USD33,10
EURO36,10
JPY0,211500
RUB0,374400
GBP43,13
EURO/USD1,09
BIST11.139,46
GR. ALTIN2.601,90
BTC63.841,64

Meral Akşener Kaç Yaşında, Nereli? Meral Akşener Hakkında Bilinmeyen 4 Bilgi

meral-aksener
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meral Akşener kaç yaşında, nereli ve hakkında bilinmeyenler neler? Akşener, uzun zamandır Türk siyasetinde önemli bir yere sahip olan, son zamanlara damga vurmuş ve önemli siyasi oluşumlarda bulunmuş kadın bir siyasetçidir. Özellikle son 25 yılın Türk siyasetinde önemli gelişmeler içerisinde yer almış ve bazı siyasi olaylarda belirleyici rol oynamıştır.

Türkiye’deki en bilinen kadın siyasetçilerden biri olan Akşener hakkında merak edilen çok fazla şey bulunmaktadır. Bu merak edilenler Meral Akşener kaç yaşında, nereli gibi basit sorular olabildiği gibi özel hayatı veya siyasi hayatıyla ilgili sorular da olabilmektedir. Akşener hakkında, kullanıcıların öğrenince şaşıracağı bazı bilinmeyenler de bulunmaktadır. Meral Akşener kaç yaşında, nereli ve daha fazlası…

Meral Akşener Kimdir? Meral Akşener Kaç Yaşında?

Meral Akşener, 8 Temmuz 1956’da dünyaya gelen Türk kadın siyasetçidir. Siyasetçi kimliğinin yanı sıra Türk tarihçi ve akademisyendir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü mezunudur. Tarih bölümünde önce yüksek lisans, ardından doktora yaparak ‘’tarih doktoru’’ unvanı kazanmıştır. Akşener, 2017 yılında kurulan İyi Parti’nin kurucusu ve ilk genel başkanıdır.

meral-aksener
Meral Akşener

25 Ekim 2017 tarihinde başladığı İyi Parti genel başkanlığı görevi 1 Mayıs 2024’te son bulmuştur. Yapılan seçimle yerine Müsavat Dervişoğlu gelmiştir. İyi Parti ile yıllarca Millet İttifakı içerisinde yer almış ve ana muhalefet partisi CHP ile birlikte hareket etmiştir. Akşener İyi Parti’den önce MHP içerisinde bulunmuş fakat sonrasında MHP içindeki muhalifler kanadında yer alarak Ümit Özdağ ile birlikte İyi Parti’yi kurmuştur.

Meral Akşener Kaç Yaşında? Meral Akşener Nereli?

Meral Akşener kaç yaşında ve nereli? 8 Temmuz 1956 doğumludur. Dolayısıyla Meral Akşener kaç yaşında sorusunun cevabı 67’dir. İzmit’te dünyaya gelmiştir.  Meral Akşener’in kökeni nereli ya da Meral Akşener’in babası nereli diye sorulduğu zaman onun göçmen olduğu görülmektedir.

meral-aksener

Babasının adı Tahir, annesinin adı ise Sıdıka’dır. Baba tarafı, Diyarbakır’ın Küçükkadı köyü ve bölgenin sayılı Alevi Türkmen köylerinden olan Büyükkadı’dan Balkanlar’a göç ettirilmiş bir aileden gelmektedir.

Drama adlı bir Balkan şehrinden Türkiye’ye göç etmiş muhacir bir ailenin kızıdır. Yani kökenine bakıldığında Balkan göçmeni olduğu görülür. Kocaeli’nin İzmit ilçesinde, Gündoğdu Mahallesi’nde dünyaya gelmiştir.

Meral Akşener’in Siyasi Hayatı

Meral Akşener kaç yaşında sorusunun yanı sıra siyasi hayatı da merak edilmektedir. Türk siyasetinin yakın tarihinde önemli bir yere sahip olan Akşener, son 30 yılda aktif olarak siyasetin içinde yer almış ve farklı görevler yapmıştır.

meral-aksener

  • Siyasete 1994 yerel seçimlerinde Doğru Yol Partisi İzmit Belediye Başkan Adayı olarak adım attı.
  • 1995 ve 1999 yıllarında Doğru Yol Partisi milletvekili olarak mecliste yer aldı.
  • 1996 ve 1997 yıllarında Necmettin Erbakan’ın kurduğu koalisyon hükumetinin içişleri bakanıydı.
  • Milli Savunma Komisyonu ile İçişleri Komisyonu üyelikleri yapan Akşener, 4 Temmuz 2001 tarihinde DYP’den istifa ederek, 3 Kasım 2001 tarihinde MHP’ye katıldı.
  • 2007, 2011 ve Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi milletvekili olarak meclise girdi.
  • Kasım 2015 genel seçimlerinde partisinden milletvekili adayı gösterilmedi.
  • 2017’de MHP’den istifa etti ve İYİ Parti’yi kurdu.
  • 2018 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde partisinin cumhurbaşkanı adayı olmuştur.
İyi Parti Genel Başkanı 2017 – 2024
Milletvekilliği 20, 21, 23, 24 ve 25.dönemler
İçişleri Bakanlığı 1996 – 1997
TBMM Başkanvekilliği 23 ve 24.dönemler

Meral Akşener Hakkında Bilinmeyenler

Meral Akşener kaç yaşında, nereli gibi soruların yanı sıra hakkında bilinmeyenler de merak ediliyor. Akşener’in siyasi hayatı ve özel hayatı hakkında pek az kişinin bildiği bazı konular bulunuyor. Özellikle onun erken dönem siyaseti ve aile hayatına dair bilinmeyenler dikkat çekiyor.

1 – Meral Akşener Gençliği

1974 yılında Bursa Kız Öğretmen Lisesi’nden ilkokul öğretmeni olarak mezun olmuştur. 1979’da İstanbul Üniversitesi tarih bölümünden mezun olan Akşener, gençliğinde akademiye yönelmiş ve doktorasını almıştır. 1979 – 1982 yılları arasında öğretmenlik yapan Akşener, 1982 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kocaeli Mühendislik Fakültesinde araştırma görevlisi oldu.

2 – Meral Akşener’in İçişleri Bakanlığı Dönemi

Akşener, 1995 yılında DYP kadın kolları başkanı olmuştur. Daha sonra ilk kez 1995 genel seçimleri ile DYP’den milletvekili olarak meclise girmeyi başarmıştır. Bu dönemde, Necmettin Erbakan başkanlığında oluşturulan koalisyon hükumetinde içişleri bakanı seçilmiştir.

meral-aksener

Akşener’in içişleri bakanlığı görevi kısa sürmüştür. Bu görevi 3 Kasım 1996 ile 30 Haziran 1997 tarihleri arasında yapmıştır.

3 – Meral Akşener Ak Parti’den Neden Ayrıldı?

Akşener hakkında bilinmeyenlerden biri de AKP’nin kuruluş aşamasında yer almasıdır. Çok kısa bir süreliğine AKP içerisinde yer alan Akşener, 3 Kasım 2001’de istifa edip MHP saflarına geçmiştir.

4 – Meral Akşener’in Oğlu Katolik Nikahı Yaptı İddiası Doğru mu?

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in oğlunun nikahını gösterdiği ve nikahın Katolik Kilisesi’nde kıyıldığı iddia edildi. Daha sonra bu iddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı.

Sık Sorulan Sorular

Meral Akşener kaç yaşında, nereli gibi soruların dışında başka sorular da sıkça sorulmaktadır. Özellikle Meral Akşener’in aile hayatı ve bir siyasetçi olarak yaşadıkları kullanıcılar tarafından merak edilmektedir. İşte Meral Akşener kaç yaşında, nereli soruları dışında merak edilen başlıca sorular…

Akşener’in Kaç Tane Çocuğu Var?

Akşener’in aile hayatı çok merak edilmektedir. Başarılı siyasetçi, 1980 yılından beri makine mühendisi Tuncer Akşener ile evlidir. Meral Akşener’in bir tane çocuğu vardır. O da 1984 doğumlu Fatih Akşener’dir. Bir dönem sosyal medyada kendisini Meral Akşener’in kızı diye tanıtan bir kişinin, sonrasında yalan söylediği ortaya çıkmıştır.

İyi Parti Millet İttifakından Ayrıldı mı?

2023 genel seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı gösterme sürecinde İyi Parti lideri Meral Akşener ile ittifakın diğer partileri arasında bir görüş ayrılığı yaşanmıştı. Bu görüş ayrılığı neticesinde İyi Parti, ittifaktan ayrıldığını duyurmuş ancak sonrasında tekrar bir araya gelinmişti. Devamındaki süreçte seçim kaybedildi ve Eylül 2023’te İyi Parti, Millet İttifakı’ndan ayrıldı.

İlginizi Çekebilir: Albert Einstein Kimdir? İnsanlık için Faydalı 6 Buluşu!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Meral Akşener Kaç Yaşında, Nereli? Meral Akşener Hakkında Bilinmeyen 4 Bilgi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!