USD32,77
EURO35,09
JPY0,208900
RUB0,366300
GBP41,61
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.457,00
BTC66.769,63

Asgari Ücret ve Enflasyon Hakkında Yeni Açıklama

asgari-ücret-enflasyon
asgari-ücret-enflasyon
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemizdeki ekonomik gelişmeler, asgari ücret ve enflasyon hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bazı açıklamalar yaptı. Bakan Nebati, vatandaşlarımızın alım güçlerinin artacağını belirtti.

Aşırı fiyat artışına izin verilmeyecek

Şu anda aldıkları tedbirlerle vatandaşın alım gücünü koruyacaklarını, zorunlu gıda ve temel ürünlere erişimi sağlayacaklarını söyleyen Bakan Nebati, “bir takım fırsatçıların aşırı fiyat yükseltmelerine engel olacağız, hayat pahalılığına karşı vatandaşlarımızı koruyacağız” dedi. Nebati açıklamasının devamında hükümet olarak attıkları adımların takipçisi olduklarını ve alınan önlemlerin sonuçlarının vatandaşa yansımasını da takip edeceklerini belirtti.

Gıda fiyatları kontrol altına alınacak

Bakan Nebati, özellikle gıda maddelerinde görülen artışların engelleneceğini, bunun sonucunda da hem enflasyonun düşeceğini hem de vatandaşın hayat pahalılığına karşı korunacağını belirtti. Gıda ürünlerinin yanı sıra başta temizlik ürünlerinde de katma değer vergisinin düşürüldüğünü söyleyen Nebati, ayrıca “konutlarda kullanılan doğalgazı yüzde 81 oranında sübvanse ediyoruz. Bugüne kadar toplamda 241.3 milyar lira vergiden feragat ettik” dedi.

320 bin işletme denetlendi

Fiyatların artmaması ve vatandaşın alım gücünün yükselmesi için saha denetimine çıktıklarını da ifade eden Nebati, “aşırı fiyatlanmaya asla müsaade etmeyeceğiz. Bu yönde saha denetimlerinin artırdık ve en çok fiyat artıran sektörlerden 320 bin işletmeyi denetledik” şeklinde konuştu. tabi tutulduğunu ifade etti.

Ayrıca enflasyonun yüksek olduğunun farkında olduklarına da değinen Bakan Nebati, “Enflasyonun olumsuz etkilerinin azaltılmasını ve vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansımasını amaçlıyoruz. Ücretler politikasıyla vatandaşlarımızı hayat pahalılığına karşı destekliyoruz. Birikimli olarak asgari ücrete yüzde 94.6, kamu görevlileriyle memur emeklilerinin aylık ve ücretlerine yüzde 85.5, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına ise yüzde 78.6 artış yapıldı. Vatandaşımızın alım gücünü iyileştirmek için kamu maliyesinde disiplinden taviz vermeden destekleyici politikalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Türk Ekonomi Modeli işe yaradı

Türkiye Ekonomi Modeli’nin sonuçlarını vermeye başladığını belirten Nebati, üretim, yatırım ve ihracat artışlarının istihdam piyasasına da yansıdığını ifade etti. Açıklamadaki dikkat çekici diğer başlıklar ise şunlar oldu; Bu yıl istihdam sayısının 431 bin kişi artarak 30.4 milyon kişiye yükseldi. Mayıs sonuna kadar kurulan şirket sayısı yüzde 10.5 arttı ve 45.747’ye yükseldi. Bu şirketlerin 7.347’si imalat sanayinde faaliyet gösteriyor. Kredi hacminin 1.4 trilyon TL arttı, ticari kredilerde 1.2 trilyon liralık artış gerçekleşti. Tüketici kredilerindeki artış ise 141.3 milyar TL oldu. KOBİ kredileri de 432.7 TL arttı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Asgari Ücret ve Enflasyon Hakkında Yeni Açıklama

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!