USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC64.996,25

Medya Okuryazarlığı Nedir?

medya okur yazarlığı
medya-okuryazarligi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Medya okuryazarlığı nedir sorusu günümüzün oldukça popüler sorularından biridir. Medya okuryazarlığı, bütün kitle iletişim araçlarını kullanarak burada verilen mesajların ne anlama geldiğini anlama ve çözüme kavuşturma işlemidir. Televizyon, dergi, gazete, e-mail, posta ve radyo gibi araçlar medya okuryazarlığının doğrudan kapsamına girmektedir.

Medya okuryazarlığı ile birlikte eleştirel bakış açısı günlük hayatta daha fazla yer bulmuş durumdadır. Bu şekilde medyada yer alan her araç bilinçli bir şekilde izlenebilmektedir. Medya okuryazarlığının hem Türkiye’de hem de dünyada yaygınlaşmasıyla bu konuda büyük bir değişim ve gelişim yaşanmıştır.

Medya Okuryazarlığı Dersi Nedir?

Medya okuryazarlığı nedir sorusunun yanında bu dersin ne olduğu ve hangi konuları kapsadığı da en çok araştırılan konulardandır. Medya okuryazarlığı dersi medya okuryazarı olmak isteyenlerin temelde bilmesi gereken konuların anlatıldığı derstir. Bu dersle birlikte daha bilinçli ve daha eğitimli bir medya okuryazarı olmak mümkündür.

Medya okuryazarı olmak kişinin standart düz bir bakış açısı yerine daha detaycı ve araştırmacı aynı zamanda bilinçli bir izleyici olmasını sağlar. Medya okuryazarlığı dersinde medya okuryazarlığını ortaya çıkışı, önem, ne demek olduğu temel ilkeleri, kuramları gibi konular işlenmektedir.

Sosyal Medya Okuryazarlığı Nedir?

Sosyal medya okuryazarlığı, sosyal ağlarda yer alan ve paylaşılan içeriklerin daha eleştirel bir bakış açısı ile gözlemlenip ifade edilebilmesidir. Sosyal medyanın her geçen gün daha fazla günlük hayatta yer almasıyla sosyal medya okuryazarlığı daha fazla ön plana çıkmış durumdadır.

Sosyal medya okuryazarlığı ile sosyal medyadaki paylaşımların olumlu ve olumsuz yönler net daha net görülmektedir. Sosyal medyanın bilinçli kullanılması sosyal medya etkilerinden kurtulmakta oldukça etkilidir.

Sosyal medyada geçirilen süre sosyal hayatı ve iş hayatını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle bu kullanımın sınırlandırılması gerekmektedir. Sosyal medya üzerinde sosyal medya kurallarının uygulanması da yine sosyal medya okuryazarlığı nedir sorusunun cevabı niteliğindedir. Bu şekilde bilinçli kullanım ile durumun oluşturacağı olumsuz etkilerinden kurtulmak mümkündür.

Medya Okuryazarlığı Neden Önemlidir?

medya okuryazarlığı

Medya okuryazarlığı günümüzün en dikkat çeken ve en önemli konularından biridir. Medya okuryazarlığı ile dünya üzerinde de büyük değişimler meydana gelmiştir. Bu değişimlerin olumlu yönde olması kişilerin daha bilinçli bireyler olmasını sağlamaktadır.

Medya okuryazarlığı çocukların gelişimini olumsuz yönde etkileyen programların ortadan kaldırılmasında önemli bir aracı olmaktadır. Bunun yanı sıra izleyicileri yanlış yönlendiren reklamlar da izleyicilerin şikayetleri ile yayından kaldırılabilmektedir. Farkındalık yönü daha fazla gelişen kişiler sosyal medya’da gördüğü her habere inanmamayı öğrenmektedir.

Medya okuryazarlığının kişilerin ruhsal ve bilinçsel zekalarında olumlu etki oluşturması medya okuryazarlığı nedir sorunun en etkili cevabı olmaktadır. Medya okuryazarlığı bölümü ve burada verilen derslerde bu dersin tüm detayları ayrıntılı bir şekilde görülebilmektedir.

Bilinçli Medya Okuryazarlığı

Medya okuryazarlığı genel olarak doğru bilgiye erişmek, değerlendirmek, çözümlemek gibi kavramların bir bütün haliyle ifade edilmesidir. Medya okuryazarı olan bir kişi aldığı eğitimlerle birlikte aynı zamanda bilinçli bir medya okuryazarı olacaktır. Bu bilincin daha fazla kişi tarafından farkına varılması o toplumun araştırmacı ve detaycı bir toplum olmasını sağlamaktadır.

Gün geçtikçe değişen medyaya ayak uydurmak bir hayli zordur. Bu zorluğa ayak uydurmak ve değişimi takip etmek medya okuryazarlığı ile mümkün olmaktadır. Medya okuryazarlığı nedir sorusuna cevap arayan birçok kişi bu durumun daha fazla farkında olacaktır. Okuryazarlığın arttığı bir ülke çok daha modern ve gelişmiş olacaktır.

Medya okuryazarlığının en temel amacı sosyal medya araçlarını daha fazla sorgulayan, detaylandıran ve çözüm arayan bir bakış açısı geliştirmektir. Burada kişinin bilinçli olması hedeflenmektedir. Bilinçli olan kişi ise hayat daha farklı bir açıdan bakmayı öğrenmiş ve daha yenilikçi olacaktır.

Medya okuryazarlığı nedir sorusunun sorulması burada atılacak adımlardan biridir. Kişinin bu kavramı sorgulaması ile merak duygusu daha fazla artacak bu da bilinçli bir sosyal medya kullanıcısı olma yönünde olumlu bir etki yaratacaktır. Bu da kişinin doğruya ulaşmasında etkili olan en önemli faktördür.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Medya Okuryazarlığı Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!