USD33,07
EURO36,14
JPY0,211200
RUB0,375600
GBP42,92
EURO/USD1,09
BIST11.139,46
GR. ALTIN2.611,28
BTC63.454,19

Kripto Yasası Meclisten Geçti! İşte Detaylar

kripto-yasasi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto yasası birkaç gün önce Meclis’ten geçerek dijital varlıklar sektöründe yeni bir döneme geçişi sağladı. Kripto yasası kabulü sonucunda kripto borsalarına 3 aylık geçiş süreci tanınmıştır, izinsiz kripto varlık hizmet sağlayıcılarına ise 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve para cezası uygulaması getirilmiştir.

Türkiye’de coin ve token transferlerinde ise MASAK kuralları uygulanacaktır. Uzmanlar ise blokzincir teknolojisinin Türkiye için yeni fırsatlar açabileceğini öngörüyor. Kripto yasası detayları ise şu şekildedir!

Kripto Yasası Meclis’te Kabul Edildi!

kripto-yasasi
Kripto Yasası

TBMM’de birkaç gün önce kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulan Kripto Varlıklar Yasası ile Türkiye, blokzincir tabanlı teknolojilere yasal düzenleme ve denetleme getirmiş sayılı ülkelerden olmuştur. Türkiye’nin Mali Eylem Görev Gücü’nün gri listesinden çıkmasında önem taşıyan bu yasa ise FATF’nın Singapur’daki genel kuruluna hızlıca yetiştirilmiştir.

Kripto Yasası Geçti mi?

Kripto yasası Meclisten geçerek birçok yeniliği de beraberinde getirmiştir. Blok zincir altyapısı üzerinde çalışan kripto varlık sektöründeki kuralları düzenleyen kripto yasası ile Sermaye Piyasası Yasası’nda da köklü değişimler yaşanmıştır. Bu alanda ilk kapsamlı ulusal mevzuat ile MiCA olarak adlandırılan Avrupa Birliği Kripto Varlıklar Piyasası Tüzüğü’ndeki beklentilerin karşılanması hedeflenmektedir.

kripto-yasasiKripto yasası sayesinde kripto varlıkların, sanal cüzdanların ve kripto hizmet sağlayıcılarının tanımları da net şekilde belirlenmiştir. Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının kriterlere uygun olup olmadığı da Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenecektir.

Kripto Yasasından Sonra Neler Değişti?

kripto-yasasiKripto yasası Meclis’ten geçtikten sonra birçok konuya ve olaya da yenilik getirmiştir. SPK denetimlerinin arttırılması, kripto ATM’lerinin kapatılması dahil olmak üzere birçok konuda yenilikler yaşanacaktır. Bu doğrultuda kısaca kripto yasası ile yaşananlar şu şekildedir:

  • Yeni kripto arzları için SPK ve TÜBİTAK’tan onay alınmak zorunluluk haline gelecektir.
  • Kripto para hakkındaki teknolojik altyapı kuralları da TÜBİTAK tarafından belirlenecektir.
  • SPK ve TÜBİTAK kripto para borsalarından hizmet ücreti alacaktır.
  • Türkiye’de hizmet sunmakta olan kripto varlık hizmet sağlayıcıları her yıl bir önceki yılın gelirinin %1’ini SPK’ya %1’İni ise TÜBİTAK’a ödeyecek.
  • Kripto Para Borsaları ise Türkiye’de aktif hizmet sunmak için SPK’dan lisans almak zorundadır.

Kripto yasası ile değişen diğer önemli durumlar ise şu şekildedir:

3 Aylık Geçiş Dönemi Yaşanacak

kripto-yasasiFinansal kuruluşlara ek olarak hizmet sağlayıcılara da asgari faaliyet şartı zorunlu tutulmuştur. Faaliyeti olan hizmet sağlayıcıları lisans almak için bir ay içerisinde SPK’ya başvuracaktır. Bunun dışında üç ay içerisinde de tasfiye kararı alması gerekecektir. Türk vatandaşlarla Türkiye’de yaşayan girişimciler ise:

KRİPTO YASASI İLE YAŞANAN DEĞİŞİMLER  
Kendi iradeleri ile yurtdışı platformlarda hesap açarak işlem yapacaklardır. Şayet yurtdışı platformların Türkçe internet sitesi açması veya Türkiye’deki yatırımcılara reklam yapması durumunda ulusal mevzuata uymaları talep edilecektir.

İzin almadan kripto varlık hizmet sağlayıcısı olarak faaliyet gösterdiği tespit edilen kişiler ve şirket yetkililerine ise 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve para cezası uygulanacaktır. İzinsiz faaliyet yürüten platform ve internet sitelerine erişim ise mahkeme kararıyla engel getirilecektir. Kaldıraçlı işlem yaptıran platformların ise mahkeme kararıyla kapatılacağı kararlaştırılmıştır.

Kara Para Aklama Önlemleri

Kara para aklama önlemleri de kripto yasası ile arttırılmıştır. Türkiye’de coin ve token transferlerinde MASAK kuralları uygulanmasına karar verilmiştir. Kripto transferlerinin mesajlarında da gönderici ve alıcıya ilişkin yer alması gereken bilgi ve veriler kripto varlık hizmet sağlayıcıları tarafından açıkça kayda alınacaktır.

kripto-yasasiKripto para borsası işleten sağlayıcılar açısından ise hizmet suçu düzenlendi ve şahsi iflas sorumluluğu da getirilmiştir. Hizmet sağlayıcılar aracılık ettikleri işlemler üzerinden SPK ve TÜBİTAK’a toplam %2 hizmet bedeli ödeyecektir.

Platformda listelenmiş dijital varlıklara ise kamu güvencesi verilmeyecektir. Kripto varlığa sahip kişiler ise yatırımcı tazmin hakkından yararlanmayacaktır. Makul olmayan ve ekonomik gerekçeyle açıklanmayan işlemler hakkında SPK mevzuatındaki piyasa bozucu yaptırım uygulanacaktır.

Borçlar Kanunu Devreye ve Faaliyete Girecek

kripto-yasasiKripto varlık hizmet sağlayıcıları; bilişim sistemleri işletilmesi, siber saldırılar, bilgi güvenliğinin ihlali gibi fiillerden ya da personelin davranışından kaynaklanan kripto varlık kayıplarında Türk Borçlar Kanunu hükmü kapsamında sorumlu tutulacaktır.

Kripto Paralar için ATM’ler Kapatılacak

kripto-yasasiKripto yasası ile Türkiye’deki kripto paralar için ATM’ler kapatılacaktır. Mevcut ATM’ler 3 ay içerisinde hizmetlerini sonlandırmak zorundadır.

Sık Sorulan Sorular

Kripto yasası, kripto dünyasına büyük bir damga vurmuş bir karardır. Dijital kaynaklarda yaşanan sorunlar ve kayıplar nedeniyle böyle bir yasaya duyulan gereksinim her geçen gün artmaktaydı. Bu doğrultuda bu yasayla ilgili merak edilenler şu şekildedir:

Kripto Yasası Nedir?

Bu yasayla birlikte kripto piyasalarındaki dolandırıcılık, piyasayı bozucu eylemler ve bilgilerin suistimali faaliyetlerinde bulunanlara ceza uygulanabilecektir.

Kripto Para Düzenlemesi Ne Zaman?

Kripto para düzenlemesi hakkında görüşmeler 25 Haziran Salı günü başlamıştır. Kısa sürede Meclis’ten geçen bu yasanın kabul edilmesiyle detayları ilerleyen vakitlerde ortaya çıkacaktır.

Kripto Para Alıp Satmak Yasal mı?

Kripto para alımı ve satımı ülkemizde yasak değildir. Ancak son yasayla birlikte bu alım ve satımlar hakkında denetlemeler ve kurallar getirilmiştir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kripto Yasası Meclisten Geçti! İşte Detaylar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!