USD31,04
EURO33,62
JPY0,208000
RUB0,333700
GBP39,46
EURO/USD1,08
BIST9.374,20
GR. ALTIN2.032,38
BTC51.764,06

Başka Bir Algoritmik Stabilcoin 1 Doların Altına Düşüyor

stabilcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mayıs ayında çöken terraUSD’ye benzer token olan algoritmik USDD her zaman 1 dolarda olması gerekirken 93 sente kadar düştü.

TerraUSD isimli tokenin mayıs ayından çöküşünden önce piyasaya sürülen tartışmalı stabilcoin USDD Amerikan dolarına sabitmesi için çaba gösteriyor. Her zaman 1 dolarda sabit kalması gereken tokenin, geçtiğimiz Pazar günü 93 sente kadar gerilemişti. Token yaratıcısı, yatırımcıların kaçmaması için 2 milyar dolara yakın bitcoin ve dijital tokenleri rezerv olarak biriktirdi.

Birçok kişinin UST veya terraUSD ile aynı kaderi paylaşmasından korkuluyor. Son zamanlarda piyasadaki artan likidite kriziyle kripto para birimleri daha geniş satışı tetiklemişti.

Stabilcoin’leri yöneten ve denetleyn Tron Dao Rezervi, merkezi olmayan doğası olduğundan USDD’nin fiyatında belirli bir oynaklık beklendiği söylendi.

Tron Dao Rezervi örgütüne göre paylaştığı tweet’inde: ‘’Oynaklık, belirli bir yüzdelik dilim için kaçınılmazdır. Piyasa oynaklığı oranı -+%3 ve bu kabul edilebilir bir aralıktır. Bu kripto paranın araştırılması için piyasayı çok yakın takip edeceğiz’’ açıklamasını yaptı.

Pazar günü 93 sente kadar inen USDD, Çarşamba günkü fiyat bandı 97 sent civarında işlem görüyordu. Terra endişesi olsa da uzmanlar, kripto yatırımcıların çok az alım yaptığı bu zamanlarda durumun normal olduğunu söylüyorlar.

USDD’nin Rezerv Olarak Kullanılması UST ile Benzer Risklere Maruz Bırakabilir

USDD, terraUSD’nin 1 doların altına düşmesinden günler önce piyasaya sürülmüştü. Geçen hafta ise artan satışlar ile birlikte dolar sabitin altında işlem görerek endişeleri arttırdı.

USDD nedir, sorusun en güzel cevabı, nakit yığınları ve benzer varlıklar üzerine oturmak yerine tron adı verilen karmaşık algoritma kullanan stabilcoinlerden bir tanesidir.

Endişelerin arttırdığ nokta Terra’nın UST’sinde kullanılan prensibin aynı şekilde çalışmasıdır. UST birimlerini yaratıp yok etmek ve rezerv ile destekleyerek LUNA’da olduğu gibi kardeş bir madeni para oluşturmaktır.

USDD’nin UST ile paylaştığı bu özellik ile yatırımcıların geri çekilmesi fiyatlardaki oynaklığı ve dijital ön belleği biriktirmiş olmasıdır. Terra şirketii stable coin’i sabit tutmak için milyonlarca dolar değerinde kripto satın alsa da bu hareketin geçersiz olduğu kanıtlanmış oldu.

Fitch Ratings finans kurumu direktörü Monsur Hussain: ‘’USDD’nin rezerv olarak kullanılması UST ile benzer risklere maruz bırakabilir. Bu sebeple kriptolar genelde kargaşa zamanın fiyatla ilintilidir’’ açıklamasını yaptı.

UST-LUNA Gibi Aynı Derece Çöküş Mümkün Değildir

USDD daha dikkatli incelendiğinde UST ile bazı farklılıklar olduğu belirlendi. Birincisi, USDD 60 milyar dolarlık birleşik değere ulaşan Terra kadar büyük değildir. Uzmanlara göre, çökse bile aynı etkiye neden olamaz.

Bu tahmine kaynak olarak Kripto veri firması Messari: ‘’ USDD, UST’nin aynı yıkıma neden olacak ağırlığa sahip değil’’ açıklamasını yaptı.

İkinci olarak da USDD kullanımı UST gibi daha yaygın kullanım alanına sahip değildir. Halka açık olan kayıtlara göre, Tron ağında yaklaşık 10 bin hesap tokeni tutarken, 100’den fazla hesapta Ethereum tutuyor.

Monsur Hussain: ‘’UST-LUNA gibi aynı derecede çöküş mümkün değildir. Kripto para sektörü için de bulaşma ve korku ile sonuçlandırılamaz’’ açıklamasını yaptı.

Tron DAO Rezervinde 1,9 milyar dolardan fazla bitcoin, USDC ve tether olmak üzere birçok token barındırıyor. USDD’nin yaklaşık olarak 700 milyon dolar arzı olduğundan Terra tarzı bir çöküşün olasılığını azaltıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Başka Bir Algoritmik Stabilcoin 1 Doların Altına Düşüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!