USD32,79
EURO35,28
JPY0,207300
RUB0,379100
GBP41,77
EURO/USD1,07
BIST10.627,27
GR. ALTIN2.458,74
BTC66.381,85

Dijital Minimalizm ile Hayatınızı Değiştirin! Dijital Minimalizm Nedir?

featured
dijital-minimalizm-nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dijital minimalizm son zamanlarda ortaya çıkan minimalizm felsefesinin dijitale yansımış şeklidir. Bahsedilen bu düşünce genel yaşamda sadelikten yana olanların sosyal mecralarda da sadeliğe başvurması olarak adlandırılabilir. Özellikle internet, telefon, bilgisayar üzerinde fazla uygulamalardan uzaklaşmadır. 

Son zamanlarda minimalizm kelimesini sıkça duymaya başladık. Özellikle ev tasarımlarında minimalizm yöntemi sıkça tercih edilmeye, tek alanların birden fazla işlev için kullanılmaya başlamasına ve fazlalıkların atılmasına başlanıldı.

Peki, Dijital minimalizm nedir? Dijitallikte minimalizm ile hayat değiştirmek mümkün müdür? Minimalizm mantığında fazlalıklardan kurtulmak. Zamanınızı boşa çalan şeylerden uzaklaşmak bulunmakta. Dijital minimalizm de bu mantıkta ilerlemekte.

Gereğinden fazla kullandığınız dijital alanlardan uzaklaşarak kendinize bir alan açmanız bu işe başlamanızdaki en temel adım. Telefonunuz, bilgisayarınız dijital olarak kullandığınız her üründe dijital minimalizm yöntemini uygulama şansınız bulunmakta.

Dijital Minimalizm ile Hayatınızı Yeniden İnşa Edin

dijital-minimalizm-nedir
Dijital Minimalizm

Sosyal medya, İnternet, Dijital ürünler hayatımızın her alanında. Öyle ki yatakta bile bizimle birlikteler. Dijital minimalizm yöntemi sayesinde onlardan biraz olsa kurtulmak ve hayatınızı daha verimli şekilde geçirmek mümkün durumda. Düşünce öyle yayınlaşmıştır ki adeta Feng Shui gibi yaygınlaşan bir düşünce sistemi olmuştur. 

Dijital minimalizm yöntemi ile onları hayatınızdan çıkartmanın en temel adımı azdan çoğa olacak şekilde kullandığınız uygulamaları sıralamak olacaktır. Sıraladığınızda neredeyse hiçbir zaman girmediğiniz uygulamaları bile mobil cihazlarınızda görebileceksiniz.

İşte bunlar dijital minimalizm ile birlikte hayatınızdan çıkartmanız gereken uygulamalar. Sadece mobil cihazlar değil. Web siteleri ve diğer dijital cihazlarda da bu yöntem kullanılmakta.

Kullanmadığınız Uygulamaları Silin

Çoğu kullanıcı “Belki daha sonra lazım olur” düşüncesi ile dijital ürünleri içerisinde gereğinden fazla uygulama bulundurmakta. Daha önceden yüklediğiniz belki de hiçbir zaman girmediğiniz uygulamalar bile olabilir.-

Bunları tek tek tespit ederek minimalizm yönünde ilk adımlarınızı atın. Bu aşamadan sonra çok lazım olması durumda uygulama mağazasından uygulamaları indirip, kullanır daha sonra tekrar silebilirsiniz. Bu hem dijital ürünlerinizin yükü azaltacak hem de sizin göz yorgunluğunuzu giderecektir.

Karmaşık Duvar Kâğıtlarından Vazgeçin

dijital-minimalizm-nedir

Minimal tasarımların temel adımları karmaşık tasarımlardan uzak durmaktır. Bunları dijital ürünlerinizde de yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Telefonlarınızda beyaz temaları tercih edebilirsiniz. Duvar kâğıtlarınızda sade renkleri tercih edebilirsiniz. Karışık duvar kâğıtları uzun süre kullanımda mental olarak yorulmanıza neden olacaktır. Özellikle karanlık temalara yakın şeyler kullanıyorsanız her gördüğünüzde içinizin daralması muhtemeller arasındadır.

Sadece mobil cihazlarda değil sürekli kullandığınız bütün dijital içeriğe sahip araçlarda bu minimalizm yöntemine başvurabilir. Daha iyi hissetmeye hemen başlayabilirsiniz.

Sade Uygulama Başlatıcıları Kullanın

Mobil cihazlarda dijital minimalizm yöntemini kullanmak isteyenlerin ilk adım olarak uygulama başlatıcılarını değiştirmeleri gerekmekte. Minimalizm yöntemine uygun olan başlatıcıları uygulama mağazaları içerisinde “Minimal Launcher” yazarak kısa sürede bulabilirler.

dijital-minimalizm-nedir

Bu uygulama başlatıcıları ana amaç olarak diğer uygulamaları karşınıza çıkartmaktan çekinmekte. Bu sayede telefonu elinize aldığınızda daha minimal tasarım ile karşılaşabilir. Bir anda sosyal medya uygulamalarının ikonlarını göremeyeceğiniz için onları kullanma eğiliminde de bulunmayacaksınızdır.

Sosyal Medya Uygulamalarını ve Sitelerini Geri Plana Atın

Dijital minimalizm sayesinde sosyal medyadan kurtulmak sanıldığından daha kolay. Zamanınızı çalan, size yorgunluk verme ihtimali olan sosyal medya uygulamalarını telefonunuzdan tamamen silebilirsiniz.

İlk aşama için zor geleceğini düşünüyorsanız uygulamaları silmek yerine onları telefonlarınızın veya diğer cihazlarınızın en arka sayfalarına yerleştirebilirsiniz. Bu sayede elinize aldığınız ilk anda onları görmeyecek, kullanım eğiliminiz daha da azalacaktır.

Dijital minimalizm asıl amaç olarak bağımlılıklardan kurtulmayı gözetmekte. Minimalizm yöntemi sayesinde bağımlısı olarak kullandığınız sosyal medya uygulamalarından kurtulabilir daha dinamik yaşam elde edebilirsiniz.

Galeri, Rehber ve SMS Düzenlemelerinizi Yapın

dijital-minimalizm-nedir

Dijital minimalizm ile hayatınızı değiştirmek mümkün. Gerçekten mümkün, minimalizm yöntemine kabaca küçülmeye gitme yöntemi de diyebiliriz. Kullandığınız uygulamalar, duvar kâğıtlarınız ve tasarımlarınızda bile küçülmeye gitmek mümkün.

Hayatınızdan bazılarını çıkartma konusunda da bu minimalizm yöntemini kullanabilirsiniz. Rehberinizde, SMS alanınızda bulunan veya Galerinizde bulunan gereksiz gördüğünüz şeyleri silebilir. Minimalizm yönünde adımlar atabilirsiniz.

Onları sildikten sonraki ilk anda ciddi anlamda rahatlatıcı bir etki hissedeceksiniz. Size sorun yaratan, sürekli olarak düşünmenize neden olan şeyleri kullandığınız cihazlardan arındırmak bilinen en iyi Dijital minimalizm yöntemleri arasında yer almakta. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Dijital Minimalizm ile Hayatınızı Değiştirin! Dijital Minimalizm Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!