USD32,19
EURO34,96
JPY0,206100
RUB0,360100
GBP41,06
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.428,58
BTC68.501,87

Rusya, Ukrayna, Türkiye ve BM Arasında Tahıl Sorunu Görüşülecek

bm-tahil-sorunu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün İstanbul’da, Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Birleşmiş Milletler arasında Ukrayna’dan tahıl ihracatı konusunda görüşmeler yapılacağı bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Birleşmiş Milletler arasında bugün İstanbul’da Ukrayna’dan tahıl ihracatı konusunda görüşmeler yapılacağı açıklandı. İstanbul’daki toplantı gündeminin başında Ukrayna’dan tahıl ihraç etmek için potansiyel bir Karadeniz koridoru olması var. Ancak Birleşmiş Milletler (BM) başkanı, bir anlaşmaya varmak için “hala gidilecek bir yol” olduğunu söyledi.

Ukrayna Tahıl Sevkiyatı Sorunu Nedir?

Dünyanın en büyük tahıl tedarikçilerinden biri olan Ukrayna, Rusya‘nın işgali nedeniyle tahıl sevk etmekte zorlanıyor. Ukrayna ayrıca Rusya’yı tahılını engellemek ve bazen de çalmakla suçluyor. Ukrayna,  genellikle ayda 6 milyon ila 7 milyon ton tahıl ihraç eden bir ülke. “Dünyanın ekmek sepeti” olarak bilinen Ukrayna, ülkenin Tahıl Birliği’ne göre, geçen ay sadece 2,2 milyon ton sevk edebildi.

Bu durum, dünya çapında artan gıda fiyatlarına ve gelişmekte olan gıda kıtlığını körüklüyor.

Toplantı Gündemi Yoğun

Türkiye, Karadeniz üzerinden tahıl ihracatını serbest bırakmak için bugün BM diplomatlarıyla birlikte Rus ve Ukrayna delegasyonlarına ev sahipliği yapacak.

Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar Salı günü yaptığı açıklamada, “Türkiye, Rusya ve Ukrayna’dan askeri heyetler ve bir Birleşmiş Milletler heyeti, Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın deniz yoluyla uluslararası pazarlara güvenli bir şekilde taşınması için yarın İstanbul’da görüşecek” dedi.

Toplantıda tartışılacak konular arasında Ukrayna gemilerinin deniz mayınları çevresinde tahıl gemilerine rehberlik etmesi, Rusya’nın sevkiyatlar sırasında ateşkes anlaşması imzalaması ve Türkiye’nin Rusya’nın potansiyel silah kaçakçılığı korkularını gidermek için BM desteğiyle gemileri denetlemesi yer alıyor.

Türkiye Kilit Bir Rolde

Türkiye, Ukrayna’dan tahıl ihraç etmek için potansiyel bir Karadeniz koridoru konusunda Rusya ve Ukrayna arasındaki görüşmelerde kilit rol oynadı.

Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın Ukrayna’nın Karadeniz limanlarını bloke etmesiyle yaklaşık 23 milyon ton tahılın tuzağa düştüğünü söylüyor. Ancak Moskova bunu yalanladı ve Kiev’in limanlarından tahıl sevk etmekte serbest olduğunu söyledi.

Karadeniz’e iki taraftan da yüzlerce mayın atıldı. Ukrayna, Rusya’nın daha sonra şehirlere amfibi bir saldırı düzenleyebileceği korkusuyla bölgeyi mayın temizlemeyi reddetti. BM tarafından önerilen bir plan, sevkiyatların bilinen mayın yerlerinden kaçınarak belirli koridorlar boyunca başlamasını sağlayacak.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Pyotr İlyiçev Interfax Haber Ajansı’na Moskova’da bir talep listesi olduğunu söyledi. Ilyichev, “Anlaşılabilir koşullarımız, silah kaçakçılığından kaçınmak için gemiyi kontrol etme ve arama olasılığını ve Kiev’in provokasyon yapmama taahhüdünü içeriyor” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Oleg Nikolenko, sorunun “BM’nin himayesinde çözülmesi gerektiğini” söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Rusya, Ukrayna, Türkiye ve BM Arasında Tahıl Sorunu Görüşülecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!