USD31,04
EURO33,62
JPY0,208000
RUB0,333700
GBP39,46
EURO/USD1,08
BIST9.374,20
GR. ALTIN2.032,38
BTC51.764,06

NASA, Ay’a Geri Dönüyor

nasa
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NASA yetkililerine göre, Artemis I roketi, Ağustos ayında aya fırlatılabilir.

Uzun zamandır yeniden Ay’a gidebilmek için çalışmalarını devam ettiren NASA, geçen günlerde yaptığı açıklamada, Uzay Fırlatma Sistemi’nin testlerinin sonuna gelindiğini bildirmişti. Artemis ekibi, Pazartesi günü gerçekleştirilen son ‘fırlatma öncesi testinin’ başarılı dördüncü denemesinden toplanan verileri gözden geçirdi ve artık ıslak elbise provalarına gerek olmadığını belirlendi.

NASA’nın keşif müdür yardımcısı Tom Whitmeyer, “Islak giysili prova faaliyetleri sırasında, roket ve yer sistemlerinin birlikte nasıl çalıştığı konusundaki bilgimizi paylaştık ve ekiplerimiz birden fazla bölgede fırlatma prosedürlerinde yetkin hale geldi. Prova aşamasını tamamladık ve öğrendiğimiz her şey, hedef başlatma penceresi sırasında havalanma yeteneğimizi geliştirmeye yardımcı olacak” açıklaması yaptı.

Son Dönemde Sorunlarla Karşılaştılar

NASA, yeni uzay çalışmalarında son dönemde de farklı engellerle karşılaşmıştı. En son, yakıt yükleme işlemi sırasında, tanklara yüz binden fazla litre kriyojenik sıvı oksijen ve sıvı hidrojen yüklenirken, hidrojen boşaltma hattında sızıntı tespit edilmişti. Test sırasında ortaya çıkan hidrojen sızıntısı ve diğer sorunlar, ekibin planlandığı gibi iki geri sayımla ilerlemesini engelledi.  Ancak sızıntı sorunlarına rağmen, NASA ekibi, test denemelerinin lansmandan önce ihtiyaç duyulan neredeyse tüm hedeflere ulaştığı sonucuna vardı.

NASA’nın kıdemli teknik entegrasyon yöneticisi Phil Weber, Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, “terminal sayısında planladığımız ve başarıyla gerçekleştirilemeyen 128 komuta işlevinden yalnızca 13’üne sahiptik” dedi.

NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi Programı baş mühendisi John Blevins de, “Cuma akşamı testin gerekli olmadığını, ancak mühendislerin gelecekte herhangi bir arıza riskini azaltmak için sistemde hızlı bir dönüş yapmak istediklerini” söyledi.

2025 Yılına Kadar İlk Kadın ve İlk Renkli İnsan Ay’a Gidecek

NASA Ekibi , fırlatma için 23 Ağustos- 29 Ağustos ve 2 Eylül- 6 Eylül veya ötesine işaret ediyor.

Mürettebatsız Artemis 1, ayın ötesine geçen ve Dünya’ya dönen bir göreve başlayacak. Bu görev, NASA’nın insanları aya geri döndürmesi ve 2025 yılına kadar ilk kadın ve ilk renkli insanı ay yüzeyine indirmesi beklenen Artemis programını başlatacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
NASA, Ay’a Geri Dönüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!