USD32,22
EURO35,06
JPY0,207300
RUB0,357800
GBP41,19
EURO/USD1,09
BIST10.932,06
GR. ALTIN2.451,69
BTC70.008,31

Zoysia Çimi Nasıl Ekilir? Mucize Çim Bakımı!2023

hederaguncel-zoysia-cimi-nasil-ekilir (7)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zoysia çimi hakkında merak edilen soruları ve detayları açıkladık. İşte Zoysia çim hakkındaki şaşırılan ince detaylar!

Dünyanın ısınmasıyla beraber kuraklık ortaya çıkmaya başladı. Kuraklığa bağlı yaşamda ise kuraklığa dayanıklı fideler, bitkiler ve özellikle de çimler dikkat çekmeye başladı. Çim ekimi bahçelerde sıklıkla uygulanan bir uygulamadır.

Çim ekimi ile alanın daha güzel görünmesi, dilendiğince vakit geçirilmesi sağlanır. Çimler yalnızca görünüm amaçlı değil, bahçelerde de bitki ve çiçeklerin yan sıra dikkat edilmesi gerekilen bir unsurdur.

Zoysia Çimi Nedir?

hederaguncel-zoysia-cimi-nasil-ekilir (1)
Zoysia Çimi Nasıl Ekilir? Mucize Çim Bakımı!2023

Kuraklığın başlaması ve dünyamızın ısınması birçok sorunu peşi sıra arkasında getirmeye başladı. Bu sorunlardan birisi elbette, çim yetiştirme zorluğudur. Çimlerin sulanma ve iklime dayanıklı olması çok da olası bir durum değildir.

Kuraklıkta yetişen ve zahmet vermeyen bir ekim biçimi olan çimi herkes dört gözle aramaktadır. Bu aranan özelliğin yanı sıra güzel görünüm için de çim aranmaktadır.

Fakat kuraklığa dayanıklı çimler nelerdir pek halk tarafından bilinmemektedir. Zoysia çim ile kuraklığa dayanıklı bir çim elde etmiş olursunuz.

Kolay ekimi ve bakımı ile de uzun seneler boyunca Zoysia çim kullanımını gerçek kılmış olursunuz. Kuraklığa birebir olacak bir çim olan Zoysia ile Türkiye’nin dört bir yanında çim ekimi ve yetiştirmesi mümkün olacaktır.

Zoysia Çimi Özellikleri Nelerdir?

hederaguncel-zoysia-cimi-nasil-ekilir (2)

Zoysianın sunmuş olduğu fayda ve ayrıcalıklar göz önünde bulundurulduğunda bir diğer bilinen isminin anlamını kavramak daha kolay. “Mucize Çim“ olarak da bilinen ve sıklıkla herkes tarafından kullanılan Zoysia çim özelliklerinin başında kuraklığa uygun olması gelmektedir.

Çim yetiştirmesinde sıcak zamanlar ve sıcak iklim zorlukları ortaya koyabilmektedir. Sıcak bir ortamda çim yetiştirmesi bu işi yapanlar için oldukça zorlayıcı bir durumu kapsar.

Fakat Zoysia ile sıcak zamanlarda dahi bir zorluk yaşanması mümkün değildir. Oldukça kolay bir şekilde yetişen Zoysia sıcak sorununda da çözüm üretmektedir.

Bahçıvanlar çim yetiştirmeciliği hakkında birçok tür denemiş ve neredeyse her yöntemi uygulamışlardır.

Fakat Zoysianın sunmuş olduğu faydayı ve kolay kullanım ile gelen seri verimliliği başka bir çim çeşidi sunmamıştır.

Zoysia her toprağa göre farklı verim göstermemekler birlikte sürdürülebilir kimliği ile de yine göz önünde duran bir çim çeşidi olmayı başarmaktadır.

Sıklıkla tercih edilen Zoysia çimi, uyumluluk göstermesi ile yabani otların arasında dahi yetişebilmekte ve kolay bir şekilde ekilebilmektedir. Tüm bu sunmuş olduğu olanaklar çim ekimindeki zahmetten çalmaktadır.

Daha az zaman vererek daha iyi bir sonuca Zoysia verimliliği ile ulaşmak mümkündür. Koyu yeşil bir renge sahip olan Zoysia, yabani otların arasında barınabilmekle beraber alandaki yabani otları da çevresinden uzaklaştırabilir.

Görünüm açısından da tam anlamıyla aranan hint kumaşı denilebilir. Çim konusundaki zorlukları yenmek için kullanılan Akdeniz karışımı Zoysia kadar etkili olamadığı için kullanım yerini Zoysia çim kullanımına devretti. Zoysia çim gölgeye kalan çevrede dahi dayanıklı yapısını korumaktadır.

Zoysia Çimi Nerelerde Kullanılır?

hederaguncel-zoysia-cimi-nasil-ekilir (5)

Zoysia çimi kullanımı her iklim ve alanda kullanıma açıktır ve elverişlilik göstermektedir. Sıcak vakitlerde, gölgede her iklimde diğer çim tohumlarına karşın üstünlük kuran Zoysia, birçok farklı çevrede yer edinebilmektedir.

Zoysia çim kullanıldığı alanlar arasında; park, bahçe, hava limanı, mezarlıklar, kara yolu şevleri, spor alanları, futbol sahaları ve golf sahası yer alır.

Zoysia tüm bu alanlarda öncelikle yerine getirmiş olduğu görevleri ve seri ayrıcalıkları ile tercih edilir. Fakat yalnız bununla sınırlı kalmayarak ekildiği yere çok hoş bir görünüm yatar ve canlı bir rengi içeriğinde barındırır.

Yani tüm sayılan bu alanlarda Zoysia gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Sizlerde park, bahçe ve diğer alanlarınızda gönül rahatlığı ile Zoysia kullanabilirsiniz.

Zoysia Çim Ekimi

hederaguncel-zoysia-cimi-nasil-ekilir (6)

Zoysia çimi nasıl ekilir ekimi sırasındaki detaylar nelerdir? Çim kullanımı ve bakımının zorluğu kadar ilk dikim aşamasında yaşanan zorluklarda bu işi yapanları zorlamaktadır.

Bu sebeple ekim sırasında da kolaylıklar sunan bir çim genellikle tercih listelerinin başında yer almaktadır. Zoysia çim ekildikten sonra alandan zor gitmekte ve kalıcı bir şekilde kolay ekimi sağlamaktadır.

Çim ekildikten sonra adeta halı görünümünü alan üzerinde oluşturmaktadır. Çim ekimi sırasında yakınılan bir durum haline gelen ekimden sonra toprak aralarında yabani ot çıkmasıdır.

Fakat Zoysia ekim toprak üzerindeki halı görünümünü oluşturabilmek için o kadar sık çıkar ki diğer yabani otların çıkmasını engeller.

Çim ekimi sonrasında ilk seneler atlatıldığında özellikle yabani ot çıkma sorunu daha çok bilinen bir durumdur. Homojen bir görünüm yani tek çeşide ait bir görünümü Zoysia sunmaktadır.

Zoysia çimi bakımı ise yine sulama konusunda da birçok kolaylığı sunar. Sulama konusundaki kolaylığı özellikle Antalya civarı sıcak illerde kolay kullanımı sağlar.

Zoysia haftada 2 veya 3 kez su isteyeceğinden dolayı fazla zahmet istemeyen bir çim çeşididir. Çoğu çim, bitki ve ağaçta kimyasal ilaç kullanımı el mecbur gereken bir durumdur.

Bu ilaç kullanımı doğallığı bozduğu için istenen bir durum değildir fakat gerekli korunmalar için ihtiyaç haline gelmiş de bir durumdur.

Zoysia çimi bakımında ise herhangi bir kimyasal ilaca ihtiyaç duyulmaz. Herhangi bir hastalık türetmediği için ilaç masrafından ve zahmetin de kurtulmuş oluyorsunuz.

Antalya’da kullanan bir bahçıvan yorumlarını dile getirdiğinde herhangi bir hastalık ile karşı karşıya kalmadığını söylemişti.

Sıcak iklime uyumlu çimler arasında yer alan Zoysia, Türkiye’nin her yerinde barınabilmektedir. Zoysia çim her ne kadar sıcak iklim çimi olsa da soğukluğa karşı dayanıklı yapısı ile de “Mucize Çim“ ismini almaktadır.

Antalya’da çim kullanan bir kullanıcı çimin 10 ay boyunca canlı yeşil rengini kaybetmediğini de dile getirmiştir. Hava eğer 5 derecenin altına indiyse çimler sararacaktır.

Yeşilliğin korunmasında 10 ay zaman diliminin de üzerine çıkmak isteyeler için çeşitli yöntemler ile bunu sağlamak yine Zoysia ile mümkündür. Bu yöntem kışlık çim ekimini Zoysia çim üzerine gerçekleştirmektir.

Zoysia Çim Tohumu Nasıl Ekilir Detaylar

hederaguncel-zoysia-cimi-nasil-ekilir (4)

Zoysia çimi ekimi kolaylıklarının aynı sıra az gübre ihtiyacı duyması ile de cebe yararı vardır. Çimlerin kış uyku ihtiyacı Zoysia üzerinde geç bir vakitte gerçekleşmektedir.

Çimin ışık alma isteği gün içerisinde 2 veya 3 saat içerisinde yeterli olacak ve karşılanacaktır. Neredeyse her koşulda uyumluluk gösteren çimi tercih etmek çok yerinde bir davranış olacaktır.

Zoysia ekimi sırasında çim fide halinde ekilmektedir. Fide ile gerçekleşecek uygulama nakliye sırasında da kolaylıkları sunar.

Zoysia ekerken ekilecek alana yeni bir torak gelmesi gerekmez. Eski bozulmuş çimleri sökmeye ve çıkarmaya gerek kalmadan Zoysia ekimini geçekleştirebilirsiniz.

Eski çimlerin arasında fideleri dikmeniz yeterli olacaktır. Önceden yer belirlemesi yapılacak alana Zoysia yetişme konusundaki zamanı konusunda bazı farklılıklar gösterir.

Eğer ekmiş olduğunuz yerde eski bozuk çimler yer alıyorsa ve toprak eklemesi yapmadıysanız Zoysia ekimi 2 ay sonrasında çıkacaktır ve tamamlanacaktır.

Eğer ekilen alan yeni ve boş ise bu süre 3 ay olmaktadır. Çimin yayılma ve tutunma süresinin daha da erkene alınması bazı yöntemler ile mümkündür.

Sulama uygulamasını düzenle takip etmek, çimin gübre ihtiyacını da uygun karşılamak çimin hızlı bir şekilde yayılmasını sağlayacaktır.

Zoysia Çim Tohumu Satın Al | Zoysia Çim Fiyat

Zoysia çimi tohumunu birçok yerden satın alabilirsiniz. Zoysia fiyatları diğer çimlerden çok az veya çok fazla değildir.

Arada afaki bir fark bulunmamakla beraber satıcıya göre de fiyatlar farklılığa uğrayabilmektedir. Çimin dikilme sırasında toprakta belirlenen alanlar üzerinde deliklerin açılması gerekir.

Açılan deliklerin üzerine yerleştirilen Zoysia fideleri toprak ile kapatılır. Plugger uygulaması ile de dikim işlemi tamamlanabilir.

Kolay dikimi ve bakımı ile herkes tarafından tercih edilen Zoysia çimi İzmir, Antalya gibi yerlerde de tercih listelerinin baş sırasında yer almayı başarmaktadır.

Lavinia çiçeği özellikleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Zoysia Çim Yorumları!

hederaguncel-zoysia-cimi-nasil-ekilir (3)

Zoysia çimi ile artık çimden beklenen tüm beklentiler kolay bir şekilde alınabilir. Ulaşım sağlanacak tüm faydalara Zoysia çim yani “Mucize Çim“ ile ulaşmak mümkündür. Zoysia çim kullanımı sonrasında birebir gözlemlenen özellikleri şu şekildedir:

  • Kuraklığa dayanıklı bir yapısı vardır.
  • Bakımı diğer çim çeşitlerine nazaran daha kolay işlemleri bünyesinde bulundurur.
  • Böceklenmesi zor olan çimin, kimyasal ilaçlara çok ihtiyacı yoktur.
  • Yayıldığı ve tutunduğu alan içerisine yabani ot girmesine izin vermez.
  • Çim hastalıklarına kapılması çok zordur.
  • Gölgede de durabilen çim, sene içerisinde 10 ay boyunca aynı camlı yapısı ve rengini korur.
  • Koyu yeşil bir rengi vardır ve tutunduğu alanda halı görünümü oluşturur.

0
be_endim
Beğendim
1
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
1
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
2
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
1
sevdim
Sevdim
Zoysia Çimi Nasıl Ekilir? Mucize Çim Bakımı!2023

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!