USD31,20
EURO33,85
JPY0,207400
RUB0,342300
GBP39,50
EURO/USD1,08
BIST9.062,36
GR. ALTIN2.040,83
BTC60.196,42

Çin E-ticaret Hisseleri Son Zamanlarda Toparlanmaya Rağmen Düşüyor

çin e ticaret
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin e-ticaret hisseleri Bernstein analizine göre son zamanlarda yıldan yıla düşük olduğu bulundu. GMV’de pazar payının ilk çeyrekte yüzde 6 düştüğü belirlendi.

Alibaba şirketi bir zamanlar Çin’in en güçlü firmalarından bir tanesiydi. Fakat şuan da e-ticaret pazarı yavaşladığından yeni oyuncular Alibaba Pazar payını tüketiyor. Çinli internet isimlerinde mart ayında belirgin bir düşüşten sonra bu hisse senet performansını da etkilemiş oldu.

Pinduoduo hisseleri iki katından fazla artarken, Meituan hisseleri yüzde 80, Hong Kong JD hisseleri yüzde 50’den fazla arttı. Alibaba hisseleri ise Hong Kong’da sadece yüzde 42 ve New York’ta yüzde 33 artış gösterdi. Fakat Pinduodu ve Kuaishou hisseleri hariç hisse senetleri bu yıl oldukça düşük seviyelerdedir.

Bernstein analisti Robin Zhu’nun yaptığı raporda: ‘’Sektördeki en iyi seçimlerimiz Pinduoduo, JD, Meituan ve Kuaishou olmaya devam etmektedir. Tencent ile ilgili geri bildirimlerden dolayı Alibaba’ya olan ilgi oldukça azaldı’’.

Diğer raporlara göre, tüketiciler için oyun, medya, eğlence gibi hem sanal kategoriler hem de gerçek kategorilerde satışların artacağı tahmin ediliyor. Ayrıca gıda dağıtımı ve yerel hizmetlerin artışı doğrudan hisse senetlerini etkileyeceği belirtiliyor.

Mayıs Ayından İtibaren Genel Perakende Satışları Yüzde 6,7 Oranında Düştü

JD şirketinin öncülük ettiği hafta sonu boyunca 6,18 alışveriş festivalinde toplam işlem hacmi yüzde 10 artarak 379 milyar yuan’a ulaştı Reuters verilerine göre bu, yüksek bir değerdi ancak yavaş bir büyüme, açıklamasını yaptı.

Pazar günkü raporda Covid kilitlerinin giyim üretimini bozduğu ve tüketici talebinin de düşük olduğu belirlendi. Ayrıca raporda yüksek kaliteli ürünlerin kitlesel satışta daha iyi sonuç verildiği tespit edildi.

Kasım ayında gerçekleşen Alibaba şirketinde alışveriş festivali, rakamlar açıklanmadan yalnızca geçen yıla göre brüt malzeme değerinde büyüme görüldüğü belirlendi.

Geçen hafta yayınlanan Fitch raporuna göre: ‘’Online perakende büyümesi 2020 ve 2021 yıllarından daha yavaş olması, 2015-2021 döneminin ortalama 2,6’dan daha zayıf olmasından kaynaklanabilir’’ dedi.

Şirkete göre, ‘’Bunun nedeni, daha geniş tabandan, çevrimiçi ve çevrimdışı kanallarının daha derin entegrasyonu, yavaş ekonomi ve artan işsizlik endişelerine karşı zayıf tüketici güveninden kaynaklanıyor’’ dedi.

Şirketin yaptığı diğer tahminlere göre de ev eşyaların ve gıdanın çevrimiçi satışlarda daha iyi performans göstermesi bekleniyor.

Yapılan analizlere göre mayıs ayında çevrimiçi perakende mal satışları geçen seneye göre yüzde 14’ten fazla arttı. Fakat genel perakende satışları yüzde 6,7 oranında düştü.

Çevrimiçi Alışveriş Pazarında Alibaba’ya Rakip Yeni Şirketler Ortaya Çıktı

Alibaba’ya rakip olacak olan şirketler biliniyordu ve bunlar Tiktok’un çince versiyonu ByteDance, Kısa video platformu olan Kuaishou’ya ait.

Bernstein analizine göre Alibaba’nın beş büyük e-ticaret platformu GMV’de Pazar payı için ilk çeyrekte yüzde 6 oranında düştü. Raporda Douyin, Kuaishou, JD ve Pinduoduo’nun bu sürede Pazar payının arttığı belirlendi.

Douyin GMV payı beş şirket arasında sadece yüzde 12 olmasına rağmen, yüzde 38 oranında en çok artışı gösteren şirket oldu.

Kuaishou kendi e-ticaret oyuncusunun nasıl olduğunu göstermek için Mart ayında diğer çevrimiçi alışveriş sitelerine olan bağlantılarını kesti.

Çin pazarlama danışmanlığı şirketi ChoZan’ın kurucusu Ashley Dudarenok, ‘’Alibaba şirketinin JD ve Taobao ile harici bağlantı kesmeye yönelik kararları, zamanın değiştiğini gösteriyor. Taobao artık e-ticaret için savaş alanlarından tek ana kaynak değil’’ açıklamasını yaptı.

Ayrıca, sosyal medya uygulaması Xiaohongshu, alışveriş festivali sırasında JD ürünlerini satın alacağını açıkladı.

(YTD)

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Çin E-ticaret Hisseleri Son Zamanlarda Toparlanmaya Rağmen Düşüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!