USD32,58
EURO34,77
JPY0,212000
RUB0,349800
GBP40,35
EURO/USD1,07
BIST9.645,02
GR. ALTIN2.419,37
BTC66.235,47

Lavinia Çiçeği Nedir, Özellikleri Nelerdir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 Lavinia çiçeği 80 cm boyuna kadar büyüyebilir ve uzun saplarında narin beyaz, pembe veya mor çiçekleri vardır. Mütevazı bir yapıda olan bu çiçek, çok yıllık bir bitkidir. Çok fazla zaman kaybetmeden ve hızla büyüyerek bahçeyi güzelleştirebilir. Arılar ve diğer böcekler için de önemli bir besin kaynağıdır.

Lavinia Çiçeği Anlamı Nedir?  Lavinia Ne Demek? 

Lavinia gerek şiirlere gerekse tiyatro eserlerine konuk olmuştur. Anlamı misk çiçeği ve ölüm çiçeği olmaktadır. Ölüm çiçeği olarak adlandırılmasının sebebi ulaşılamaz olmasından kaynaklanmaktadır. Ulaşamayan kişiler için de Lavinia adında şiirler yazılmıştır. En büyük örneği Özdemir Asaf’tan gelmektedir. 

Lavinia Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Lavinia’ nın “Knautia Macedonica” ve “Knautia arvensis” en yaygın türleri arasında yer alır. İlkbahardan sonbahara kadar sağlam ve uzun ömürlü çiçekler üretir. Bu çiçeklerin içeriği sayesinde kelebekler ve arılar beslenme kaynağı edinirler. Aynı zamanda kuşlar ve kemirgenler için de zararsız bir besin bitkisidir. Mor, beyaz, pembe veya mavi çiçeklerin tomurcuklanma dönemi Mayıs’tan Eylül’e kadar sürer. Tür olarak ise hanımeli ailesinin bir üyesidir.

Lavinia çiçeği özellikleri arasında şunlar yer alır:

  • Lavinia, en iyi tırmanma güllerinden biridir.
  • Lavinia bitkisinin çiçekleri parlak pembedir ve rengi çok saftır.
  • Bu çiçeğin tomurcuklar çok zariftir, 7’ye kadar oldukça büyük saçakla çiçek açar.
  • Bu bitki çok çiçek açar ve hoş kokulu olur.
  • Bitki çalımsı, dik ve güçlü bir yapıya sahiptir, çok yapraklıdır ve bitkinin 3 metre yüksekliğe ve 1.5 metre genişliğe kadar güçlü dalları vardır.
  • Lavinia çiçeği çok güzel bir koku yayan ve çevresine cezbedici bir görüntü katan bir çiçektir.

Bu özellikleri nedeniyle sıklıkla süs bitkisi olarak kullanılan çiçek türlerinden biridir. Ancak lavinia çiçeğinin sağlığa faydaları hakkında yeterli veri bulunmadığından şifalı bitkiler kategorisine girmemektedir.

Lavinia Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Çiçek ve bitkiler kendi içerisinde farklı bakımlara sahiptir. Para ağacı bakımı farklı, zambak ve lavinia çiçeği bakımı farklı olacaktır. Eğer lavinia bakacaksanız bu noktada dikkat etmeniz gerekenler mevcuttur. 

Lavinia çiçeğinin özellikleri gereği 30 ile 100 cm yüksekliğe ulaşabilir. Bu çiçeğin tüm çeşitleri, mümkün olduğunda kuru, besin açısından zengin, güneşli bir yer seçer. Genişlik olarak, bitkiler yaklaşık 50-70 cm çapındadır. Bu nedenle iyi bir şekilde yetişmeleri için yaklaşık 60 cm’lik bir dikim mesafesi korunmalıdır. Sonbahar ayında bu çiçeğin üzerinde budama yapılması ile ömrünü ciddi şekilde uzatacaktır.

lavinia-cicegi
Lavinia Çiçeği

Lavinia çiçekleri iyi bir gelişim sağlayabilmeleri adına birlikte dikilmelidir. Bunu sağlamak adına büyük bir kap tercihi yapılabilir. Bitkinin dibinde su birikimini engellemek adına geçirgen özellikte bir toprak kullanımı sağlanmalıdır. Lavinia çiçekleri genellikle bahçe pazarlarında ucuz saksı bitkileri olarak satılmaktadır. Çeşitleri arasında beyaz, koyu mor ve menekşe mavisi çiçeklerle gelir. Ayrıca ilkbaharda ekilecek olan lavinia tohumları da bitki mağazalarında satılmaktadır.

Lavinia Çiçekleri Hangi Ortamda Yetişir?

Lavinia çiçeği humus bakımından yüksek verimlilik içeren alanlarda, tarlalarda ve çayır üzerlerinde yetişebilmektedir. Bu çiçek tam olarak güneş alabileceği pozisyonları daha çok sever. Kısmen gölgelik alanlarda da yetişebilir. Lavinia çiçeği tüm koşullar sağlanırsa, olumsuz hava şartlarından korunursa, bulunduğu ortamda huzurlu hissedecektir.

Kullanılacak olan toprak içeriği bakımından zengin ve geçirgen bir yapıda olmalıdır. Toprak bazı dönemlerde sürülmelidir. Uzun süreli kuraklık ve yüksek sıcaklık lavinia çiçeği özellikleri için olumsuzdur. Bu nedenle de düzenli bir şekilde sulanması gerekmedir. Sulama bu bitkilerde sabah erken saatlerde ya da akşam vakitlerinde yapılabilir.

Lavinia Çiçeği Hikâyesi Nedir?

Lavinia, Roma İmparatorluğu’nun Başkomutanı Titus Andronicus’un efsanevi güzel kızıydı. Bir gün Titus savaş için ülkesinden gittiğinde düşmanlarından olan Tamora’nın iki oğlunun Lavinia’ya tecavüz ettiği haberini aldı. Titus’a bu haber ulaşır ulaşmaz ülkesine geri gelerek Lavinia’yı öldürüp tepelik bir alana kendi elleriyle gömdü. Biraz zaman geçince Lavinia’nın mezarında hoş kokulu çiçekler açmaya başladı. Lavinia’nın mezarındaki bu çiçek, ölüm çiçeği anlamına gelen lavinia çiçeği olarak bilinir.

Lavinia Ölüm Çiçeği Ortamda Olumsuzluk Yaratır mı? 

Ölüm çiçeği olarak bilinmesinden dolayı olumsuz bir hava yaratması konusunda teredütler olmuşmaktadır. Yalnız bu çiçeğin ortamın havasını sadece olumlu yönde değiştirdiği görülür. Misk çiçeği olarak da bu yüzden adlandırılır. Bulunduğu ortamın havasını çok güzel şekilde değiştirerek güzel bir yer oluşturur. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Lavinia Çiçeği Nedir, Özellikleri Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!