USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC64.932,98

DW Türkçe ve Amerika’nın Sesi’ne Erişim Engeli!

dw-turkce-erisim-engeli
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DW TürkçeDW ve Amerikanın Sesi‘nin internet sitelerine, lisans başvurularını yapmadıkları gerekçesiyle RTÜK’ün talebiyle erişim engeli getirildi.

Alman medya kuruluşu Deutsche Welle ve Deutsche Welle Türkçe ile Voice of America isimli ABD’li medya şiketinin Türkçe yayın yapan birimi Amerika’nın Sesi internet sitelerine erişim engeli getirildi.

DW Yasal İşlem Başlatacak

1 Ağustos 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik ile DW ve Amerika’nın Sesi dahil tüm uluslararası medya kutuluşlarından yayın izni başvurusuda bulunmaları istenmişti. Bu başuruyu yapmayanların “yayın yasağı ile karşı karşıya kalacakları” ve “web sitelerinin engelleneceği” uyarısı yapılmıştı. Lisans başvurusu yapmayan DW ve Amerika’nın Sesi haber sitelerine erişim engeli getirildi.

Türkçe dahil 32 dilde yayın yapan Alman kamu yayıncısı DW,  harekete karşı yasal işlem başlatmayı planladığını söyledi.

DW tarafından yapılan açıklamada, “lisans prosedürünün Türk hükümetinin editoryal içeriği sansür etmesine izin vereceği için uygulanmadığı” söylendi.

DW Genel Müdürü Peter Limbourg, “Medya kontrol otoritesi başkanıyla kapsamlı bir yazışmada ve hatta kişisel bir görüşmede DW’nin neden böyle bir lisans başvurusunda bulunmadığını ana hatlarıyla belirtmiştik. Örneğin, Türkiye’de RTÜK‘ün uygunsuz olarak yorumladığı çevrimiçi içeriği lisanslı medyanın silmesi gerekiyor. Bu, bağımsız bir yayıncı için kesinlikle kabul edilemez. DW bu engellemeye karşı yasal işlem başlatacak” dedi.

“Türkiye’de İfade ve Basın Özgürlüğüne İlişkin Endişelerimiz Devam Etmektedir”

Almanya hükümet sözcüsü ve basın-enformasyon dairesi başkanı Steffen Hebestreit, dün gazetecilere verdiği demeçte, Türkiye’nin DW’yi engelleme kararını “üzüntüyle karşıladığını” söyledi ve “Türkiye’de ifade ve basın özgürlüğünün durumuna ilişkin endişelerimiz devam etmektedir” dedi.

Almanya’da muhalefetteki Hıristiyan Demokratların dış politika sözcüsü Jürgen Hardt bu engellemenin, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümeti tarafından basın özgürlüğünün sistematik olarak baltalanmasında bir düşüş daha olduğunu” söyledi.

Hardt ayrıca, “Erdoğan bu kararla Türkiye’yi, vatandaşları sadece kendi hükümetlerine uygun şekillerde interneti kullanmakta özgür olan Çin, Kuzey Kore ve İran gibi ülkelerle aynı hizaya getiriyor” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
DW Türkçe ve Amerika’nın Sesi’ne Erişim Engeli!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!