USD30,92
EURO33,49
JPY20,67
RUB0,334900
GBP39,18
EURO/USD1,08
BIST9.344,97
GR. ALTIN2.014,82
BTC51.331,99

Davranışların İnterneti (IoB – Internet of Behaviors) Nedir?

davranışların interneti nedir
davranislarin-interneti-nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Davranışların İnterneti (IoT) nesnelerin internetinin (IoT) alt boyutu olarak ortaya çıkmış yeni bir teknolojik yaklaşımdır. Aynı zamanda davranışların interneti nesnelerin interneti ve diğer kaynaklardan toplanan davranışsal veri analizini ifade eder ve daha sonra etkin bir şekilde yararlanmaya çalışır. Bu veriler, kullanıcıların davranışları ve ilgileri hakkında değerli bilgiler sağlayabilen giyilebilir teknolojiler, bireysel çevrimiçi etkinlikler, elektrikli ev aletleri aracılığıyla toplanır.  Davranışların interneti cihazları, davranış İnterneti paradigmaları için devasa veri tabanları sunar.

İşletmeler, müşteri davranışlarını takip edebilecek ve nesnelerin internetinin yardımıyla kendi pazarlamasını artırmak için davranışların interneti kullanabilecekler. Örneğin bir sağlık izleme uygulaması diyetinizi, fiziksel aktivite rutininiz, kalp ritmini, uykunuz ve diğer alışkanlıklarınız ile ilgili verileri toplayabilir. Elde edilen bu veriler sadece kişiselleştirilmiş sağlık planları oluşturmak için değil aynı zamanda davranış planı oluşturup başka kestirimler yapmak içinde kullanılabilir. Kişiselleştirme, işletmenizin hizmet etkinliğinin anahtarı haline geldi. Ve hizmetiniz ne kadar etkili olursa, o kadar çok kullanıcı onu dikkate alacak ve nihayetinde davranışlarını uyarlayacaktır.

Davranışların İnterneti ve Kullanım Alanları

Davranış interneti sadece hizmetinizin kalitesini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda ürün veya hizmetinizin değer zincirini de değiştirebilir. Mesela nesnelerin internetinin işletmeler için ne anlama geldiğini anlamaya başladık. Ayrıca, Davranışın İnterneti yükselen trendi hakkında fikir edinmek de önemli hale geldi.

Yazılımcılara göre, insanlar 2025 yılına kadar küresel olarak Davranışlarının İnterneti aracılığıyla davranışlarını izlemiş olacak. Bu nedenle, davranışların internetini ve size nasıl daha etkili bir şekilde fayda sağlayabileceğini anlamalısınız.

1-     Sosyal Medya

Hem nesnelerin interneti hem de davranışların interneti yardımıyla, sosyal medya davranışları ve ticari işlemler de dahil olmak üzere çeşitli çevrimiçi etkinlikler ve kişisel davranışlar yoluyla üretilen devasa verileri izlemek, toplamak, birleştirmek ve yorumlamak artık mümkün hale geldi.

Davranışın İnternetinin Önemi Şüphesiz, veriler internetin başlangıcından bu yana işletmeler için önemli olmuştur. Ancak 2021’de bazı yazılımcılar, davranışların internetini en iyi teknolojik trendlerden biri olarak adlandırdı. Davranışın ortaya çıkışının interneti, herkese veri toplamak ve analiz etmek için daha fazla fırsat sunar. İşletmelerin, mevcut pandemi ve dünya ekonomisinin değişen iklimiyle ilgili önemli kargaşa karşısında büyümelerini sürdürmelerini sağlayabilir.

2-     Davranışların İnterneti ve e-Ticaret

Davranışların internetinin temel amacı, müşteri/kullanıcı deneyimini iyileştirmek için her türlü davranışı toplamak, analiz etmek, yanıtlamak ve anlamaktır. Bunun dışında davranışsal veriler, işletmelerin daha bilinçli kararlar almalarına ve hizmet kalitelerini ve değer zincirlerini mümkün olan en iyi şekilde geliştirmelerine yardımcı olmaktadır.

Genel olarak, psikoloji ve pazarlama, reklamcılığın başlangıcından itibaren yan yanadır. Bu şekilde işletmeler, nesnelerin interneti tarafından toplanan verilere ilişkin yeni bilgiler edinebilir. Davranışların interneti, dünya çapında işletmelerin satış ve pazarlaması için yeni ama güçlü bir araç haline geldi. Bununla işletmeler, müşterilerini daha fazla memnun etmek için müşterilerini derinlemesine anlayabilir. Kısacası, Davranışın İnterneti, satış endüstrisi gelişiminde önemli bir destek sağlamak için geleceğe göz kırpmaktadır.

Davranışların İnterneti ve Çalışma Yöntemi

Büyük veri ile farklı temas noktalarından ziyaretçileriniz hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz. Aşağıdakiler dahil olmak üzere sisteminizi ve yönteminizi baştan sona keşfetmenize olanak tanır;

  • Müşterinizin ürün veya hizmete ilgisinin başladığı noktayı bilmek,
  • Satın alma yolculukları hizmetinizi
  • Ürününüzü satın almak için kullanılan davranışları.

Kısacası, davranışların interneti yardımıyla işletmeler yalnızca topladıkları verileri değil, aynı zamanda farklı kaynaklardan gelen verileri birleştirme ve kullanma şeklini de geliştiriyor.

Tüm bunları bilmek, müşterinizle olumlu bir şekilde etkileşim kurmak için daha fazla temas noktası oluşturmanıza kesinlikle yardımcı olacaktır. Sonuç olarak davranışların interneti ile birlikte bu kişiselleştirme, hizmet kalitenizi ve verimliliğinizi daha etkin bir şekilde geliştirmenize destek sağlayacaktır. Böylece müşteriye sunmuş olduğunuz hizmet kalitesinde artışla birlikte etkileşiminizde büyüyecektir.

Reklamcılık

2022’de keşfedebileceğiniz ve kendi bağlamınızda uygulayabileceğiniz birçok davranışın interneti uygulaması var. Çoğu işletme, içinde bulunduğumuz çağda daha fazla müşteriye ulaşmanın etkili bir yolu olarak çevrimiçi reklamcılığı kullanıyor. Bununla birlikte, davranışın interneti hizmetlerinden ve ürünlerinden yararlanabilecek belirli bireyleri veya grupları belirlemelerini ve hedeflemelerini mümkün kılıyor. Örneğin hem Facebook hem de Google, kullanıcılarının davranış verilerini, insanlara buna göre reklam göstermek için kullanıyor. Bu, işletmelerin potansiyel kitleleriyle bağlantı kurmalarına ve tıklama oranı aracılığıyla reklamlarına yönelik davranışlarını takip etmelerine yardımcı oluyor.

Benzer şekilde YouTube, görüntüleyenlerinin deneyimini iyileştirmek için davranışsal analizlerden de yararlanıyor. Davranışsal verileri takip ederek, kullanıcıların videolarını ve hangilerine daha çok ilgi duyduklarını gösteriyor. Dahası, Siri, Google Home ve Alexa gibi en son teknolojiler de daha verimli çalışmak için kullanıcının verilerini ve davranışını inceler ve yorumlar. Son düşünceler burada davranış internetinin ne olduğunu oldukça net bir şekilde öğreneceksiniz. Bununla birlikte, davranışın interneti genel konsepti, davranışsal verilerin etkili analizi ve doğru anlaşılmasının yanı sıra edinilen bilgiyi özelleştirilmiş hizmet ve ürünleri tanıtmak ve oluşturmak için uygulama arzusu etrafında döner. Bu sonuçta hem müşterilerinize hem de işinize daha fazla değer sağlayacaktır.

Davranışların İnterneti ve Geleceği

Davranışların interneti ticari kuruluşların potansiyel müşterileriyle etkileşime girme yöntemlerini sürekli günceller. Bu sayede birden çok kaynaktan veri toplayabilir, işleyebilir ve birleştirebilir; devlet kurumları tarafından işlenen vatandaş verileri sosyal medya web sitesinden müşteri verileri konum izleme ve daha fazlası.

Davranışların interneti işletmelerin daha fazla satış yapma sorunlarını çözmelerine ve müşterilerini yüksek oranda memnun etmelerine yardımcı olabilir. Hem müşteriler hem de işletmeler için zaman alan birden fazla müşteri anketini değiştirmenize bile yardımcı olabilir. Potansiyel müşterilerinizin davranışlarını ve farklı platformlardaki satın alma alışkanlıklarını analiz etmenize izin verebilir. Potansiyel müşterilerinizin işletmeniz, ürünleriniz ve hizmetlerinizle nasıl etkileşime girdiğine dair elde edilemeyen verileri inceleyebilirsiniz. Müşterinizin nerede alışveriş yaptığını daha iyi anlayabilirsiniz. Bu, müşterilerinize en son teklifler, satış noktaları ve hatta hedef reklamlar hakkında gerçek zamanlı bildirimler sağlamanıza bile yardımcı olacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Davranışların İnterneti (IoB – Internet of Behaviors) Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!