USD30,92
EURO33,45
JPY20,67
RUB0,334900
GBP39,06
EURO/USD1,08
BIST9.344,97
GR. ALTIN2.015,55
BTC51.458,12

NASA, Uzaylı Aramak İçin Robot Geliştiriyor

nasa-uzayli
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NASA, okyanuslarda uzaylı arayacak robot sürüleri üzerinde çalışıyor.

NASA, diğer gezegenlerde uzaylı yaşamı avlamak için cep telefonu büyüklüğünde robot sürülerini serbest bırakma planını açıkladı. Dünyanın ötesinde uzaylı yaşamı aramak için en umut verici yerlerden bazıları, Satürn’ün ayı Enceladus gibi diğer dünyalardaki kalın buzlu kabukların altında yatan gizli okyanuslardır. NASA, bu karanlık derinliklerde dünya dışı deniz canlılarını arayabilecek küçük, yüzen robotlar geliştirmek için araştırmalar yapıyor ve araştırmaları finanse ediyor.

Telefon boyutundaki yüzen robotların, buzları eritme sondası için fikir bulundu. Kriyobot denilen bu yöntem şu anda diğer NASA programları ile geliştiriyor.

Proje ile ilgili yapılan açıklamaya göre, 50  kadar robot, ipuçları için bir kriyobutun içinde paketli şekilde bulunacak. Ana gemi ise uzun yolculuk sırasında veri toplamak için kit taşıyacak. Toplanan verilerin ardından, dünyadaki uzmanların incelemesi için yüzey tabanlı bir arazi aracında olacak.

Ayrıca, NASA’nın Cassini uzay aracı metan gibi yaşamın varlığıyla sıklıkla ilişkilendirilen ilginç moleküller tespit etti.

Okyanusların Derinlikleri Keşfedilecek

NASA mühendisi Ethan Schaler, bu ürkütücü ortamları keşfetmek için bir buz eritme sondası ve bir cep telefonu boyutunda su dronlarını içeren bir konsept geliştirdi. Schaler, “Küçük yüzen robotlar sürüsüyle, çok daha büyük okyanus bölümlerini keşfedebiliyoruz ve aynı alanda birden fazla robotun veri toplamasını sağlayarak ölçümlerimizi daha iyi bir hale getirebiliyoruz” açıklaması yaptı.

Bu ilginç proje kısa süre önce NASA Yenilikçi Gelişmiş Konseptler programından ikinci tur için 600 bin dolar finansman desteği aldı.

“Biraz Zaman Alacak”

SWIM adı verilen projedeki bilim insanı Samuel Howel, proje ile ilgili, “Ya okyanusa girmek için geçen onca yıldan sonra, yanlış yerden buz kabuğundan geçersen? Ya orada yaşam belirtileri varsa ama bu belirtiler bizim okyanusu araştırdığımız yerde olmazsa? Küçük robotların yabancı bir okyanusta hareket etmesi biraz zaman alacak” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
NASA, Uzaylı Aramak İçin Robot Geliştiriyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!