USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC64.732,03

2022 CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

cv-hazirlarken-dikkat-edilmesi-gerekenler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CV hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak, olası iş fırsatlarında şansınızı arttırabilir. Sadece bu 5 maddeye dikkat ederek profesyonel bir CV hazırlayın.

Kariyerinize yön verirken olası iş fırsatlarını yakalamak için en önemli silahınız CV olmalıdır. CV hazırlamanın önemi her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır. İş verenler imla hatasına yer verilmemiş ve az cümle kullanılmış özgeçmişlere daha fazla önem veriyor.

Gereksiz bilgilerden kaçınarak dolu bir CV hazırlamak istiyorsanız vereceğimiz önerileri dikkate alın. Bu sayede başvuruda bulunduğunuz işlere kabul edilme şansınız artacaktır.

CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

cv hazırlamak

CV hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk olarak imla kuralları ve profesyonellik yer alıyor. CV hazırlamak için özel bir vakit ayrılmalı ve özenle yazılmalıdır. CV hazırlarken internette örnekler inceleyebilir ve hazır şablonları kullanabilirsiniz.

Az ve öz hazırlamış CV belgelerinin daha çok rağbet gördüğü unutulmamalı ve imla kurallarına olabildiğince dikkat edilmelidir. Etkili bir CV hazırlamanın en önemli aşamalarını sizlerle paylaşarak kariyer hayatınıza bir adım önde başlamanızda yardımcı olacağız.

1-Az Ama Öz Olmasına Dikkat Edin

Az ve öz hazırlamış bir CV yeni iş fırsatlarını yakalamanın anahtarıdır diyebiliriz. CV hazırlamak üzere çalışmaya başlayan kişiler ilk olarak bu mantığı kavramalıdır. Dolu gözükmesi için gereksiz bilgilere yer vermek, cümleleri uzatmak ve aslında hiç olmamış iş deneyimlerini yazmak kalitenizi düşürür. Kısa ve öz cümlelerle sadece işverenin bilmesi gerektiğini düşündüğünüz şeyleri bu belgeye aktarın. Sadece dolu gözükmesi amacıyla yazılan cümleler fark edilmekte ve yazının değerini büyük ölçüde düşürmektedir.

2- Özel ve Sadece Bir E-posta Adresi Seçin

cv-hazirlarken-dikkat-edilmesi-gerekenler

CV hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler arasında e-posta adresi de es geçilmemelidir. E-posta adresi oldukça basit gibi görünse de işverenler bu konuya oldukça dikkat ediyor. Kaliteyi düşürecek basit ve gülünç e-posta adresleri CV hazırlarken kesinlikle kullanılmamalıdır. Sadece CV için özel bir e-posta adresi oluşturabilir ve iş hayatınızda kullanabilirsiniz. Bu e-posta adresinin tam adınızı içermesi avantaj kazandırır. Tam adınız daha önce başka bir e-posta adresinde kullanıldıysa başka harf ve rakamlar ekleyerek bu sorunu çözebilirsiniz.

3- CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Kişisel Becerilerinizi Ortaya Koyun

İşverenler bazı zamanlarda eğitim ve iş deneyimleriniz haricinde kişisel becerilerinizi öğrenmek isterler. Herhangi bir becerinizi en az bir tane bile olsa bu belgeye eklemeniz gerekiyor. Bu sayede daha kaliteli ve kişiselleştirilmiş bir CV’ye sahip olacaksınız. Bunun işveren gözünde de artı bir puan olduğunu unutmayın. Çoğu insan bunu yapmasa da kişisel bilgiler özgeçmişte yer verilmesi gereken bilgilerden bazılarıdır.

4- İmla Hatası Yapmamaya Dikkat Edin

CV hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler arasında birinci sıraya yerleşebilecek bir diğer nokta ise imla kurallarıdır. Eğer CV hazırlarken imla kurallarına dikkat etmezseniz herkes tarafından fark edilecek uğraşılmamış ve kalitesiz bir imaj yaratırsınız. Özellikle dil alanında bir işe başvuruyorsanız en yapmamanız gereken hata budur. CV hazırlama süreci bittikten sonra baştan sona okumayı, cümleleri olabildiğince kısaltmayı ve imla hatalarını ortadan kaldırmayı unutmayın.

5- İletişim Bilgilerinizi Eksiksiz Yazın

cv-hazirlarken-dikkat-edilmesi-gerekenler
cv hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler

İletişim bilgilerini yanlış yazmanın sonucu az çok tahmin edilebilir. Yukarıda da söylediğimiz gibi yeni bir e-posta adresi oluşturarak sadece iş hayatında kullanabilirsiniz. Bu sayede sadece işle ilgili e-postalarınızı takip etmek daha kolay bir hal alır. Başvuruda bulunduğunuz kurumların her an ulaşabileceği telefon numarası ve e-posta bilgisini mutlaka bu belgede bulundurun. İletişim bilgilerine yazının sonunda yer verebilir ve varsa birden fazla iletişim numarası ekleyebilirsiniz.

6 – CV Hazırlarken Yapılmaması Gereken Şeyler Nelerdir?

CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de asla yapılmayacak durumları gözden kaçırmamaktır. Kesinlikle yapılmaması gereken hususlar ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Öncelikle kesinlikle kopyala yapıştır bir CV olmamalı, özgün bir CV hazırlamak en önemli husustur.
  • Kısaltmalar kullanmaktan da kaçınmak gerekir.
  • Yalan söylemek yapılacak en yanlış şey olur. Dürüstlükten ödün vermemek gerekir. 
  • CV hazırlarken dolu görünmesi için de sürekli aynı şeyleri tekrarlamak 
  • Grafikleri kullanmak

cv-hazirlarken-dikkat-edilmesi-gerekenler

  • Renkli kağıda çıktı almak hoş olmayacaktır. Bu nedenle CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken arasında yer alır.
  • Yazı puntolarının çok fazla küçük olması da yapılmaması gereken şeylerden biridir.
  • Sürekli başarılarınızdan bahsetmek de CV içerisinde hoş bir görünüme sahip olmayacaktır.
  • Referansların telefon numaralarını yazmamak

Cv hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler konulu yazımızı beğendiyseniz iş yerinde renk seçimi konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
2022 CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!