USD33,02
EURO35,98
JPY0,215500
RUB0,388500
GBP42,70
EURO/USD1,09
BIST10.871,48
GR. ALTIN2.503,09
BTC64.926,88

Stephen Hawking Kimdir?

stephen hawking kimdir
stephen-hawking-kimdir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Stephen Hawking kimdir, ne gibi başarıları bulunmaktadır gibi sorular her dönemin popüler soruları arasındadır. Stephen Hawking, bilim dünyasına damga vurmuş en önemli bilim insanlarından biridir. Albert Einstein ile aynı klasmanda gösterilen Hawking, teorik fizik alanında adını altın harflerle yazdırmayı da başarmıştır.

Günümüz fizikçilerinin önde gelenlerinden olan Stephen Hawking, pek çok madalya ve onur ödülü sahibidir. Biz de bu yazımızda Stephen Hawking kimdir, hayatında ne gibi gelişmeler olmuştur yakından bakmak istedik. Siz de bu soruların kapsamlı yanıtlarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Fiziğin Babası Stephen Hawking Kimdir?

fizigin babasi stephen hawking kimdir

Stephen Hawking kimdir sorusuna verilecek en güzel yanıtlardan biri de Stephen Hawking gelmiş geçmiş en önemli fizikçilerden biri demektir. Stephen Hawking, İngiliz fizikçi, yazar, teorisyen ve kozmologtur. 8 Ocak 1942 yılında dünyaya gelen Hawking, tüm yaşamını bilime adamayı tercih etmiştir. Gelin dilerseniz, Stephen Hawking kimdir ve hayatındaki önemli olaylar nelerdir doğumundan ölümüne dek kapsamlı bir şekilde bakalım.

Stephen Hawking Kimdir? – Hawking’in Çocukluk Dönemi

Stephen Hawking hayatı, 8 Ocak 1942 yılında İngiltere’nin Oxford kentinde başlamıştır. Stephen, Oxford’tan 8 yaşında iken ayrılıp St Albans Okulu’na başlamıştır. İlkokul dönemi olarak kabul edeceğimiz bu dönemde öğretmeni olan Dikran Tahta’dan oldukça etkilenmiştir. Hatta kendisine ileride etkilendiği isimler sorulduğunda Hawking, ilkokul öğretmeninin de adını vermiştir.

Stephen Hawking gençliği de ilkokuldan sonra Oxford Koleji yıllarında başlar. Babasının okulu olan Oxford’a devam eden Stephen, bu senelerde bilime karşı büyük bir merak duymaya başlamıştır.

Stephen Hawking’in Üniversite Yılları

Yazımıza bu dahi bilim insanının üniversite hayatı ile devam edelim. Stephen Hawking, babasının tıp okumasını istemesine rağmen daha genç yaşlarda metamatik ve fiziğe merak salmıştır. Oxford Koleji’nde eğitimine fizik alanında devam eden Hawking, bu senelerde onur ödülleri ile de bolca ödüllendirilmiştir. Oxford Koleji’nden sonra Cambridge’e geçen genç dahi, burada kozmoloji üzerine çalışmaya başlamıştır.

1973 yılında kozmoloji bölümünden ayrılan Stephen, uygulamalı matematik alanında ilerlemek istemiştir. Bu dönemde hayatına fiziği de alan Hawking, Einstein’ın Genel Görelilik Kuramı üzerine pek çok incelemede bulunmuştur. Stephen Hawking başarıları çatısı altında ilk sırada yer alan Big Bang Teorisi de işte bu dönemde ortaya çıkmıştır. Big Bang Teorisi, yalnızca Stephen için değil tüm dünya için oldukça önemli bir adımdı.

Stephen Hawking ve Big Bang Teorisi

Stephan Hawking söz konusu olduğunda akla Big Bang Teorisi’nin geliyor olması hiç de normal olmayan bir durum değildir. Henüz öğrenciyken yaptığı çalışmalar, Stephen Hawking’i bilim dünyasında önemli bir yere taşımıştır. Hawking, Kuantum mekaniği ile birlikte genel görelilik kuramını birleştiren bir dahidir. Hawking’e göre Big Bang ile başlayan evre karadelikler ile son bulmaktadır. Bu da aslında evrenin bir başı ve sonu ve hatta bir sınırı olduğunu gösteren bir teoridir.

Yani kısacası tüm evren, Hawking’in teorisine göre, bilimsel kurallar çerçevesinde oluşmuştur. Her şeyin bir başı ve bir de sonu bulunmaktadır. Evren asla sonsuz değildir, evrenin de bir sonu ve sınırı vardır. Tüm bu teoriler, zamanla fizik biliminde en çok kullanılan teoriler arasına girmiştir. Günümüzde Stephen Hawking’in teorileri hala çürütülmüş değildir.

Stephen Hawking Kimdir? – Stephen Hawking’in Hastalığı

Stephen Hawking hastalığı ile gündeme gelen bilim insanlarından biri olmuştur. Dünyaca ünlü bilim insanı, “amyotrofik lateral skleroz (ALS)” hastalığı ile uzun yıllar boyunca mücadele etmek durumunda kalmıştır. Stephen Hawking, ALS hastalığının şans eseri en nadir görülen formundan muzdariptir. Onun hastalığı yavaş ilerlemiş ve çok erken dönemde teşhis edilir olmuştur.

1963 yılında henüz 21 yaşındayken hastalığı teşhis edilen Stephen, tekerlekli sandalyeye mahkum kalmıştır. Doktorları ise Stephen’a yalnızca 2 sene gibi bir ömür biçmiştir. ALS hastalığı, tüm vücudu felç eden ve hızlı ilerleyen bir hastalıktır. Dolayısıyla Hawking’in de vücudunun %80’lik kısmının kısa sürede felç olacağı tahmin edilir. Fakat hastalık düşünüldüğü gibi ilerlemez ve Hawking 1986 yılına dek konuşma yetisini kullanmaya devam etmiştir.

Stephen Hawking kimdir sorusuna azmin zaferi olarak yanıt vermek de mümkündür. Stephen Hawking, tekerlekli sandalyesinde bir bilgisayara bağlı olarak hayatına devam etmiş ve çalışmalarını yürütmüştür. Konuşma yetisini tamamen kaybettikten sonra da onun için özel olarak üretilen bir bilgisayar sistemi sayesinde kendisini ifade etmeye başlamıştır.

Stephen Hawking’in Diğer Çalışmaları ve Görüşleri

Stephen Hawking kimdir sorusuna kapsamlı yanıt arıyorsak bilim insanının görüşlerine ve diğer çalışmalarına da göz atmak gerekiyor. Stephen Hawking, insanların dünyayı 100 sene içerisinde terk etmesi gerektiğini düşünüyor ve bunu sürekli dile getiriyordu. Dünyanın ömrü 100 sene içerisinde tamamlanacak ve insan ırkı da bu durumdan etkilenecekti. Eğer insanlık başka bir gezegende koloni oluşturamazsa o zaman insan ırkının sonu gelmiş demekti.

Stephen Hawking sözleri arasında süper kütleçekim, M kuramı ve süpersimetri gibi bilim dünyasında yankı uyandıran çalışmalar da yer almaktadır. Einstein ile ortak hareket eden Hawking, Genel Görelilik Kuramı’nı Richard Feynman’ın görüşleri ile harmanlamıştır. Hawking, Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere kitabının ardından Ceviz Kabuğundaki Evren kitabıyla da yankı uyandırmıştır.

Stephen Hawking kimdir diye merak edenler yazarın başyapıtı olan bu iki kitaba göz atabilir. Stephen Hawking kimdir ve bilim dünyasına etkileri nelerdir öğrenmek için temel seviyede fizik bilmeniz de yeterli olacaktır. Kitaplar, tıpkı bir roman gibi okuyucuyu içine çekmeyi başarmaktadır.

Stephen Hawking Neden Öldü?

Stephen Hawking kimdir sorusunun yanında dahi bilim insanının ölümü de sıkça gündeme geliyor. Stephen Hawking, 14 Mart 2018 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Stephen Hawking kaç yaşında öldü sorusu da oldukça merak edilmektedir. Öldüğünde 76 yaşında olan bilim insanı, Cambridge’deki şahsi evinde sabaha karşı hayata veda etmiştir. Ailesi tarafından yapılan açıklamada Stephen Hawking’in huzur içerisinde öldüğü söylenmiştir.

Stephen Hawking kimdir sorusuna yanıt bulan kişiler, bilim insanının ALS hastalığı sebebiyle hayata veda ettiğini tahmin etmektedir. Ailesinin bu konuda herhangi bir açıklamada bulunmaması nedeniyle Hawking’in kesin ölüm sebebi de bilinmemektedir.

Bu yazımızda Stephen Hawking kimdir ve hayatında neler meydana gelmiştir soruları üzerine bilinen gerçekleri sizlerle paylaştık. Bu sayede artık Stephen Hawking kimdir ve neden bu kadar önemli biri olarak kabul edilmektedir siz de biliyorsunuz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Stephen Hawking Kimdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!