yani sağlık karnelerinin olması, düzenli veterinerleri gidip gelinmesi, yaşları, cinsiyetleri, bakımları ve sağlıkları gibi detaylar; fiyatlardaki değişmelerin yaşanmasının nedenleridir.

2 – Rottweiler Sahiplenme İlanları

Ülkemizin çeşitli bölgelerinde Rottweiler yavru sahiplendirme işlemleri yapılmaktadır. Çünkü bazı kişiler için sahiplendirme yapmak oldukça önemlidir. Bu nedenle cins köpeklerin satılma amacıyla üretilmesine karşı çıkan kesimler, sahiplendirmenin önemini vurgu yapmaktadır.

Rottweiler köpek sahiplenmek isteyenlerin çeşitli platformlar üzerinden birçok ilana ulaşması mümkündür. Özellikle Antalya, Bursa, İzmir, İstanbul gibi şehirlerde çok sayıda köpek ırkları ile ilgili sahiplendirme ilanları görülür. İster cins olsun ister olmasın satın alma, sahiplen diyerek bu canların hayatlarına bir dokunuş yapabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Rottweiler Beslemeden Önce Bunları Okuyun!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!