USD32,19
EURO34,91
JPY0,206100
RUB0,357400
GBP41,02
EURO/USD1,08
BIST10.914,88
GR. ALTIN2.470,75
BTC69.832,75

Zirkonyum Diş Tek Tek mi Takılır?

Zirkonyum Diş Tek Tek mi Takılır
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zirkonyum diş tek tek mi takılır? Zirkonyum kaplama işlemi, bir veya daha fazla dişe yapılan bir tedavid olmaktadır. Bu tedavide dişlerin estetik ve fonksiyonel problemleri giderilmektedir. Hastaya özel olarak yaptırılan kronlar, dişlere takılmaktadır. Peki, zirkonyum diş tek tek mi takılır?

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılmaktadır?

Zirkonyum Diş Tek Tek mi Takılır
Zirkonyum Diş Tek Tek mi Takılır

Tedaviyi düşüneneler için zirkonyum diş tek tek mi takılır sorusu için öncelikle bu tedavinin detaylarının ve zirkonyum nedir sorusunun cevabını bilmek gerekmektedir. Yani zirkonyum; doğada bulunan bir metal olmasına karşın, oksijenle yandığında zirkonya isimli seramiğe dönüşmektedir. Zirkonyum seramiği, yüksek dayanıklılık, biyouyumlu yapı, doğal diş yapısı ve rengi ile uyum nedeniyle kullanılmaktadır.

Bu tedavi, kendi içerisinde belli aşamalardan ve seanslardan meydana gelmektedir. Spesifik bir durum olmadığı sürece tedavi, iki seansta tamamlanır. Bu seanslarda yapılan işlemler şu şekildedir:

 • Hastanın tedavi için uygun şartlara sahip olduğu anlaşıldığında tedaviye başlanmaktadır.
 • İlk olarak lokal anestezi uygulanarak hastaların ağrı duymaları engellenmektedir.
 • Dişler, özel bir alet ile küçültülmektedir. Böylece kaplamaların takılması için hazır hale getirilmektedir.
 • Dişlerin ölçüsü alınarak, küçültülen dişlere geçici kaplamalar takılmakta ve ilk seans sonlandırılmaktadır. Zirkonyum diş görselleri üzerinden renk seçimi yapılmakta ve kronların hazırlanması için bilgiler laboratuvara gönderilmektedir.
 • Ölçüsü alınan kronlar laboratuvarda, yaklaşık 3-7 gün sonra hazırlanır. Daha sonra hasta diğer işleme hazırlanır.
 • Geçici kaplamalar çıkarılmakta ve dişlerde kalan yapıştırıcı artıkları temizlenmektedir.
 • Kalıcı kronlar özenli bir şekilde yerlerine yerleştirilmektedir. Zirkonyum diş provası ile gerekli ayarlamalar yapılmakta ve işlem tamamlanmaktadır.

Zirkonyum diş tek tek mi takılır şeklinde soru, son aşamalarla alakalıdır. 

Zirkonyum Diş Tek Tek mi Takılır?

Zirkonyum Diş Tek Tek mi Takılır

Günümüzde zirkonyum diş yaptıranlar, tedavi sürecine dair farklı konuları merak eder. Zirkonyum diş tek tek mi takılır konusu da bunlardan biri olmaktadır. Ancak bu soruya kesin olarak cevap vermek mümkün değildir. Hastanın dişlerinin durumu, diş hekiminin tedaviye yaklaşım şekli, dişlerin tek tek mi, yoksa bloklar şeklinde mi takılacağını belirler.

İnsan dişlerinin doğal yapısının tek tek olması, diş bakımı ve temizliği başta olmak üzere farklı avantajlar sağlar. İşte bu durumdan dolayı zirkonyum kaplama tedavisinde temel prensip, dişlerin tek tek takılmasıdır. Eğer hastaya ilişkin farklı bir durum yoksa kronlar tek tek takılmaktadır. Gerekli diğer durumlarda ise kaplamalar blok olarak takılmaktadır. Zirkonyum diş tek tek mi takılır sorusunun cevabı, bu şekilde açıklanmaktadır.

Hangi Durumlarda Zirkonyum Kaplama Blok Yapılmaktadır?

Zirkonyum Diş Tek Tek mi Takılır

Diş kaplama tedavisinde temel hedef, dişlerdeki estetik ve fonksiyonel problemlerin giderilmesidir. Bunu yaparken, tedavinin olabildiğince uzun ömürlü olması hedeflenmektedir. Dolayısıyla bazı durumlarda zirkonyum diş tek tek mi takılır sorusunun cevabı değişmektedir.

Hastaların dişlerindeki farklı durumlar nedeniyle zirkonyum blok kaplama uygulanır. Blok kaplama, birkaç dişe ait kronların tek parça olduğu, yani birbirine yapışık olduğu uygulamalardır. Bloklar; iki, üç, dört ve beş gibi farklı sayıdaki dişe yönelik olabilmektedir. Uzunlukları ve şekilleri, dişlerin pozisyonlarına göre farklılık gösterir.

Zirkonyum tedavisinde blok kaplama kullanılan durumlar ve bunların nedenleri için aşağıdaki tablo incelenebilmektedir:

DurumAçıklaması
Köprü UygulamasıKöprü uygulaması, eksik dişlerin tamamlanması için yapılır. Bu uygulamada köprünün iki ayağı mevcut dişlere gelirken, aradaki boşluk ise protez ile doldurulur. Bu tip durumlarda blok kaplama yapılır.
Zayıf DişlerZayıf dişlere kaplamalar tek tek yapıldığında, bunların ısırma kuvveti nedeniyle kırılma veya zarar görme riskleri vardır. Bu tip dişlerin zarar görmemesi için blok kaplama tercih edilir.
DolguBüyük kısmı dolgudan oluşan dişlere tek tek kaplama yapılması, dolgunun düşmesine ve dişin zarar görmesine yol açabilir.
Ayrılma OlasılığıYan yana bulunan ve farklı nedenlerden dolayı ayrılma olasılığı olan dişlerde blok kaplama kullanılır.
Dolgulu Azı DişlerDolgu bulunan azı dişlerin arasına yemek artıklarının girmesini engellemek için blok kaplama tercih edilebilir.
Küçük Boyutlu DişlerNormale göre küçük boyuta sahip olan dişler kaplama için kesildiğinde daha da küçülür. Bu tip dişlerin tutuculuğu az olacağı için blok kaplama ile tutuş artırılır.

Zirkonyum diş tek tek mi takılır sorusunun cevabının olumsuz bazı durumları bu şekilde olmaktadır. Söz konusu durumlarda kararın diş hekimi tarafından verileceği unutulmamalıdır.

Mehmet Eker Diş Kliniği, hastaların durumlarını dikkatli bir şekilde değerlendirerek, hasta için en doğru yöntemi kullanmaktadır. Ayrıca tedavi öncesinde hastaları detaylı olarak bilgilendirmektedir. Zirkonyum diş tek tek mi takılır konusunda detaylı bilgi çin klinikle iletişime geçilebilmektedir.

Hatalı Zirkonyum Kaplama Uygulamaları

Zirkonyum Diş Tek Tek mi Takılır

Zirkonyum diş yaptıranların yorumları incelendiğinde, hastaların çok büyük bir bölümünün memnun olduğu görülmektedir. Doğru diş hekimi ve klinik seçimi yapanlarda memnuniyet oranının çok daha yüksek olduğu bilinmektedir. Buna karşın zirkonyum yaptırdım pişmanım diyen hastalar da vardır.

Tedaviden memnun olmayan hastaların şikayetlerinin bir kısmı renk ile ilgilidir. Renk seçimindeki yanlış tercihler, daha sonraki süreçte pişmanlıklara yol açabilmektedir. Zirkonyum A1 diş rengi yorumları içerisindeki olumsuz değerlendirmeler, bunu net olarak göstermektedir. Bu tür pişmanlıkların oluşmaması için renk seçiminin özenli şekilde yapılması ve diş hekimi tavsiyelerinin dikkate alınması gerekir.

Hatalı yapılan uygulamaların bir kısmı da zirkonyum diş tek tek mi takılır sorusu ile ilgilidir. Bunlara dair bazı örnekler şu şekildedir:

 • Kanal tedavisi yapılan zayıf dişlere tek tek uygulanan kaplamaların kırılması olasılığı yüksek olmaktadır.
 • Tek tek yapılmasına engel bir durum olmamasına karşın blok kaplama yapılan dişlerin temizliği etkili olarak yapılamaz. Yani farklı diş eti rahatsızlıkları ortaya çıkabilmektedir.
 • Boyutu küçük olan dişlere tek olarak yapılan kaplamalar, tam tutuş sağlayamaz ve düşebilmektedir.
 • Yüksek oranda dolgu olan dişlere tek yapılan kaplamalar, ısırma kuvvetini direkt olarak dolguya iletmekte ve dolgunun kırılmasına neden olabilmektedir.

Zirkonyum diş tek tek mi takılır sorusunun yanında, bu türden hatalı durumları da dikkate almak çok önemli olmaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları Ne Kadar?

Zirkonyum diş fiyatları, kaplama yapılan diş sayısına, dişlerin genel durumuna ve doktorun deneyimine bağlı olarak farklılık gösterir. Bundan dolayı zirkonyum diş kaplama tedavisinde fiyatlar, yapılan ön muayene sonrasında belli olmaktadır.

Mehmet Eker Diş Kliniği, deneyimli diş hekimlerinin verdiği zirkonyum kaplama tedavisi ve diğer dental tedavileri uygun fiyat avantajı ile sunmaktadır. Bu noktada fiyatlar hakkında detaylı bilgi almak için klinikle iletişime geçilebilebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Günümüzde zirkonyum diş tek tek mi takılır konusunda sık sorulan sorular vardır. Bu sorulara ilişkin yanıtlar aşağıda yer almaktadır.

1 – Zirkonyum Diş Tek Tek mi Takılır?

Genellikle zirkonyum kaplamaların tek tek takılması esastır. Yani tek tek takılmamasını gerektiren özel bir durum olmadığı sürece zirkonyum kaplamalar tek tek takılmaktadır.

2 – Zirkonyum Diş Blok Halinde Takılırsa Ne Olur?

Özellikle kaplamaların blok olarak takılması, diş temizliği ve bakımını zorlaştırır. Buna bağlı olarak diş eti problemleri yaşanmaktadır. Ayrıca dişlerden birinde bir problem çıktığında, bloğun tamamının çıkarılması gerekir.

3 – Zirkonyum Her Dişe Olur mu?

Zirkonyum, sağlıklı dişlere uygulanan bir tedavidir. Bu noktada kırık, çatlak, renk değişimi ve lekelenme gibi estetik ve fonksiyonel problemlerin tedavisinde kullanılmaktadır.

4 – Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavi, iki seansta tamamlanır. İlk seans ortalama 45-60 dakika sürerken, ikinci seans ise ortalama 30-45 dakika sürer.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Zirkonyum Diş Tek Tek mi Takılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!