USD31,20
EURO33,85
JPY0,207400
RUB0,342300
GBP39,50
EURO/USD1,08
BIST9.062,36
GR. ALTIN2.040,83
BTC60.196,42

Güneş Sistemindeki Gezegenler Nelerdir?

güneş sistemindeki gezegenler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güneş sistemindeki gezegenler, evrende yalnız olmadığımızı adeta kanıtlar niteliktedir. Güneş sistemine dahil olan gezegenlerin tamamı da, aynı zamanda bizim komşumuz sayılır. Elbette her ne kadar yakın gözükseler de bazı gezegenlere seyahat etmek on yıllara mal olacaktır.

Söz konusu güneş sistemindeki gezegenler olduğunda bu konu ile ilgili yapılmış olan pek çok bilimsel araştırmaya ulaşabilirsiniz. Evren ve güneş sistemine dair yapılan araştırmalar hala devam etmektedir. Dolayısıyla belki de bu yazıdan yıllar sonra gezegen hakkında bildiklerimiz yeni baştan şekillenebilecektir.

Gezegenler Ne Demek?

Uzay ve gezegenler konusu, çocuklarımıza ilkokul sıralarında anlatılan en önemli fen konularından biridir. Güneş sistemindeki gezegenler, bizim gezegenimiz olan Dünya’yı da kapsar. Dolayısıyla bizler de bu konuda ortaya atılan her detayı bilmeye özen göstermeliyiz. Gezegen, TDK tanımı itibariyle güneşin etrafında dönen ve kendi ışıkları olmadan güneşten aldıkları ışınları yansıtan gök cisimleri olarak ifade edilir. Dilerseniz gelin, güneş sisteminde yer alan gezegen çeşitlerine daha da yakından bakalım.

Tüm Gezegenler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Güneş sisteminde belli bir düzen içerisinde yer alan astronomik cisimlere gezegen adı verilir. Bir cismin gezegen olması için karşılaması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar arasında bu cisimlerin kendine ait bir ışığının olmaması başı çeker. Gezegen olarak adlandırılan gök cisimleri, güneşten aldıkları güneş ışınlarını yansıtmakla görevlidir. Aynı zamanda bu gök cisimlerinin boyutları ve uyduları da gezegen tanımı içerisinde yer alır.

Güneş sisteminde toplamda dokuz adet gezegen bulunmaktadır. Bu bulunan gezegenler içerisinde Dünya ve Mars gibi aşina olduğumuz isimler de yer alır. Söz konusu güneş sistemi ve uzay olunca akla gelen sorulardan biri de hangi gezegenlere gidildi sorusudur. Fakat günümüzde bu soruya olumlu yanıt verebilmek ne yazık ki mümkün değildir. Yalnızca bildiğiniz üzere Mars gezegenine insansız bazı uzay araçları gönderilmiştir. Fakat insanlık, zamanla Mars’a yolculuk yapabilecek kapasiteye gelebilecektir.

Merkür

Merkür, güneşe en yakın gezegen olması sebebiyle bu listede ilk sırada yer almaktadır. 4.884 kilometrelik bir çapı olan Merkür, bu özelliği ile en küçük gezegen olarak kabul edilir (Plüton hariç). Adını Roma tanrısı Merkür’den alan gezegen, atmosfere sahip değildir. Bu durum da Merkür’ün sıcaklığının sürekli olarak değişmesine neden olur.

Venüs

Venüs, 12.346 kilometrekare bir çapa sahiptir. Dünya ile büyük benzerlikleri bulunan bu gezegen, Dünya’nın kardeş gezegeni olarak tanımlanır. Büyüklükleri de Dünya ile aynı olan Venüs, adını Roma mitolojisindeki Venüs’ten alır. Güneşe en yakın ikinci gezegen olan Venüs, halk arasında “aşk gezegeni” olarak da bilinir. Venüs’ün en önemli özelliği ise güneşe yakın ikinci gezegen olmasına rağmen Merkür’den daha sıcak olmasıdır.

Dünya

Güneş sistemindeki gezegenler sıralamasında üçüncü sırada yer alan Dünya, insan yaşamının olduğu bilinen tek gezegendir. 12.709 kilometrekarelik çapı olan Dünya, en büyük gezegen sıralamasında da beşinci sırada yer alır. Güneş sistemindeki en yoğun gezegen olan Dünya’da katı, sıvı ve gaz aynı anda bulunur. İnsan ırkı, diğer hayvan türleri ve bitkiler için yaşam koşulları uygun olan tek gezegen Dünya’dır.

Mars

Mars, Güneş’e dördüncü derecede yakın olan bir gezegendir. Aynı zamanda “kızıl gezegen” adıyla da bilinir. Mars’ın adı, Roma mitolojisindeki savaş tanrısından gelir. Mars’ın öne çıkan en önemli özelliği ise yaşanabilir olma kapasitesidir. Günümüzde pek çok bilim insanı, Mars’ta yaşamın mümkün olabileceğine dair görüşler sunmaktadır. Mars’ın yörüngesine pek çok uzay aracı indirilmiş ve bu yönde çalışmalar da başlatılmıştır. Özellikle de Stephen Hawking ve Elon Musk gibi isimler, Mars’ta koloni kurma üzerine kafa yormuş kişilerdir.

Jüpiter

Güneş sistemindeki gezegenler listesinde beşinci sırada yer alan Jüpiter, en büyük gezegen olarak da bilinir. İsmini “Tanrıların En Büyüğü” olan Jüpiter’den alan gezegen, 79 tane uyduya sahiptir. Güneşin etrafında tam 12 senede dönebilen Jüpiter, sıvı hidrojenden oluşmaktadır. Gezegenin insan yaşamına uygun olup olmadığına dair herhangi bir verisi de bulunmamaktadır.

Satürn

Güneş sistemindeki gezegenler listesinde altıncı sırada olan Satürn, Jüpiter’in babası olan tanrı Satürn’den gelen bir isme sahiptir. Tamamı buz ve taştan oluşan bu gezegende hayat olması mümkün gözükmemektedir. Halkası ile ön plana çıkan Satürn, diğer gezegenlere oranla daha farklı bir görünüm sunar. Metan yağmurlarının yoğunlukta olduğu bu gezegenin de tam 62 adet uydusu bulunmaktadır.

Uranüs

Güneş sisteminde yer alan gezegen örnekleri arasında yedinci sırada Uranüs vardır. Güneşe en uzak ikinci gezegen konumunda olan Uranüs, 27 tane uyduya sahiptir. Yalnızca bir kere uzay aracı gönderilen bu gezegen soğuk yapısı ile dikkat çeker. Uranüs’teki hava sıcaklığı ortalama -224 derece olarak kaydedilmiştir. Toplamda 13 halkası olan Uranüs, bu açıdan Satürn ile az da olsa benzerlik taşımaktadır.

Neptün

Güneş sistemindeki gezegenler listesinde sekizinci sırada yer alan Neptün, adını denizlerin tanrısından alır. Görünüş itibariyle dev bir denizi andıran gezegen, en soğuk gezegen olarak da kayda geçmiştir. Güneşe en uzak gezegen olan Neptün, fırtınaları ile bilinir. Gezegenin şu ana dek keşfedilmiş olan 6 adet uydusu bulunmaktadır. Bilim insanlarının Neptün konusunda yaptığı çalışmalar hala devam etmektedir.

Cüce Gezegenler: Plüton

Plüton, hiç şüphe yok ki astronomi evrenindeki en tartışmalı gezegendir. Aslında Plüton’un cüce gezegenler içerisinde olduğunu da bilmemiz gerekir. 76 yıl boyunca gezegen olarak kabul edilen Plüton’un daha sonra bir cüce gezegen olduğu ortaya çıkmıştır. Güneş sisteminde yer alan en büyük cüce gezegen olan Plüton, Kuüper Kuşağı’nın da en belirgin cismidir. Günümüzde gezegenler listesinde yer almayan Plüton’u da sizlere yine de tanıtmak istedik.

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Güneş Sistemindeki Gezegenler Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!