USD31,06
EURO33,67
JPY0,207100
RUB0,333600
GBP39,36
EURO/USD1,08
BIST9.347,17
GR. ALTIN2.022,44
BTC50.990,63

Tahıl Krizi Çözülüyor!

tahil-krizi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün dünyayı etkileyen gıda krizinin çözülmesi için çaba harcadıklarını ve yakında sorunların aşılacağını söyledi.

Türkiye’ye resmi davet ile gelen İtalya Başbakanı Mario Draghi’yi ağırlayan Erdoğan yaptığı açıklamada küresel birçok sorunun çözümüne ilişkin bilgiler verdi. Karadeniz’deki tahıl koridoru ile ilgili plana da değinen Erdoğan, yaklaşık 10 gün içinde bir sonuca ulaşılacağını söyledi.

Mario Dragki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşılanan İtalya Başbakanı Mario Draghi ile birlikte açıklamalar yapan Erdoğan,  iki ülke arasında 9 yeni anlaşma yapıldığını da belirtti. Erdoğan ayrıca şunları söyledi “İtalya ile ülkemizin ekonomik ve ticari ilişkileri sürekli gelişiyor. Ticaret hacmi %34 artarak rekor seviyelere çıktı. Gelişmeler ve ticaretin boyutu nu yıl 25 milyar dolar eşiğini rahatlıkla aşacağımızı gösteriyor.”

AB üyelik sürecine destek

İtalya başbakanı ile Türkiye’nin AB üyelik sürecinin de değerlendirdiklerini söyleyen Erdoğan, desteklerinden dolayı teşekkür ettiğini söyledi. Esas olanın Türkiye’nin üyelik perspektifinin güçlendirilmesi olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye’nin Avrupa’ya sağlayacağı katma değerin bilincinde olduklarını da sözlerine ekledi.

Tahıl ihracatı

Erdoğan açıklamasında tahıl krizi ile ilgili de şunları söyledi: ” Tahıl ticaretinde Karadeniz koridoru çok önemli. Gerek Sayın Putin’in gerek Sayın Zelensky’in bu krizin çözümündeki yaklaşımları da önem arz ediyor. Biz her ikisi ve yetkililerle görüşmeye devam ediyoruz. Çünkü bu tahılın dünyaya ulaşması gerekiyor. Ülkemizde bir sıkıntı yok ancak özellikle Afrika’da ve dünyanın başka bölgelerinde büyük sıkıntılar söz konusu. Biz de bu sıkıntıların çözümü için görüşmelere devam ediyoruz. Yakın zamanda, yaklaşık on gün içinde görüşmelerimizi yoğunlaştırıp bir sonuca ulaşacağız.

Teröre karşı iş birliği ve Türk-İtalya Üniversitesi

Erdoğan’ın açıklamasındaki diğer bir konu ise terör konusu idi. İtalya ile müşterek menfaatler konusunda hemfikir olduklarını belirten Erdoğan, terörle mücadelede de iş birliği yapacaklarını belirtti. Ayrıca yasadışı ve düzensiz göçle mücadele konularının da gündeme alındığını ele aldıklarını belirten Erdoğan, iki ülke vatandaşları arasındaki yakın ilişkilerin gelişmesi için eğitim ve kültür alanında da iş birliği yapılacağını ve Türk-İtalya Üniversitesi’nin kurulması için girişimde bulunulacağını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Tahıl Krizi Çözülüyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!