USD33,10
EURO36,10
JPY0,211500
RUB0,374400
GBP43,13
EURO/USD1,09
BIST11.139,46
GR. ALTIN2.601,90
BTC63.841,64

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer? 12 Etkili Yöntem

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sivrisinek ısırığı, yaz aylarının gelmesiyle kişileri zorlayan ve kaşındıran bir durumdur. Yazın sıcak havalarda açık alanlarda geçirilen vakitler uzadıkça sivrisineklerin ısırığına maruz kalma olasılığı da artmaktadır. Bebeklerden yetişkinlere kadar birçok kişinin kâbusu olarak kabul edilen sivrisinek ısırığı nedir, kaşıntısı nasıl geçer ile ilgili bilmeniz gerekenler!

Sivrisinek Isırığı Neden Olur?

sivrisinek-isirigiSivrisinek ısırıkları, dişi sivrisineğin insan kanını emmesiyle ortaya çıkan ve sineğin ısırması sırasında tükürük salgısı bırakarak doku uyarılışına sebep olan kaşıntılı şişkinliklerdir. Yaklaşık 3-10 mm arasında değişen bir şişlik oluşturan sivrisinek ısırığı, genelde zararsız olarak kabul edilmektedir. Sıcak havalarda ortaya çıkan sivrisinekler insan kanında bulunan laktik asit, ürik asit, ter ve amonyakla atılan diğer maddeleri besin kaynağı olarak görür ve ısırırlar.

Sivrisinek Isırığı Belirtileri Nelerdir?

sivrisinek-isirigiSivrisinek ısırığı ilk başta kişiye ağrı hissettirmeyebilir. Ancak sonraki aşamalarda kabarma, şişlik ve kaşıntı gibi belirtilerle kendini belli eder. Ortalama bir gün sonra şişlik sertleşir ve daha fazla kaşıntı yaratır. Sivrisinek ısırığı her insanda farklı görülse de en yaygın sivrisinek ısırığı belirtileri şu şekildedir:

 • Küçük kabarık
 • Koyu renk leke
 • Isırdıktan birkaç dakika sonra meydana gelen kabarıklık ve kırmızı renkli yumru
 • Isırılmış alanda renk değişimi
 • Kaşıntı
 • Kızarıklık

Zehirli Sivrisinek Isırığı Belirtileri Nasıldır?

Sivrisinek ısırığı her yaz döneminde karşılaşılabilen ve önemsiz kabul edilen ancak ciddi problemlere neden olabilecek bir durumdur. Özellikle düzenli seyahat edenler, dere yatağına yakın oturanlar, bağışıklığı zayıf kişiler veya açık alanda çalışan kişiler enfeksiyona daha yatkındır.

sivrisinek-isirigiDiyabet, tansiyon, kanser ve böbrek hastalığına sahip bireylerde de ciddi enfeksiyon görülebilmektedir. Sivrisinek ısırığı sonucunda ciddi enfeksiyon belirtileri gözlemlendiği anda hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Zehirli sinek ısırığı enfeksiyon belirtileri ise şu şekildedir:

ZEHİRLİ SİNEK ISIRIĞI BELİRTİLERİ  
Isırılmış alanın çevresinde kırmızı renk Isırılmış alanda çürüğe benzeyen koyu renkler
Isırılmış alanda birkaç dakika içinde oluşmuş küçük sert tümsek ve ortasında nokta görüntüsü Kızarma
Kaşıntı Küçük sert tümsek yerine su dolu kabarcık oluşması
Kurdeşen Boğaz şişmesi
Bayılma hissi/ baygınlık Hırıltı

Sivrisinek Isırığı Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

sivrisinek-isirigi
Sivrisinek Isırığı

Sivrisinek ısırıkları, birkaç saat sonrasında kendini kaşıntı ve şişkinlikle belli edebilir. Ayrıca sivrisinekler yaşanılan yere bağlı olarak hastalık taşıyabilir bu durumda da enfekte olma riski artar. Eğer sivrisinek ısırığı varsa ve nefes alma zorluğu yaşıyorsanız acilen uzmandan destek almalısınız. Enfeksiyon belirtilerinden bazısı şu şekildedir:

 • Geniş bölgeli şişlik ve kızarık
 • Düşük derecede ateş
 • Kurdeşen
 • Şiş lenf düğümü

Sivrisinek Isırığının Çok Şişmesi Ne Anlama Gelir?

sivrisinek-isirigiSivrisinek ısırıklarının olduğu yerlerdeki şişlikleri kaşımak deride çizik ve kanamalara neden olabilir. Açık yaradan mikrop kapılarak yara enfekte olur ve kabarma artar. Bunun dışında hassas cilt veya sivrisinek alerjisi de ısırığın çok fazla şişmesine neden olabilir. Böyle durumlarda koruyucu, yatıştırıcı ve uzman desteği alınmalıdır.

Sivrisinek Isırığı Nasıl Geçer?

sivrisinek-isirigiSivrisinek yaklaşık 6 dakikada kişiyi ısırır ve iletişimi bitirir. Normal durumda sinek ısırığının belirtisi temastan sonraki 2 günde görülür. Başlangıçta küçük kırmızı nokta belirir ardından kaşıntı ve ödem oluşur. Daha sonrasında 2-4 gün içerisinde ısırık geçer. Bu süreçte antihistamin hap, krem veya merhem uygulanabilir. Buz ve soğuk uygulamaları da sivrisinek ısırıklarının geçmesinde etkilidir.

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer?

sivrisinek-isirigiSivrisinek ısırıklarının neden olduğu kızarıklığı ve şişliği yatıştırmak, kaşıntıyı hafifletmek ve enfeksiyonu önlemek adına bölge su ve sabunla yıkanabilir. Soğuk bez ya da buz kompresi yapmak, bal, aloevera gibi doğal yöntemler de tercih edilmektedir. Detaylı olarak sinek ısırığı kaşıntısı için kullanılabilecek yöntemler şu şekildedir:

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Geçirme Yöntemleri  
Su ve sabunla yıkama Buz sürmek
Antihistamini etkili krem veya losyon sürme Suyla karıştırılan kabartma tozu da kaşıntıyı geçirmede etkilidir.
Yulaf ezmesini suyla muhallebi haline getirerek bölgeye sürebilirsiniz. Fesleğenleri ince şekilde doğrayarak deriye sürmek.
Kaşıntının üzerine bir damla sirke damlatabilirsiniz. Papatya çayını pamuk yardımıyla kaşınan yerin üzerinde bekletebilirsiniz.
Kaşınan bölgeye ufak bir sarımsak sürebilirsiniz. Kekik yapraklarını bölgeye 10 dakika koyarak bekletebilirsiniz.
İltihap ve kaşıntıyı önlemek adına bir damla balı ısırığın üzerine sürebilirsiniz. Kaşıntı kremleri

Enfeksiyonlu ısırıklarda veya zehirli ısırıklarda mutlaka uzman doktor kontrolünde tedavi gerçekleştirilmelidir. Anormal sineklerin ısırıklarında ve belirtilerde de en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Sivrisinek Isırığına İyi Gelen Krem Nedir?

sivrisinek-isirigiSinek ısırığında krem ve losyon kaşıntının şiddeti arttığında kullanılmaktadır. Bundan dolayı da sinek ısırığının kaşıntısını hafifletmeye destek olabilecek krem karışımları ve losyonlar da mevcuttur. Uzman önerisi veya kontrolü kapsamında sinek ısırığına iyi gelebilecek bazı kremler şu şekildedir:

 • Hydrocortisone
 • Anthisan
 • Cortizone-10

Krem veya ilaç kullanımı mutlaka doktor kontrolünde ve gözetiminde yapılmalıdır. Uzmanınıza danışarak ısırıkların tedavisini sağlıklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bebeklerde Sivrisinek Isırığına İyi Gelen Krem Hangileridir?

sivrisinek-isirigiCildi ve bağışıklığı oldukça hassas olan bebeklerde sivrisinek ısırıklarına karşı oldukça dikkatli olunmalıdır. Olası bir ısırıkta ise doğal yöntemlere başvurulmalıdır. Bebeklerin hassas cildinde krem veya losyon gibi ürünler uzman onayında kullanılmalıdır. Uzmana danışarak krem kullanırken bebeğinize sinek ısırıklarında uygulayabileceğiniz doğal yöntemler de şu şekildedir:

Bebeklerde Sinek Isırığına İyi Gelen Krem Hangileridir?  
Aloevera Limon suyu
C vitamini Doğal yağ
Karbonatlı su Güneşten koruma

Sık Sorulan Sorular

Sivrisinek ısırıkları yaz aylarında kişilerin en çok mağdur olduğu konular listesinde en üstlerde yer almaktadır. Kabartılı ve kaşıntılı bir durum olan sinek ısırıkları hakkında sık sorulan sorular ise şu şekildedir:

Sivrisinek Isırığı En Çabuk Nasıl Geçer?

Sinek ısırıklarında buz uygulamaları tahriş olan bölgeyi yatıştırır ve bölgede oluşacak şişliği önler. Aynı şekilde kaşıntıyı da hafifletir. Bununla birlikte kremler veya doğal yöntemler sayesinde de ısırığı kolayca geçirebilirsiniz.

Sivrisinek En Çok Kimi Isırır?

Metabolizma hızı diğerlerine göre daha fazla olan erkekleri, hamileleri ve kilosu fazla olan kişileri karbondioksit salınımından dolayı sinekler daha fazla ısırabilmektedir.

Sivrisinek Isırığı Ne Zaman Tehlikeli?

Sinek ısırıkları oldukça nadir olarak ciddi bir alerjiye neden olur. Oldukça nadir görülen alerjik reaksiyonlarda ise nefes almada güçlük, bütün vücudun kızarması, boğazın kapanmaya başlaması görülüyorsa en kısa sürede sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer? 12 Etkili Yöntem

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!