USD33,06
EURO36,03
JPY0,210500
RUB0,377800
GBP42,77
EURO/USD1,09
BIST11.175,06
GR. ALTIN2.546,57
BTC64.803,37

Yapay Zeka ile Yapabileceğiniz 14 İnanılmaz İşlem!

yapay-zeka
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapay zeka, yapabildikleri ile insan yaşamını direkt olarak etkilemektedir. Yapay zeka destekli yeni teknolojiler, normalde ciddi bir uzmanlık ve zaman gerektiren işlemleri çok kısa sürede yapabilmektedir. Peki, yapay zekayla neler yapılabilir? Bu sorunun yanıtı ve yapay zekaya ilişkin diğer detaylar yazının devamında.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, insan zekasının taklit eden makine zekasıdır. Büyük veri tabanları ile desteklenen ve makine öğrenmesi özelliğine sahip olan bu teknoloji, verileri kullanarak öğrenme yeteneği kazanmakta ve daha sonra ise öğrendiklerini uygulayabilmektedir. Yapay zekanın İngilizcesi artificial intelligence olup, uluslararası alanda AI olarak gösterilmektedir.

Esasında bu teknoloji yeni değildir. Yaklaşık 50-60 yıllık bir geçmişi vardır. Ancak son yıllarda bu alanda yaşanan hızlı gelişmeler ile kullanım alanı hızlı bir şekilde artmıştır. Bilhassa ChatGPT sonrasında bu alana olan ilgi ciddi anlamda artmıştır.

ChatGPT, yaygın olarak kullanılan yapay zekaların başında gelmektedir. OpenAI tarafından geliştirilen ve dünyada büyük bir ses getiren bu teknolojiden sonra başta Google olmak üzere birçok dev şirket bu alana yatırım yapmaya başlamış ve ChatGPT gibi yapay zeka uygulamaları geliştirmiştir.

yapay-zeka

Yapay Zeka Ne İşe Yarar?

Yapay zeka, insan zekasını taklit edebilen bir makine veya robot olarak tanımlanmaktadır. Bundan dolayı yapabildiklerinin veya yapabileceklerinin sınırı henüz bilinmemektedir. Her geçen gün farklı alanlarda kullanılmakta ve inanılmaz sonuçlar elde edilmektedir.

Bu teknolojinin en önemli yararı, birçok iş ve işlemin daha kısa sürede ve daha profesyonel bir şekilde yapılmasıdır. Normalde saatlerce sürecek işlemler, yapay zeka ile birlikte kısa sürede tamamlanmaktadır. Böylece iş verimliliği ve performansı artmakta, kullanım alanına maliyetlerden tasarruf ettirmektedir. Ancak bazı mesleklerin de kaybolmasına neden olmaktadır. Bu teknolojinin kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

  • Veri analizi
  • Makine öğrenimi
  • Doğal diş işleme
  • Görüntü ve ses tanıma
  • Görüntü ve ses oluşturma
  • Otonom araç teknolojisi
  • Sağlık hizmetleri
  • Finansal hizmetler
  • Eğitim
  • Otomasyon
yapay-zeka

Yapay Zeka ile Yapılabilecek İşlemler

Yapay zekayla yapılabileceklerin henüz sınırı bilinmemektedir. Yakın zamanda ciddi gelişmelerin yaşandığı ve ChatGPT ile zirveye çıkan bu teknoloji, inanılmaz işlemlere imza atmakta ve bütün insanlığı şaşırtmaktadır. Yapay zekanın yaptığı ve insanlarda büyük şaşkınlık oluşturan 11 inanılmaz işlem şu şekildedir:

1 – Görsel Oluşturma

Midjourney ve DALL-E gibi yapay zeka araçları, sıfırdan görsel üretebilmektedir. Bu araçlara girilecek istem (prompt) ile istenen özelliklere sahip görseller oluşturmak çok kolaydır. Üretilen görsellerin orijinal görsellerden sadece uzmanlar tarafına ayrılabilmesi, görsel oluşturma konusunda ne kadar başarılı olduğunun en önemli işaretidir.

Söz konusu yapay zeka araçları kullanılarak muhteşem tablolar oluşturulabileceği gibi tarihi kişiliklerin modern görselleri de oluşturulabilir. Dolayısıyla görsel oluşturmanın dahi bir sınırının olmadığı ve sadece bu alanda dahi muhteşem sonuçlar verdiğini ifade etmek yanlış olmayacaktır.

2 – Kod Yazma

Kod yazma, yapay zekanın yaptığı en inanılmaz işlemlerden biridir. Yazılımcıların uzun eğitimler sonucunda öğrendikleri kod yazımı, bu teknoloji sayesinde saniyeler içerisinde tamamlanmaktadır. Ayrıca sadece kod yazımı yapmamakta, verilen kodlardaki hataları ve eksiklikleri de bulmaktadır.

Kod yazma özelliği kullanılarak sıfırdan mobil uygulamalar ve mobil oyunlar geliştirilebilmektedir. Google Chrome gibi internet tarayıcılara eklentiler yapılabilmektedir. Dolayısıyla kod yazma özelliği, yazılım dünyasını büyük ölçüde etkileyecek gibi gözükmektedir.

yapay-zeka
Yapay Zeka

3 – Çeviri Yapma

Çeviri yapma, bu teknolojinin sağlamış olduğu inanılmaz sonuçlardan bir diğeridir. Google Translate ve benzeri araçlara kıyasla çok daha etkili çeviriler yapmaktadır. Profesyonel tercümanlar kadar etkili performans göstermektedir. Çeviri yapma özelliği farklı teknolojilerle birleştirilerek çok daha etkili sonuçlar elde edilmektedir.

4 – Metin Oluşturma

Yapay zekanın ilk fark edilen özelliği, metin oluşturabilmesi ve bir sohbet botu olmasıdır. Oluşturduğu metinleri sesli ve yazılı olarak vermektedir. Sesli olan seçenekler, adeta sanal bir asistan veya sanal bir arkadaş gibi hareket etmektedir.

Metin oluşturma özelliği kullanılarak profesyonel blog yazıları, CV’ler, reklam metinleri, kompozisyonlar oluşturulmaktadır. Akla gelen her türden metni oluşturma yeteneği bulunmaktadır.

5 – Video Oluşturma

Yapay zekanın sıfırdan video oluşturma konusunda büyük bir yeteneği vardır. Bu yeteneği farklı teknoloji sayesinde istenen türden videolar üretilmektedir. Ayrıca mevcut videolarda da bazı değişiklikleri yapabilmektedir. Dolayısıyla bu yönü ile inanılmaz sonuçlar elde edilmesine imkan vermektedir.

6 – Veri Analizi

Veri analizi, özellikle işletmelerin ve büyük şirketlerin en çok zorlandıkları alanlardan biridir. Devasa verilerin analiz edilmesi hem çok uzun zaman almakta hem de istenen sonuç tam olarak elde edilememektedir. Ancak yapay zekanın sağlamış olduğu imkanlar ile veri analizi daha kısa sürede ve daha etkili sonuçları elde edecek şekilde yapılmaktadır.

7 – Web Sitesi Hazırlama

Kod yazma yeteneğinin kullanıldığı farklı alanlar vardır. Ancak bunların başında web sitesi hazırlama gelmektedir. Hatta web sitesi hazırlama, farklı AI teknolojileri sayesinde farklı bir seviyededir. Sadece çizerek dahi web sitelerinin hazırlanması mümkün hale gelmiştir.

8 – Matematik Problemleri Çözme

Matematiksel problemlerin çözümü, şimdiye kadar geliştirilen teknolojilerle başarılamamıştı. Ancak yapay zekayla birlikte bu da yapılmıştır. En gelişmiş yapay zeka olarak kabul edilen ChatGPT, kolay bir şekilde matematik problemlerini çözmektedir.

9 – Şarkı Yazma

Yapay zekanın yapmış olduğu şaşırtıcı işlemlerden biri de şarkı yazmasıdır. Sıfırdan şarkı yazabilmektedir. Her ne kadar insan yazımı şarkılar kadar başarılı olmasa da böyle bir işlemi yapabilmesi dahi son derece şaşırtıcıdır.

10 – Telifsiz Müzik Oluşturma

Sıfırdan metin, görsel ve video oluşturabilen yapay zekanın yapmış olduğu bir diğer şaşırtıcı işlem ise telifsiz müzik oluşturmasıdır. Geliştirilen teknolojiler ile istenen türde müzik oluşturmak mümkündür.

11 -Pazarlama ve Yatırım

Yapay zeka ile yatırım ve pazarlama yapmak da mümkündür. Yapay zeka yatırım tavsiyesi vermekte ve bunu, piyasadaki detaylı analizlerine göre yapmaktadır. Her ne kadar şimdilik bir uzman onayından geçmesi gerekse de ilgili teknolojilerin finans ve yatırım alanını derinden etkileyeceği tahmin edilmektedir.

12 – Sağlık

Sağlık alanında kullanılan bu teknoloji ile röntgen, MR ve laboratuvar test sonuçları yorumlanmaktadır. Ayrıca hastalara ilişkin belirti ve test sonuçları verilerek tanı alınmakta ve tedavi planlanmaktadır. Ameliyatların nasıl yapılacağından kullanılacak ilaçlara kadar birçok sağlık işleminin yakın gelecekte yapay zekanın desteği ile yapılacağı öngörülmektedir.

13 – Hukuk

Yapay zekanın kullanıldığı teknolojiler, hukuk alanında da kullanılmaktadır. ABD’de bir sanığın avukatlığını yapay zekanın yapması, hukuk alanında da önemli değişiklikler olacağını göstermektedir.

14 – Seslendirme

Seslendirme, videoların sıfırdan seslendirilmesi şeklinde bir işlemdir. Yapay zekayla desteklenen araçlara verilen bir kişinin sesiyle seslendirmeler yapılmaktadır. Örneğin; kendi ses kaydınızı bu araca vererek, sizin normalde söylemediğiniz cümleleri sizin sesinizden seslendirmesini sağlayabilirsiniz.

Yapay zekanın yapabildikleri, sadece buradaki liste ile sınırlı değildir. Söz konusu teknoloji, sürekli gelişmeye devam etmekte ve her geçen gün yeni yapay zeka örnekleri paylaşılmaktadır. Ayrıca buradaki işlemlerden bazıları aynı anda dahi kullanılabilmektedir. Örneğin; Türkçe bir videoyu, videodaki kişinin kendi sesiyle İngilizce çevirmek ve kişinin dudak hareketlerini de buna göre düzenlemek mümkündür. Dolayısıyla yapay zekayla yapılacakların bir sınırı yoktur. Doğru araçlar ile istenen birçok işlem yapılmaktadır.

En İyi Yapay Zeka Programı Hangisi?

Yapay zekanın hızlı bir şekilde gelişmesi, ChatGPT ile bu alanda adeta devrim yaşanması sonrasında farklı yapay zeka programları geliştirilmiştir. Google yapay zeka aracı olan Bard, Anthropic tarafından geliştirilen Claude gibi çok sayıda yeni program ve araç ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla bunlardan hangisinin daha iyi olduğu merak edilmektedir.

yapay-zeka

Geliştirilen bu araçların gelişimi devam etmekte ve becerileri gelişmektedir. Ayrıca piyasaya yeni geliştirilen programlar da girmektedir. Dolayısıyla en iyisinin hangisi olduğu sorusuna ne zaman yanıt verildiği çok önemlidir. Mevcut şartlarda, yapılan testlere göre en iyi AI programı, ChatGPT’dir.

Güncel Yapay Zeka Uygulamaları Nelerdir?

Güncel yapay zeka uygulamaları; ChatGPT ve Google Bard olarak ifade edilebilmektedir. Ancak bu teknolojilerin, özellikle GPT yapay zeka tarafından desteklenen çok sayıda uygulama vardır. Aşağıdaki tablo da bunlar hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır:

Yapay Zeka UygulamasıAçıklama
ChatGPTBir dil modeli olarak tanıtılan GPT; kod yazmadan metin oluşturmaya, seslendirmeden veri analizine kadar birçok işlemi gerçekleştirmektedir.
Google BardGoogle tarafından geliştirilmiş bir dil modelidir. Gelişim süreci devam etmektedir.
MidjourneySıfırdan, gerçekçi görseller üretmeye imkan vermektedir.
DALL-EMidjourney ile birlikte bu alandaki en önemli araçtır. ChatGPT destekli bu araç, her geçen daha da yaygın hale gelmektedir.
HeyGenVideo oluşturmak için geliştirilmiş bir araçtır. Videoları sıfırdan oluşturmaktadır. Ayrıca mevcut videolar üzerinde değişiklik yapabilmektedir.
RunwayBir diğer video oluşturma uygulamasıdır. Yaygın olarak kullanılmaktadır.
ClaudeChatGPT ile Bard kadar popüler olmasa da taşıdığı potansiyel ile bu alanda fark oluşturacak bir dil modelidir. Metin oluşturma ve pazarlama alanında kullanılmaktadır.
JasperMetin oluşturma konusunda son derece başarılı bir araçtır.

Bu alandaki çalışmalar devam etmekte ve listeye yeni araçlar eklenmektedir. Dolayısıyla paylaşılan bu liste daha sonra dönemlerde değişebilir.

yapay-zeka

Yapay Zeka Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yapay zekayla ilgili sık sorulan sorular ve bunların yanıtları aşağıda yer almaktadır.

1 – En İyi Yapay Zeka Fotoğraf Uygulaması Hangisi?

Midjourney ve DALL-E bu alandaki popüler araçlardır. Ayrıca Photoshop gibi popüler fotoğraf düzenleme programları da artık yapay zekadan yararlanan araçlara sahiptir.

2 – Ücretsiz Yapay Zeka Siteleri Var Mı?

ChatGPT, ücretsiz seçeneğe de sahip olan en gelişmiş sitelerdendir. Ayrıca Google Bard da ücretsizdir. Bunların haricinde birçok yapay zeka aracının ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunmaktadır.

3 – En İyi Yapay Zeka Siteleri Hangisi?

ChatGPT, bu alanın öne çıkan sitesidir. Claude, Bard ve DALL-E gibi siteler de yine en iyiler arasında kabul edilmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yapay Zeka ile Yapabileceğiniz 14 İnanılmaz İşlem!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!