USD33,00
EURO35,98
JPY0,209700
RUB0,374100
GBP43,00
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.570,72
BTC63.561,10

Bir İnç Kaç Santimetre Eder? 3 Farklı Yolla İnç Hesaplama

bir-inc-kac-santimetre-eder
Bir inç kaç santimetre eder
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir inç kaç santimetre eder? Bu soru muhtemelen elektronik ticaret sitelerini ziyaret ettiğinizde aldığınız telefon, tablet ya da akıllı televizyonlarda gördüğünüz “İnç” ifadesi sırasında oluşmuştur. Kafanızdaki karışıklık ve merak için bu konudaki detaylı tüm bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

Bir İnç Ne Demek

bir-inc-kac-santimetre-eder

Teknoloji mağazaları ya da dergilerde e – ticaret sitelerinde karşınıza çıkan bu kavram uzunluk birimidir. Yani örneğin; televizyon üzerinde 50 inç ne demek diye merak ediyorsanız, bunun anlamı televizyonun uzunluğudur. Ancak bu uzunluk birimi Türkiye’de kullanılmaz. Bunun için santimetre cinsine çevirerek kullanmanız gerekir. 

Uzunluk değerleri devlet sistemine göre değişmektedir. Alan hesaplamalarında bu birim genellikle inç kare, hacim hesaplamalarında da inç küp ismini alır. Dolayısıyla ABD, İngiltere, Kanada gibi yerlerde uzunluk ölçüsü olarak yaygın şekilde kullanımı vardır. Amerika ve İngiltere’de insanların boy uzunlukları için foot ya da inç kavramı kullanılırken, Türkiye’de cm olarak değişmektedir.

1958 yılında İngiliz Millet Topluluğu ile Birleşik Devletler Topluluğu’na üye olan devletler, uluslararası yardan uzunluğunu 0,9144 metre olarak kabul etmiştir. Bununla beraber bir inç uzunluğu da 2,54 cm iken, uluslararası inç uzunluğu 25,4 mm olarak kabul edilmiştir. 

İnç Hangi Birimi İfade Eder? 

bir-inc-kac-santimetre-eder

İnç uzunluk birimlerinden biridir. Genellikle Amerika, Kanada ve İngiltere’de yaygın şekilde kullanılmaktadır. Uluslararası sembolü ise “İn” şeklinde gösterilir. Ayrıca bu kavramı ifade etmek için tırnak işareti (“) sembolünü kullanırlar. Özellikle akıllı telefon, televizyon ya da tabletlerin özellik kısımlarında sol kısımda sayı ve sağ kısmında tırnak işareti vardır. İşte gördünüz tırnak işareti ürün uzunluğunu ifade eder.

Bir İnç Kaç Santimetre Eder?

bir-inc-kac-santimetre-eder

Türkiye bu uzunluk birimi kullanmadığı için öncelikle cm cinsine çevirmeniz gerekecektir. Yani bu noktada bir inç kaç santimetre eder sorusu cevabı gündeme gelecektir. Dolayısıyla bilmediğiniz takdirde işlem yapamazsınız. 

Tablet, televizyon ya da akıllı telefon alan kişiler için bir inç kaç santimetre eder sorusu merak uyandırabilir. Dolayısıyla bu sorunun cevabına bir inç 2,54 cm diyebilirsiniz. Böylece inç ve cm arasında hızlı ve kolay şekilde çeviri işlemleri yapabilirsiniz.

İnç Hesaplama Yolları 

bir-inc-kac-santimetre-eder

İnç hesaplama yaparken, cm ve inç birimlerinin en küçük değerlerinin kaça denk geldiğini bilmeniz gerekir. Yani bir inç kaç santimetre eder ya da bir cm kaç inç onu bilirseniz, ikisi arasındaki tüm çevirilerde kolayca işlem yapabilirsiniz. Peki bu birimlerin en küçük değerleri nedir? 

1 İnç 2,54 santimetreye eşittir. 
1 cm 0.3937 inç demektir.

Bu formül ile metre ya da diğer ölçü birimleri ile yapacağınız tüm işlemleri kolayca inç üzerinden hesaplayabilirsiniz. Üç yol üzerinden nasıl hesap yapacağınıza aşağıdan bakabilirsiniz.

İnç uzunluk ölçüsü biriminde hesaplama yaparken santimetre ile karşılaştırmanız gerekir. Aynı zamanda ihtiyaca bağlı durumlarda alan ve hacim hesaplaması için de kullanabilirsiniz. Basit yöntem ile inç hesaplama aracı üzerinden üç yolla gerçekleştirebilirsiniz. Yani; 

  • İnç birimini cm birimine dönüştürme formülü ile
  • Cm birimini inç birimine dönüştürme formülü ile
  • Birimler arası dönüştürme aracı ile basit yol 

Her iki sistemde de belirli oran girerek inç birimini cm’ye, cm birimini de inç’e çevirebilirsiniz. 

1 – İnç Birimini Santimetre Birimine Dönüştürme

bir-inc-kac-santimetre-eder

İnç hesaplama işleminde cm cinsini bildiğiniz zaman oldukça pratik ve kolay şekilde dönüştürme yapabilirsiniz. Aksi halde işleminizi gerçekleştiremeyebilirsiniz. Bu işlem için öncelikle bir inç kaç santimetre eder onu bilmelisiniz. Yani bir inç ölçüsünün 2,54 cm’e eşit olduğunu unutmamanız gerekir. Bunun için örnek uygulamayı takip edin; 

Örneğin 50 inç ekranına sahip bir akıllı televizyonun ekran uzunluğu 127 cm’dir. Yani bunu nasıl bulacaksınız? 1 inç 2.54 cm ise, 50 inç 2,54×50 formülünden 127 eder. Dolayısıyla sonuç Türkiye’nin uzunluk ölçü birimine göre 127 cm çıkmaktadır. 

Yine aynı şekilde söz konusu ekran 60 inç olsaydı, 60×2,54 formülünü kullanarak 152,40 cm sonucuna ulaşabilirdiniz. Peki tam tersi bir durum olsaydı nasıl bir yol izleyecektiniz? 

2 – Santimetreyi İnç Birimine Dönüştürme : Bir İnç Kaç Santimetre Eder?

bir-inc-kac-santimetre-eder

Cm birimini inç birimine dönüştürürken, yukarıdaki bilgilerin tam tersini uygulamanız gerekir. Yani 150 cm uzunluğunda ekrana sahip bir akıllı televizyonunuz olduğunu düşünün. Bu televizyonun inç cinsinden uzunluğunu merak ediyorsanız şu işlemleri yapmanız gerekir; 

  • 150÷2,54 formülü üzerinden sonucun 59,05 olduğunu bulabilirsiniz. 
  • Yani bunu şöyle ifade etmeniz gerekirse bu televizyonun inç birimine göre ifadesi 59,05″dir.

Dolayısıyla cm birimiden inç birimine geçiş yaparken 2,54 ile bölme, inç biriminden santimetreye giderken ise verilen oranı 2,54 ile çarpma işlemi uygulamalısınız. Daha ayrıntılı ve akılda kalması için de 1 İnç kaç cm eder video üzerinden de örneklere göz atabilirsiniz. 

3 – 1 İnç Kaç Santimetre Eder: Birimler Arasında Dönüştürme Aracı ile Çevirme İşlemi

bir-inc-kac-santimetre-eder

Dünyada hem cm hem de inç üzerinden hesaplama yapmak uluslararası değer açısından da mühimdir. Bu doğrultuda hesaplama için kullanmanız gereken en basit yollardan biri de hesaplama aracı ile işlemlerinizi gerçekleştirmeniz yönünde olacaktır. Böylece amacınıza uygun olarak her iki durumu da birbiri içinde dönüştürebilirsiniz.

İnç Kullanım Alanları

Amerika, İngiltere, Kanada gibi ülkelerde yaygın olarak kullanılan inç uzunluk biriminin kullanıldığı alanlar şunlardır; 

  • Akıllı televizyon (LCD ya da LED)
  • Akıllı tablet
  • Akıllı telefon
  • Araba lastigi
  • Bisiklet lastiği 

Bazı Sayıların İnç Hesaplama Sonuçları Nasıldır?

bir-inc-kac-santimetre-eder

1 inç kaç santimetre eder sorusunun cevabını ve nasıl dönüştürmeniz gerektiğini ögrendiyseniz artık bu soruları yukarıdaki yollardan biriyle yapabilirsiniz. Aşağıda en çok merak edilen inç ve cm çevirme verileri bulunmaktadır. Bunların cevapları için aşağıya göz atabilirsiniz. 

A – Bir İnç Kaç Santimetre Eder? 6 İnç Kaç Santim 

Bir inç kaç santimetre eder üzerinden 2,54 olduğuna göre 6×2,54 ise 15,24 santimetreye eşittir. 

B – 1 İnç Kaç mm

Dönüştürme aracı sayesinde 1 inç biriminin 25,4 mm olduğunu öğrenebilirsiniz.

C – 7 İnç Kaç cm?

Bir inç 2,54 cm ise, 7 inç 7×2,54 formülünden 17,78 santimetreye karşılık gelmektedir.

Ç – ½ İnç Kaç cm

Bu sorunun cevabı yani yarım inç 1,27 santimetreye eşittir.

D – 10 İnç Kaç cm 

bir-inc-kac-santimetre-eder

1 inç 2,54 santimetre ise, 10 inç 10×2,54 formülü ile 25,4 santimetreye eşittir.

E – 56 İnç Kaç cm 

56 inç birimine ulaşmak için bir inç birimi 2,54 formülü üzerinden, 56×2,54 sonucuna göre 142,24 çıkar.

F – Bir Feet Kaç cm Ediyor?

İngilizler tarafından kullanılan uzunluk birimlerinden biridir. Genelde sadece 1 foot olarak tekli rakamda bu kavrama karşılık gelir. Ancak diğer rakam ve sayılarda feet olarak kullanılır. Dolayısıyla 1 foot ya da bir feet 30,48 cm iken, mm cinsinden değeri ise bir feet biriminin 0,3048’dir.

TV de İnç Ne Demek? 

İnternette ya da herhangi bir teknoloji mağazasında “İnç Ekran” kavramıyla karşılaşmış olma ihtimaliniz vardır. Peki ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi?  Özellikle akıllı televizyon alırken boyutunu bilmenizde fayda vardır. Yani televizyonların köşelerinden çapraz olarak ölçme işlemi sonrasında bu cihazlar üretimden geçip satışı sağlanır. Böylelikle inç üzerinden yapacağınız cm hesaplaması sonrası nasıl bir boyutta televizyon alacağınıza karar verebilirsiniz. 

Ekran İnç Hesaplama Televizyon

bir-inc-kac-santimetre-eder

Günümüzde kullandığınız akıllı televizyonların birden çok ölçüsünün bulunduğunu bilirsiniz. Özellikle bu ölçüler LED TV ya da LCD özellikli televizyonlarda geçerlidir. Bunlar içinde en çok tercih edilen ölçüler şöyledir; 

19 inç 24 inç 40 inç 47 inç 55 inç 78 inç 
20 inç 28 inç 42 inç 48 inç 58 inç 85 inç
21 inç 32 inç 43 inç 49 inç 65 inç 86 inç 
22 inç 39 inç 46 inç 50 inç 75 inç 

Eğer siz bir inç kaç santimetre eder biliyorsanız, artık televizyonunuzun kaç cm olduğunu bulabilirsiniz. Yani bir inç 2,54 ise örneğin; 20 inç bir televizyonun 50,8 santimetreye karşılık geldiğini öğrenmiş olursunuz. 

Sıkça Sorulan Sorular

İnç uzunluk birimi ülkemizde cm olarak ifade edilmektedir. Ayrıca kullanırken de hesaplama aracı üzerinden kolay şekilde inç birimini santimetreye çevirebilirsiniz. Diğer yandan inç birimi ile ilgili aklınıza gelebilecek sorulara da aşağıdan göz atabilirsiniz.

1 – İnç Hangi Parmak?

Amerikan, Kanada ve İngiltere’de kullanılan bu uzunluk birimini tabir etmek için, 1 parmak ifadesini de kullanabilirsiniz.

2 – İnç Ne Zaman Çıktı? 

İnç birimi ifadesi ilk olarak 1150 yılında kullanılmıştır. Bu dönemde 1 inç uzunluğu miktarının çivi tutan erkeğin baş parmağı uzunluğu kadar olduğunu, Kral 1. David belirlemiştir.

3 – Laptop Kaç İnç Olmalı? 

Günlük kullanıma en uygun laptop ölçüleri inç cinsinden 15 ya da 16 olmalıdır. Oyun için bu ölçü 17 inç olabilir. Masaüstü için ise uzunluk biriminden ziyade özelliklere dikkat etmeniz gerekir. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bir İnç Kaç Santimetre Eder? 3 Farklı Yolla İnç Hesaplama

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!