USD31,20
EURO33,85
JPY0,207400
RUB0,342300
GBP39,50
EURO/USD1,08
BIST9.062,36
GR. ALTIN2.040,83
BTC60.196,42

WordPress Güvenlik Önlemleri 2022

wordpress-guvenlik-onlemleri
wordpress-guvenlik-onlemleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

WordPress güvenlik önlemleri 2022 yılında web sitesi geliştiriciler için en çok dikkat edilmesi gereken hususlar arasındadır. Genel olarak, WordPress güvenli bir web geliştirme programıdır, ancak açık kaynaklı olduğu için çeşitli önemli güvenlik açıkları mevcuttur. Bunula beraber, doğru WordPress güvenlik eklentisi tedbirleri aldığınızda WordPress güvenliğine ulaşmak kolaydır. WordPress güvenlik önerileri bu aşamada devreye girecek olup sitenizin kullanışlılığını artıracaktır. Eğer istenilen şekilde güvenlik tedbirleri alınmazsa bahsetmiş olduğumuz emeklerimizin hepsi boşa gitmekle birlikte yaptığımız işlerin kalitesi düşerek müşteri memnuniyetimizi kaybedebiliriz.

WordPress güvenlik önlemleri büyük emekler vererek kurduğunuz siteniz için önem arz etmektedir. Kullanıcıların WordPress ücretsiz blog açma ve WordPress ile kurumsal site yapmak şeklinde geliştirdikleri sitelerden en önemli basamak web ortamları için site güvenlik önlemleri olmaktadır. Unutmayın ki WordPress kullanan web siteleri, siber saldırılar için popüler bir hedeftir. WordPress güvenlik raporunda, Wordfence adlı bir güvenlik duvarı hizmeti, WordPress web sitelerinde 18,5 milyar parola saldırısı isteğini engelledi. Bu, yalnızca WordPress web sitelerine yaklaşık 20 milyar saldırı anlamına gelmektedir.

WordPress Güvenlik Sorunları

2022 wordpress güvenlik önlemleri

WordPress, WordPress güvenlik önlemleri için sisteminde güvenlik açıkları arayan birinci sınıf araştırmacı ve mühendislerden oluşan büyük bir güvenlik ekibi kullanır ve yazılımlarına düzenli olarak güvenlik güncellemeleri yayınlar. WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır, yani kaynak kodun herkesin değiştirip dağıtabileceği şekilde mevcuttur. Bundan dolayı WordPress güvenlik önlemleri sınırsız şekilde özelleştirilebilir ve optimize edilebilir. Bu esneklik, WordPress’in tanımlayıcı bir özelliğidir ve onu bu kadar güçlü ve yaygın olarak kullanılan kılan şeyin büyük bir parçasıdır.

Tüm bu özgürlüğün dezavantajı, yanlış yapılandırılmış veya bakımı yapılan bir WordPress web sitesinin sayısız WordPress güvenlik önlemleri sorununa yatkın olmasıdır. WordPress, kullanıcılarına çok fazla güç verir ve büyük güç, büyük sorumluluk getirir. Bilgisayar korsanları bunu bilir ve buna göre WordPress web sitelerini hedefler.

WordPress Saldırı Türleri ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

WordPress güvenlik önlemleri güvenlidir, ancak kullanıcılar güvenliği ciddiye alır ve en iyi uygulamaları takip ederlerse bu durum geçerlidir. Bunun için dikkat edilmesi gereken ve WordPress web sitelerinde en yaygın siber saldırı türleri şunlardır;

1- Brute-Force Giriş Denemeleri

Bu en basit saldırı türlerinden biridir. Saldırganlar birçok kullanıcı adı-şifre kombinasyonunu çok hızlı bir şekilde girmek için otomasyon kullandığında ve sonunda doğru kimlik bilgilerini tahmin ettiğinde, kaba kuvvetle oturum açma gerçekleşir. Kaba kuvvet korsanlığı, yalnızca oturum açma bilgilerine değil, parola korumalı tüm bilgilere erişebilir.

2- Siteler Arası Komut Dosyası Çalıştırma (XSS)

Bir saldırgan, bilgileri ayıklamak ve sitenin işlevselliğine zarar vermek için hedef web sitesinin arka ucuna kötü amaçlı kod yolladığında oluşur. Bu kod, arka uçta daha karmaşık yollarla tanıtılabilir veya yalnızca kullanıcıya yönelik bir biçimde yanıt olarak gönderilebilir.

3- Wordpress güvenlik önlemleri 2022 ve Veri Tabanı Saldırıları

SQL saldırıları olarak da bilinen bu yöntem bir saldırganın iletişim formu gibi bazı kullanıcı girdileri aracılığıyla bir web sitesine bir dizi zararlı kod gönderdiğinde gerçekleşir. Web sitesi daha sonra kodu veri tabanında saklar. XSS saldırısına benzer şekilde, zararlı kod, veri tabanında saklanan gizli bilgileri almak veya tehlikeye atmak için web sitesinde çalışır.

4- Arka kapılar

Arka kapı, WordPress güvenlik önlemleri için standart WordPress girişini atlamasına ve sitenize istediği zaman erişmesine izin veren kod içeren bir dosyadır. Saldırganlar, arka kapıları diğer WordPress kaynak dosyalarının arasına yerleştirme eğilimindedir ve bu da deneyimsiz kullanıcılar tarafından bulunamaz.

5- E-dolandırıcılık

Saldırgan, meşru bir şirket veya hizmet gibi görünen bir hedefle iletişim kurmasına kimlik avı denir. Bir saldırgan WordPress hesabınıza erişirse, sizmişsiniz gibi davranarak müşterilerinize yönelik kimlik avı saldırılarını bile koordine edebilir.

En İyi WordPress Güvenlik Önlemleri 2022 Uygulamaları

wordpress

En İyi WordPress Güvenlik Önlemleri için önemli adımları sıraladık;

1. Kullanıcı Girişinden Özel Karakterleri Filtreleyin

WordPress güvenlik önlemleri web sitenizin herhangi bir bölümü, ödeme formu, iletişim formu ve hatta bir blog gönderisindeki yorum bölümü gibi ziyaretçilerden bir yanıt kabul ederse, bu bir XSS veya veri tabanı saldırısı için bir fırsattır.

2. WordPress Kullanıcı İzinlerini Sınırlayın

WordPress sitenizde birden fazla kullanıcı hesabı varsa, erişimlerini yalnızca ihtiyaç duyduklarıyla sınırlamak için her kullanıcının rollerini değiştirmenizi öneririz. Yönetici izinlerine sahip kullanıcı sayısını sınırlayarak, bir saldırganın bir yönetici hesabına kaba kuvvetle girme şansı azalır.

3. WordPress İzlemeyi Kullanın

WordPress güvenlik önlemleri için bir izleme sistemine sahip olmak, sitenizde meydana gelen herhangi bir şüpheli etkinlik konusunda sizi uyaracaktır. Bir ihlal olması durumunda uyarı almak için bir WordPress izleme eklentisi kullanabilirsiniz.

4. Kullanıcı Etkinliğini Günlüğe Kaydedin

Sorunları ortaya çıkmadan önce önlemenin başka bir yolu olarak kullanıcıların web sitenizde gerçekleştirdiği tüm etkinliklerin bir günlüğünü oluşturun ve bu günlüğü şüpheli etkinlik açısından düzenli olarak kontrol edin. Günlükler ayrıca, bir saldırıdan sonra neyin yanlış gittiğini ve ne zaman yanlış gittiğini gösteren temizlik için de yararlıdır.

5. Varsayılan WordPress Oturum Açma URL’sini Değiştirin

WordPress güvenlik önlemleri herhangi bir WordPress sitesi için WordPress giriş sayfasının varsayılan URL’sini bulmak kolaydır. WPS Hide Login gibi eklentiler bu giriş sayfası URL’sini sizin için değiştirir.

6. WordPress Panosunda Dosya Düzenlemeyi Devre Dışı Bırakın

WordPress güvenlik önlemleri yöneticilerin dosyalarının kodunu doğrudan kod düzenleyici ile düzenlemesine izin verir. Bu, saldırganlara, hesabınıza erişmeleri durumunda dosyalarınızı değiştirmeleri için kolay bir yol sağlar.

Son olarak;

 • Güvenli WordPress barındırma kullanın.
 • WordPress güncelleyin.
 • PHP’nin en son sürümüne güncelleyin.
 • Bir veya daha fazla güvenlik eklentisi yükleyin.
 • Güvenli bir WordPress teması kullanın.
 • SSL/HTTPS’yi etkinleştirin.
 • Bir güvenlik duvarı kurun.
 • Web sitenizi yedekleyin.
 • Düzenli WordPress güvenlik taramaları yapın.
 • Kullanıcı girişinden özel karakterleri filtreleyin.
 • WordPress sürümünüzü gizlemeyi düşünün.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
WordPress Güvenlik Önlemleri 2022

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!