USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC64.026,93

İşyerinde Renk Seçimi | Hangi Renk Hangi İş Yerinde Kullanılır? 2023

hederaguncel-isyerinde-renk-secimi (5)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşyerinde renk seçimi ve İşyerinde kullanılacak olan renkler çalışma dinamiğini etkiler. Bu sebeple doğru iş yerinde doğru renkleri kullanmak mühimdir.

İnsan psikolojisi üzerinde renklerin yer ve önemi ayrıdır. Özellikle çalışma merkezlerinde ve iş yerlerinde kullanılan renkler insan psikolojisine etki edeceğinden doğru seçilmelidir. Verilmek istenen düşünce renkler ile de mümkün olabileceğinizden müşterilere karşı aktarımlar da düşünülmeli ve gerçekleştirilmelidir.

İç mekân içerisinde uzun saatler boyunca duran ve bulunan bir kişinin o alanda bulunan renk dâhilinde değişecek düşünceleri ve etkilenecek psikolojisini göz önünde bulundurun. İşyerlerinin müşterilerine vermek istedikleri mesajlar, renklerin altına gizlenebilir ve bu yol ile fikirler karşı tarafa tam isabet ulaşabilir.

İşyeri İçin Renk Seçimi | İşyerinde Renk Seçimi

hederaguncel-isyerinde-renk-secimi (1)

İşyerinde renk seçimi müşterilere karşı oldun iç mekân içerisinde bulunan kişilere ve çalışanlara karşı olsun etki edecektir. Bu etki olumlu ve olumsuz olarak iki farklı türde sonuçlanacağından seçim sırasında belli başlı unsurlara dikkat etmeniz gerekir.

Her işyeri ve dükkândaki çalışma amacı farklı olduğundan dolayı yapılacak iş kapasitesi farklılığı aynı zamanda iletilmek istenen mesajlara da etki etmektedir. Her işletmede yer alacak renk kullanımı da buna bağlı olarak farkını belli eder.

İşyerinde renk seçimi konusunda değişecek olan alanlar; duvarlar, taban, tavan, dekor ürünleri, mobilyaları, eşyalarda ve dekor ürünlerini kapsar. Bu alanda kullanım sağlayacağınız renklerin miktarı ve yeterliliği de önem taşır.

Hangi rengin nerede ve nasıl kullanılacağı hakkında profesyonel bir yardım da alınabilir. Fakat, renklerin dilini anladığınız da kendi dekorasyon yapma oluşumunu oluşturabilirsiniz. İç mekânda oluşturulan renk kombinleri işe yeri ziyaretçilerinizin düşüncelerine bizzat etki edeceğinden bu durum işletmenizin akıbetini değiştirecektir.

İşyerinde Renk Seçimi | Müşteri Çeken Renkler!

Renklerin anlamları vardır ve bu anlamları doğru yerlerde doğru miktarda kullandığınızda insan psikolojisine etki etme şansı yakalarsınız. Özellikle bu durum işletmeler için geçerlidir. İşletmelerin renk seçimi konusunda fazla dikkatli olduğu ve bu olayı önemsedikleri düşünülemez.

İşyerindeki renk kullanımı ve seçimi konusunda özverili olmanız başarınızı da arttıracaktır. İşyerinizde kullanmış olduğunuz boyanın anlamını, işletmeniz ile uyumu açısından iyice analiz edin. Analiziniz sonunda uygun gördüğünüz rengi uygun gördüğünüz yerlerde kullanabilirsiniz.

Yerinizde kullandığınız renkler vermek istediğiniz mesajlar ile iş yeri vizyonunuzu ve misyonunuzu karşı tarafa aktarır. Bu olayı yalnız müşterileriniz açısından değil, çalışanlarınızın motivasyonu açısından da düşünmelisiniz. Çalışan verimliliğinin ve motivasyonunun kullanıla renkler ile bir bağlantısı olduğunu göz ardı etmeyin.

Ofis ortamlarındaki havayı oluşturacak olan duvar boyasının rengi çok mühimdir. İş yerlerinde kullanılacak her rengin anlamı ve taşıdığı düşünceler farklılık içermektedir. İşte ofis ortamlarında tercih edilen bazı renklerin anlamları:

1- Mağaza Renk Kombinasyonu | Kırmızı Renk Kullanımı

hederaguncel-isyerinde-renk-secimi (2)

Renklerin taşımış olduğu anlamlar yalnızca boyalarda değil, levhalarda da yer alır. Levhaların hepsinin ayrı renklere sebep olmasının temel nedeni arada bir ayrım oluşmasından ötürüdür. Kırmızı levhaların veya sarı, yeşil levhaların renklerini nasıl aldıklarını hiç merak ettiniz mi?

İşyerinde renk seçimi konusu da her unsurun renk seçiminde olduğu gibi derin anlamlar ve bütünlükler içermektedir. İşte kırmızı renk; enerji ve tehlikeyi simgeler. Bu sebeple de birçok levhada kullanılan kırmızı renk, dur anlamını işaret içerisinde taşır.

İşverenler renklerin kullanımını hem müşteriler üzerinde hem de çalışanlar üzerinde bazı düşünce ve anlamları oluştursun diye dikkatle kullanırlar. Kırmızı kanın rengi olmakla beraber ateşin rengini de temsil eder ve hatırlatıcı özellik taşıyan unsurlara kırmızı renk ile boyama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kırmızı görünümün etkileri yalnızca psikolojik olarak değil fiziksel olarak da bize yansımaktadır. Kırmızı rengin insan vücudu üzerindeki en büyük etkisi, kalp atışını hızlandırmasıdır. Aynı zamanda kırmızı rengi gören çalışanlar zihinsel olarak çalışma mekanizmasının da işleyişinin farkına varırlar.

2- Mağaza Duvar Renkleri | Mavi Renk Kullanımı

hederaguncel-isyerinde-renk-secimi (4)
İşyerinde Renk Seçimi | Hangi Renk Hangi İş Yerinde Kullanılır?

Mavi renk işyerinde renk seçimi sırasında sıklıkla tercih edilen bir renktir. Mavi denizin ve gökyüzünün rengi olduğundan birçok anlamı bünyesinde bulundurur. Mavi renk sadakat ve güven duygularının temsilcisi olmaktadır.

Bir iş yerinde mavi genellikle tercih edilir ve çalışanlar üzerisinde başarılı etkileri izlenir. Çalışanlar üzerinde sağlanan etkenler arasında sakinleştirici özelliği ve konsantrasyon sağlama özelliği yer alır. Stresli bir çalışma ortamına sahip işletmenin mavi renk kullanması çalışanların stresini bastıracaktır

Bastırılan streste işlerdeki verimi yüksek düzeyde arttırır. Mavi renk aynı zamanda iştah kapatıcı bir özelliği de insanlar üzerinde yansıtır. Bu özelliği ile bu rengin restoran ve kafe tarzı işletmelerde fazla kullanılması önemlidir.

Aynı zamanda mavi renk tonlarına göre de farklı anlamlar taşıyabilen bir renktir. Koyu bir tona sahip mavi renk insan üzerinde hüzün duygusunu uyandıracaktır.

3- İşyerinde Renk Seçimi | Sarı Renk Kullanımı

hederaguncel-isyerinde-renk-secimi (3)

Zekâ hayal gücünün rengi olmakta ve güneş ile ışığı temsil etmektedir. Tüm bu kavramlara bakıldığında insan üzerinde olumlu etkilerin görüneceği kolaylıkla yorumlanabilir. Güneşin temsili olan sarı renk, ruhu ısıtarak zihinsel aktivite becerisini de arttırmayı başarmaktadır.

Sıcak bir renk olan sarı, işletmenizde kullanıldığında çalışanlarınızın hayal gücü kullanımı daha da geniş bir yelpaze eşliğinde çalışacaktır. Güvenlik anlamına gelmeyen sarı koruma içgüdüsünü de oluşturmayacaktır.

Eğlence, neşe mutluluk, zeka, idealizm ve hayal gücü konusunda ağırlaşan sarı renk her işletme için elbette uygun değildir. İşyerinde renk seçimi sırasında işletmenizin çeşidi ve sağlamış olduğu hizmeti çok önemlidir.

Sarının koyu tonları hastalık duygusu uyandırırken, açık tonları ise neşe kaynağı olarak çalışanlarınıza yansıyacaktır. Moda tasarım ve grafik ofisleri için sarı renk ideal bir seçim olacaktır. Yine yazar ofisi ve güzel sanatlar merkezi için de doğru bir seçim olacaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İşyerinde Renk Seçimi | Hangi Renk Hangi İş Yerinde Kullanılır? 2023

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!