USD31,04
EURO33,62
JPY0,208000
RUB0,333700
GBP39,46
EURO/USD1,08
BIST9.374,20
GR. ALTIN2.032,38
BTC51.748,11

Dijital Pazarlama Nedir? Detaylı Rehber

dijital pazarlama nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dijital pazarlama nedir? sorusu, ne işe yaradığı ve konu hakkındaki detaylı rehber ihtiyacı son zamanlarda e-ticaret alanında çalışan işveren ve müşteriler için merak konusu olmuştur. Web ortamına doğrudan giriş yapıp genelde yönlendirmeler ile ticaret yapan ve sonucunda istediğini elde edemeyen bireylerin varlığı malumdur. Sonuçta her ne kadar normal işlerdeki risklerden az risk barındırsa da ve iş gücü olarak daha az enerji harcasa da e-ticaret üzerinde yapılan işlerde de birçok emek vardır. Doğal olarak kimse emeğinin zayi olup boşa gitmesini istemez.

Dijital pazarlama belirlenen bir ürünün dijital ortamlar yardımı ile sunulması, pazarlanması ve satılması sürecidir. Burada dijital ortamda yer alan reklam sayfalarını kullanma, sosyal medya reklamları, mobil uygulama destekleri ve e-postaların aktif olarak kullanılması yer almaktadır. Kısacası dijital pazarlamada dijital ortamlarda yer alan ürünlerin hepsinin kullanımı söz konusudur. Böylece normal reklamların daralan etkisini dijital ortamın yayılan etkisi ile destekleyerek istediğiniz sonuçları almaya daha çok yaklaşabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Modeli Ne Demek? Neleri Kapsar?

Dijital pazarlama modeli şirketlerin ürün pazarlama, ürün satışı, ürün takibi ve tüm bunların analizini yapıp kolay bir şekilde hesaplama yapabileceği bir yöntemdir. Böylece firmaların aklında sorular kalmadan rahat bir şekilde hangi reklam ne kadar getiri getirmiş, hangi ürünün satışı kolay, saatlik ya da günlük cirolar nasıl, ürün grafikleri nedir şeklinde cevap olarak alınabilir. Bunların hepsinin dijital ortamda olması hata payını öyle düşük hale getirmektedir.

Dijital pazarlama aynı zamanda şirketlere tüm bu verileri yorumlanmasını sağlayacak imkanlar sunmaktadır. Bu veriler bazen tek başlarına hiçbir şey ifade etmezler. Bu durumdan kurtulmanın yolu ise elde edilen verilerin birbirleri ile eşleştirilmesi, çıkarımda bulunulması ve yorumlanması istenilen başarıyı getirecektir. Bu sonuçlardan yola çıkarak hangi dijital ortamı size daha iyi hizmet vereceğini belirleyebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Stratejileri Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

dijital pazarlama

Dijital ortamı ne kadar büyük ve geniş olduğu düşünülürse her ortamın kendine ayrı 1 yöntemin olduğu anlaşılacaktır. burada amaç belirli bir platformdan ziyade hemen hemen tüm ortamlarda kullanabileceğiniz ortak maddeleri belirlemektir. vermiş olduğumuz strateji türleri ve bunların nasıl uygulanacağı genel olarak kabul görenler hemen hemen tüm dijital platformlarda işe yarayan maddeleridir.

Dijital Pazarlama Stratejileri Türleri

Dijital pazarlama stratejileri türleri başarılı olmanız için dikkat etmeniz gereken önemli noktalardır;

 1. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO): arama motorları dikkate almak içerik hazırlamayı kapsar
 2. İçerik pazarlama: ürünlerin doğru etkili şekilde tanıtılmasıdır
 3. Sosyal medya pazarlamacılığı: sosyal medya araçlarını aktif olarak kullanılması
 4. Tıklama Başına Ödeme (PPC): bazı sosyal medya araçları ve arama motorlarının pazarlama stratejisini ifade eder
 5. Yerel Reklamcılık: kolon hizmete açık olan müşterileri birlik reklamlar
 6. Eposta pazarlama: mailler üzerinden ortak reklam oluşturma
 7. Çevrimiçi Halkla İlişkiler: chatbot ya da canlı iletişim desteğiyle hizmet sunmak
 8. Gelen Pazarlama: firmalar arası dayanışma ile ürün pazarları
 9. Sponsorlu İçerik: belirli sponsorluk ücretleri ile öncelikle reklam yapmak

Nasıl yapılır

Sırada belirlenen bu stratejileri nasıl uygulanacağı ile ilgili basit ama etkili adımları listeleyelim

 • Hedeflerinizi tanımlayın.
 • Müşteri kitlenizi belirleyin.
 • Dijital kanallara göre ayrı ayrı bir bütçe hazırlayın.
 • Ücretsiz ve ücretli dijital stratejiler arasında denge kurun.
 • İçerikleriniz ilgi çekici olsun.
 • Dijital pazarlama ürünlerinin mobil desteği olsun.
 • Anahtar kelimeleri temele alan içerik oluşturma.
 • Elde ettiğiniz analiz sonuçlarına göre hareket edin.

Böylece hemen hemen her dijital pazarlama platformuna yönelik olarak içerik hazırlayabilir olabilir etkili bir sonuç alabilirsiniz. Dijital ortamlarda yapılan her bir işin kayıt altına alındığını ve bunların hepsinin değerlendirilebileceğini unutmayın. Bu sayede yapmış olduğunuz pazarlamaların size geri dönüşlerini şunu net bir şekilde görebilirsiniz. Aksaklık olan basamakları güncelleyebilir veya çıkartabilirsiniz. Sonuçta hedefimiz daha iyi pazarlama yaparak şirketinizi üst sıralara çıkartmaktır. Dijital pazarlama örnekleri bu aşamada size örnek olacaktır.

Dijital Pazarlama Alanları ve Dijital Pazarlama Hizmeti

dijital pazarlama seo

Günümüz şirketleri için dijital pazarlamanın önemli konularda yardım sağlayacak birçok hizmetleri vardı.

1.   Çoklu Çevrimiçi Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlama en önemli basamaklarından birisi çevrimiçi hizmet vermesidir. Aynı anda birçok müşteri ile ilgilenebilir ve ürün satabilirsiniz.

2.   Uygun Maliyetli Pazarlama Çözümleri

Özellikle kendi ürettiğimiz ürünlerimizi herhangi 1 aracı olmadan durdur müşteriye ulaştırabilirsiniz bu da doğal olarak müşteriye daha uygun hizmetlerle anlamına gelmektedir. Bu tür durumlar müşterilerin memnun kaldığı uygulamalardır.

3.   Gelişmiş Hedefleme ve Kişiselleştirme Seçenekleri

Dijital pazarlamanın diğer önemli faydası ise tercih bakımından müşteriyi iyi tanıma imkanıdır. Özellikle gelecekte her bireye özgü tasarımları ürünleri üretilebileceği varsayımından yola çıkarsak her müşteri ürünlerinin kendisine has olarak iletilmesini ister. Böyle bir durumda müşterini tanıyarak ve tercihlerini bilerek hareket etmeliyiz sizi öne geçirecektir.

4.   Doğru Kampanya Takibi ve Ölçümü

Bilindiği üzere dijital ortam olsun ya da olmasın firmalar birçok kampanya yürütmektedirler. Burada amaç daha fazla müşteriye ulaşarak daha çok satış yapmaktır. Dijital ortamın faydası burada devreye girerek yaptığımız tüm işlerin sonuçlarını size rapor verecek olmasıdır. Geleneksel yöntemlerde bu veriler her zaman için isabetli olmaz. Özellikle sosyal medya platformlarının sunduğu tıklama yorulanlar memnuniyet gibi birçok kalemin orada da raporlanması şirketler için önem arz etmektedir.

5.   Sürekli Kampanya Performansı Geri Bildirimi

Geleneksel yöntemlerle kampanyaların güncellenmesi, fiyatlarının değiştirilmesi ve sürekli olarak kalması kolay bir süreç değildir. Bununla birlikte dijital ortamlarda bahsetmiş olduğumuz durumlar ve daha fazlası sadece klavye ile sizi aramızda. Bu sayede istediğiniz tüm kampanyaları rahat bir şekilde internet erişimi olan herkese ulaştırabilirsiniz. Bununla birlikte yapmış olduğumuz kampanyaların detaylarını en güncel haliyle kadar inceleyebilirsiniz.

Son olarak dijital pazarlamanın gelecekte öngörülen trilyonlarca dolarlık işlem hacmine sahip olacağı ve dijital ortamda var olmanın ne kadar önemli olduğu görülmektedir. Başta ama etkili çözümlerle dijital pazarlamaya dahil olup yavaş yavaş bu sektörde ilerleyebilirsiniz. Bu alanda gelişip büyüyen şirketler ise sizin için en büyük referanstır. Kendinize bir hedef belirleyip, uygun şekilde dijital pazarlama stratejileri yaparak başarıya ulaşabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Dijital Pazarlama Nedir? Detaylı Rehber

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!