USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC64.908,89

Yeni Asgari Ücret Neleri Etkileyecek?

turk-lirasi-asgari-ucret
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Asgari ücretin artması sadece 13 milyon civarında çalışanı değil devletteki birçok kalemin hesabında dikkate alındığından her vatandaşı ilgilendiriyor.

Yeni asgari ücret %30 artışla 5.500 TL olarak belirlendi. Bu belirleme ile kıdem tazminatı, askerlik ve doğum borçlanmaları, işsizlik maaşı, genel sağlık sigortası primleri, isteğe bağlı sigorta primleri, staj ücretleri, gibi birçok kalemin hesaplamasında da değişiklik oldu.

Kıdem tazminatı ne kadar oldu?

Düzenlemeye göre bir yıl çalışan bir asgari ücretli vatandaşın kıdem tazminatı 6.471 TL oldu. Son dört aylık kazanca göre hesaplanan işsizlik ödeneği ise 2.588 TL ile 5.176 TL arasında olacak. Hesaplamalarda kullanılan damga vergisi de yüzde 0,00759 olarak belirlendi.

Lise ve üniversite öğrencilerine ödenen staj ücretleri de arttı

Lise ve üniversitelerde öğrenim gören ve bir taraftan da iş yerlerinde staj yapan öğrencilere ödenen ücretlerde de artışa gidildi. Buna göre bir öğrencinin alacağı staj ücreti işletmelerde çalışan personel sayısında göre an az 825 TL, en fazla 1650 TL olacak.

Genel Sağlık Sigortası primleri de yeniden belirlendi

Her hangi bir işletmede çalışamayan ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na tabi olmayanların ödemesi gereken genel sağlık sigortası primleri de 194 TL 13 kuruş olarak ödenecek. SGK’lı olmayan bu kişilerin sağlık kuruluşlarından faydalanmaları için brüt asgari ücretin yüzde 3’ü oranında prim yatırmaları gerekiyor. Bu primi yatıranların bakmakla yükümlü olduğu kişilerde sağlık kuruluşlarından faydalanabiliyor.

Bir hanedeki kişi başı gelirin brüt asgari ücretin üçte birinden (2.157 TL) az olması durumunda ise genel sağlık sigortası primlerini devlet karşılıyor.

Bütün bunlara ek olarak, isteğe bağlı sigorta primleri, askerlik borçlanması, doğum borçlanması, asgari ücretlilerin rapor ücretleri gibi birçok kalemin hesaplanmasında da asgari ücrete göre değişiklikler yapıldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yeni Asgari Ücret Neleri Etkileyecek?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!