USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC67.417,55

Feng Shui Felsefesi Nedir? Hayatınıza Etkileri Nelerdir?

featured
feng-shui-felsefesi-nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Feng Shui felsefesi, geçmişten günümüze ilgi çeken bir düşünce sistemidir. Ruh ve beden ile ilgili olan çoğu kişi ünlü bir felsefe akımı olan Feng Shui’yi duymuştur. Çünkü bu eski bir Çin öğretisidir ve ruh ile bedenin bütünlüğüne dayanır. Feng’in kelime anlamı rüzgardır. Shui kelimesi ise su anlamına gelmektedir. Bu iki kelime tek bir felsefe de birleşerek anlam itibariyle doğadaki uyumu canlandırır.

Bizde sizlere bu yazımızda bu Feng Shui nedir ve bu felsefenin bize öğrettikleri nelerdir gibi soruları cevaplayacağız. Ayrıca bu kadim Çin felsefesini hayatınıza nasıl uygulayabilirsiniz bunun yollarından da bahsedeceğiz. Tüm bunlara ek olarak ise bu felsefenin hayatımıza etkilerini ve bize kazandırdıklarına da değineceğiz. Hazırsanız gelin başlayalım.

Feng Shui Ne Demek?

feng-shui-felsefesi
Feng Shui Felsefesi

Öncelikle Feng Shui felsefesi hakkında bilgi sahibi olmayanlar için biraz tarihine bakalım. Bu felsefe türü yaklaşık 5 bin yıl önce Çin’in kadim hükümdarları tarafından bulunmuştur. Burada temel amaç doğada var olan Chi enerjisini bedenen yaşayabilmektir. Bu enerji doğadaki kaosu hayatınıza mutluluk verici bir etken olarak sokmanıza yardımcı olur.

Çin tarihinde ruhsal durumlar ve enerjiye çok önem verilmiştir. Gerçekleşen bu önem neticesinde farklı düşünceler ortaya çıkmıştır. Yin Yang bunlardan birisidir. Bununla kalmayan düşünürler aynı zamanda F. Shui felsefesini de ortaya çıkarmıştır. Bahsdilen bu felsefe bilim felsefesi ile benzerlik göstermez çok uzaktır. 

Doğa da bulunan bu chi enerjisi sizi Feng gibi bir bilinmeze sürüklerken Shui gibi bir dinginlik verir. Bu durum öngörülemeyen olaylara karşı verdiğiniz aşırı korkutucu tepkiyi önlemenize yardımcı olur. Böylelikle hayatın kendisinde var olan birçok soruna karşı da kendinizi dingin ve dayanıklı bulabilirsiniz.

Feng Shui Nasıl Uygulanır?

Öncelikle bu felsefenin tam olarak bir uygulanış biçimi olduğunu söyleyemeyiz. Ama genel anlamda izlemeniz gereken birkaç adımdan oluştuğunu belirtebiliriz. Bu durum da insanların Feng Shui otel ya da ev gibi yerlere uygulamaya itmiştir. Böylelikle birçok dekorasyon tipi ve sanat eseri meydana gelmiştir. Ancak bunların bir kısmı da ne yazık ki uydurma şeylerden oluşmaktadır.

Gerçek bir Feng Shui deneyimi için öncelikle yaşadığınız çevreyi pozitif enerji alabileceğiniz bir ortama dönüştürmelisiniz. Böylelikle ruhunuza ve bedeninize aktarılan olumsuz ve kötü enerjilerden uzaklaşacaksınız. Ancak bunu yapmak tamamen kişisel yollardan geçer. Yani Chi enerjinizi bulmak için doğayı örnek almalı ancak onu kendinize göre şekillendirmelisiniz.

Feng Shui’ye Göre Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Peki ama hiçbirimiz doğal ortamlarda yaşamazken bu felsefeyi evimizde nasıl kullanabiliriz. Öncelikle Feng Shui’yi anlamak için çevrenizdeki enerjiye odaklanmalısınız. Bu durumda da evlerinizde bulunan gereksiz eşyalardan kurtulmanız gerekmektedir. Çünkü bu fazla ve gereksiz şeyler sizin doğadan aldığınız enerji akışını kesintiye uğratacaktır. Eğer bunları kaldırırsanız sizde enerji akışını hissedecek ve daha pozitif olarak yaşamaya başlayacaksınız.

Ayrıca evlerinizde bulunan eşyaların bazılarını Feng Shui objeleri olarak görmelisiniz. Bu eşyalar bir buzdolabı olabildiği gibi bir madeni para da olabilir. Çünkü nesnelerin küçük ya da büyük olması bir anlam ifade etmez. Burada esas olan onlardan aldığınız enerjidir. Evinizi temiz tutmak, eski ve gereksiz eşyalardan kurtulmak ve minimum renk kullanımı ilk yapmanız gerekenler arasındadır.

Feng Shui’ye Göre Yatak Odası Tercihi Nasıl Yapılabilir?

İnsanlar hayatlarının büyük bir kısmını özellikle yatak odasında geçirir. Bu büyüklük neredeyse günümüzün 3’te 1’ine denk gelmektedir. Bu yüzden de birçok insanın aklına Feng Shui yatak odası içerisinde nasıl uygulanabilir sorusu gelmektedir. Bu konuda da yapmanız gereken birçok önemli nokta bulunmaktadır. İlk olarak yatağınızı kapının karşısından çekmekle başlayabilirsiniz.

feng-shui-felsefesi

Yatağınızı kapının karşısından başka bir yere taşımak uyurken doğrudan enerjiye maruz kalmanızı engelleyecektir. Bu durum kaliteli bir uyku için çok önemlidir. Ayrıca yatak odanızda ayna da bulunmamalıdır. Aynalar güçlü birer enerji yansıtıcıdır. Bu yüzden F. Shui öğretisinin temelleri için yatak odasında ayna olmamalıdır. Eğer bu ve buna benzer adımları izlerseniz sizde pozitif bir güne uyanabilirsiniz.

Feng Shui Felsefesinin Hayatınıza Etkileri Nelerdir?

Peki ama bütün bu işleri yaptıktan sonra biz bu durumdan nasıl etkileniriz? Öncelikle bunun bir süreç olduğunu söylemeliyiz. Çünkü bu öğretide esas amaç hayatınıza sakinlik ve pozitiflik getirmektir. Sizde taktir edersiniz ki Feng Shui bile bunu bir anda başaramaz. Çünkü birçok insanın günlük problemleri devam edecektir. Ancak bu öğretileri yaşamınızda uygulamak bu problemlere olan bakış açınızı değiştirecektir.

Dolasıyla öncelikle yaşam alanlarınızı değiştirmek her sabah biraz daha pozitif uyanmanızı sağlayacaktır. Daha sonra iş yerinizde doğadan aldığınız enerjiyi fark edeceksiniz. Bu yüzden Shui’yle birlikte daha az stresli bir çalışma hayatı sizleri beklemektedir. Burada da sabırlı olmalı ve sorunları kötü değil iyi yollarla karşılamalısınız. Çünkü bu sorunlar aslında sizin beslendiğiniz enerjinin temelidir.

Görüldüğü gibi F. Shui’yi hayatınızda uygulamak sizi daha iyi bir insan yapacaktır. Sorunlara ve hayattaki problemlere karşı bakış açınızı geliştirecektir. Böylelikle daha pozitif ve daha yaşam dolu bir insan olabilirsiniz. Bu öğretiyi ister evinizde yatak odanızda isterseniz de duş alırken bile uygulayabilirsiniz. Unutmayın hava ve su gibi öngörülemez ama dingin olmalısınız.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Feng Shui Felsefesi Nedir? Hayatınıza Etkileri Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!