USD32,88
EURO35,59
JPY0,204300
RUB0,374300
GBP42,10
EURO/USD1,08
BIST10.796,57
GR. ALTIN2.494,70
BTC57.506,16

Dekorasyon Yapma Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekilen 5 Altın Kural!

hederaguncel-dekorasyon-yapma (6)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dekorasyon yapma ve düzenleme sırasında dikkat edilmesi gereken belirli kurallar vardır. Bu kurallar genellikle doğru bilinen yanlışları da detaylandırır.

Dekorasyonun doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi oldukça önemli olup odanın havasını ve duruşunu değiştirecektir. Doğru ve başarılı bir dekorasyon ile alan içerisinde açık ve ferah bir havaya sahip olabileceksiniz.

Dekorasyon sırasında temel 5 kurala dikkat ettiğinizde başarılı bir sonuç almış olursunuz. Yeni bir odayı boş bir durumda ele alarak dekor edecekseniz bu dekorasyon sizin için daha kolaydır. Fakat zaten dekor edilmiş bir odada temel değişiklikler yapılacaksa; tespit ve uygulama aşaması daha da zor olabilir.

En Doğru Şekilde Dekorasyon Yapma

Dekorasyon yapma ve dekorasyonu tamamlama aşamasına geçmeden önce evinize neyin ihtiyaç olduğunu tespit etmelisiniz. Oda dekorasyonu fikirleri de elbette ki size ilham verecektir. Dekorasyonda temelde bulunan çok önemli istisnalar yer alır.

Bu istisnalara dikkat edilerek alışveriş ve yerleşim yapıldığında dekorasyon başarılı bir şekilde tamamlanmış olur. En doğru şekilde dekorasyon tamamlamak için sırlayacağımız temel kuralları dikkatle ve önemle gerçekleştirmelisiniz.

1- Mobilyalar ile Duvar ve Zemin Rengi Uyumlu Olmalı!

hederaguncel-dekorasyon-yapma (5)
Dekorasyon Yapma Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekilen 5 Altın Kural!

Dekorasyon yapma sırasında mobilyaların seçimi en önemli husustur. Bu mobilyaları seçerken duvar ve zeminde bulunan renge dikkate almalısınız ve bu renklere uygun şekilde seçimler yapmalısınız. Duvar ve zemin renginin mobilyalara yansıyacak uyumu dekorasyonun başarı kazanması içi elbette önemlidir.

Dekorasyon sırasında gerçekleşecek bir diğer husus ise elbette ki perde rengidir. Yaşam alanlarının vazgeçilmez unsuru olan perdeler her girdiği ortamda uyumu ile dikkat çekerler. Doğru bir dekorasyon içerisinde de yine perdelerin hem rengi hem de deseni ile mobilyalara uyum sağlaması gerekir.

Duvar renginin zemin ile zıt renkler taşıması kontrast oluşturur ve odada güçlü bir hava hakim olur. Kontrast oluşumu mobilya ve duvar veya mobilya ile zemin arasında da yakalanabilir.

2- Alanı Ferah Göstermek İçin Fazla Eşya Kullanmaktan Kaçının!

hederaguncel-dekorasyon-yapma (3)

Dekorasyon yapma sırasında uygulanacak dekorasyon önerilerinin bulunacağı odanın görünümü çok önemlidir. Oda içerisindeki hâkim olan havanın mühimi fazladır. Dekorasyon sırasında fazla eşya kullanımından her zaman kaçmanız gerekir.

Fazla eşya odayı kalabalık gösterecek ve ihtiyacınızı da karşılamayacaktır. Fazla eşya yerine sade ve boş bir eda daha iyi olacak ve ferah görünüme katkı edecektir. Mobilyalar ve temel eşyalar sonrasında yerinde ve dozunda dekorasyon eşyaları kullanmanız gerekir.

Fazla kullanılan dekor eşyası alanı kalabalık gösterir. Alanda ise dekorasyon eşyalarına çok fazla yer yoktur. Aydınlık görünüm ise doğru ışıklandırma ile gerçekleşecektir. Doğru ışıklandırma yeterli sayıda aydınlatma malzemesi kullanmak ile bağımlıdır.

3- Odanın Aydınlatmasına Önem Verin!

hederaguncel-dekorasyon-yapma (1)

Dekorasyon yapma sırasında dikkat edeceğiniz bir diğer husus ise elbette ki odadaki aydınlatmadır. Oda içerisindeki aydınlatma yeterli olmalıdır. Bu yeterlilik odanın büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre ayrı belirlenecek durumdur.

Odanın büyük olması durumunda aydınlatma derecesi de aynı oranda yükseltilmelidir. Çünkü bazı odaların büyüklüğü göz önünde bulundurulmayarak az sayıda aydınlatmaya yer veriliyor Bu durum da elbette ki birçok yanlışı doğuruyor.

Oda eğer küçükse fazla aydınlatmaya da yer verilmemeli çünkü bu durum çeşitli baş ve göz ağrılarına sebep olabilir. Aydınlatmayı avizeler aracılığı ile yapabilirken belirli oda dekorasyonu sırasında farklı aydınlatmalara da yer açabilirsiniz.

Kimisin de ayaklı lambalar kullanırken kimisinde de ledlere yer verebilirsiniz. Böylece hem farklı bir tarz hem de daha aydın bir odaya sahip olursunuz.

4- Modeller ve Renkler Ahenk İçinde Olsun!

hederaguncel-dekorasyon-yapma (2)

Dekorasyon yapma sırasında mobilya seçimi çok önemlidir. Ev içerisinde yer alan; salon, oturma odası, yatak odası, çocuk odası, çalışma odası, giyinme odası ve mutfaktaki mobilyalar hep farklı seçilir. Bu seçimler sırasında kullanım kolaylığı ve ihtiyaç önceliği ön plandadır.

Ardından ise tarzınız rotada belirecektir. Siz kendi tarzınıza uygun birer seçim yapmak zorundasınızdır. Mobilyaların renk seçimi ve model seçimi de oldukça önemlidir. Renk ve model seçimi her açıdan önem taşır fakat sizlerin sağlayacağı tarz neticesinde bu seçimler farklılık gösterir.

Herksin tarzı ve isteği farklı şekilleneceğinden dolayı tutturmak istenen oran kesinlikle düzendir. Her tarza uygun ürün seçebilirsiniz fakat önemli olan şey uyumu yakalayabilmektir.

5- Dekorasyon Yapma Sırasında Alanın Boyutuna Uygun Mobilyalar Seçin!

hederaguncel-dekorasyon-yapma (4)

Yaşam alanınızı dekor ederken en dikkat etmeniz gereken durum odanın görünecek boyutudur. Odanızın geniş ve büyük görünmesi için çaba harcamalısınız. Eğer küçük bir odaya sahipseniz ve bu oda hakkında ümitsizseniz yanılıyorsunuz.

Çünkü dekorasyon yapma sırasında doğru hususlara önem verilirse başarılı bir dekorasyon doğrultusunda odanızı olduğundan geniş ve büyük göstermek mümkündür. Odanızı büyük göstermek adına öncelikle odanızın boyutuna uygun mobilya ve eşya seçimlerinden yana olun.

Büyük boyutlara sahip mobilyalar gözünüze daha cazip geliyor olabilir fakat mağazada görünümüne aldanmamalısınız. Çünkü büyük ve güzel mobilyaları küçük bir oda içerisinde kullanmak görünümü olumlu yönde etkilemeyecektir.

Modern Ev Dekorasyon Fikirleri

Kendin yap ev dekorasyon sırasında da özellikle hayal gücünün yeri ve önemi önemlidir. Kendin yap ürünleri evlerde çok kullanılmakta ve ilgi görmektedir. Bu tarzdaki projeler hem sizin de eve kendi emeğiniz ile bir katılımda bulunmanızı sağlar hem de doğal ve hoş bir görünüm oluşturur.

Modern bir ev dekorasyonuna sahip olmak istiyorsanız renk seçimlerinize dikkat etmelisiniz. Renk seçimi sırasında açık tonlara tercih ağırlığı verirseniz modern çizgiyi korumuş olursunuz. Açık renklere sahip bir dekorasyon ferah bir görünümü yaratacağından dolayı modern görünümü de peşin sıra sağlayacaktır.

Dekorasyon yapma sırasında modern bir görünüme sahip olmak çoğu insanın istediği bir durumdur. Modern dekorasyonda sade bir tarzda ilerlenir fakat küçük detaylara önem verilerek farklı da tarzlara sahip olmak mümkündür.

Tabi renk ve model seçimi de oldukça önemlidir. Mesela füme rengi stor perde kullanımı modern dekorasyonlarda fazlasıyla tercih edilir. Çünkü füme tarzı renkler açık tonlara en iyi uyum sağlayarak renkler arasında yerini alır. Kadın hakları nelerdir yazımıza göz atabilirsiniz.

Dekorasyon yapma sırasına size vermiş olduğumuz 5 temel tavsiyeyi göz önünde bulundurduğunuz takdirde başarı sağlamanız yüksek olasılık taşır. Unutmayın tarz ve istekler tabi ki de size özel bir durumdur. Fakat bu istekleri doğru yönlendirerek başarıya kavuşmak da çok kolay ve olasıdır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Dekorasyon Yapma Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekilen 5 Altın Kural!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!