USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC63.985,79

Microsoft Clarity Nedir?

microsoft clarity- nedir-
microsoft clarity- nedir-
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Microsoft Clarity, web sitesi yöneticilerinin site ziyaretçisi davranışını daha iyi anlayarak web sitesi deneyimlerini geliştirmelerine yardımcı olmak için oluşturulmuş, kullanımı ücretsiz bir analiz ürünüdür. Microsoft Clarity ile, web sitelerini yöneten kişilerin sitelerinde yapmaları gereken değişiklikler hakkında daha bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olan bir aracı kullanmış olursunuz. Netlik, web sitenizin hangi bölümlerinin en çok ve en az etkileşimi aldığını gösterir ve hata ayıklama için paha biçilmez bir arayüz sağlar.

Microsoft Clarity, gerçek kanıtlar kullanarak web sitenizdeki değişiklikler hakkında bilinçli kararlar almanız için araçlar sağlar ve bunu, kullanıcılarınızın veri güvenliğine ve gizliliğine saygı duymaya yardımcı olacak şekilde yapmanıza olanak tanır.  Ek olarak, bu kanıtı kendi başınıza sağlayabilecek türden bir sistem oluşturmak karmaşık ve zaman alıcı olabilir. Ayrıca Microsoft Clarity, hotjar ile karşılaştırıldığında en büyük farkın ücret olduğu göze çarpmaktadır.

Microsoft Clarity Dashboard: Üst Düzey İçgörüler ve İncelikli Filtreler

Microsoft Clarity ana panosu, oturum ölçümlerini, trafik kaynaklarını ve kullanıcı hayal kırıklığını gösteren çizelgeleri listeler. Ayrıca imleç hareketleri, işletim sistemleri ve yeniden boyutlandırılmış sayfalar gibi daha incelikli kriterlere göre arama yapmanızı sağlayan gelişmiş filtreler sağlar.

Ayrıca, Clarity size sınırsız özel etiket oluşturma seçeneği sunar—inceleme için belirli oturumları bulma yeteneğinizi hızlandıran özel yapım filtreler. Özel etiketler özellikle şunları yapmanız gerektiğinde kullanışlıdır;

  • Form gönderimleri ve satın almalar gibi dönüşümleri belirleyin,
  • Belirli kullanıcılar için ısı haritalarını ve oturum kayıtlarını bulun,
  • Belirli kullanıcıların ne zaman oturum açtığını ve ne tür sayfaları görüntülediklerini takip edin.

Microsoft Clarity Özellikleri

Microsoft Clarity, web sitesi deneyimini geliştirmeye çalışan herkesin kullanabilmesi için kolay bir ara yüzle tasarlanmıştır. Bir web sitesinin işletilmesinden elde edilebilecek veri okyanusunu analiz etmek zorunda kalmadan kullanıcılarınızı anlamak istiyorsanız, Clarity sizin aracınızdır.

Microsoft Clarity ve Netlik

Netlik, sayfa yükleme süreleri üzerinde çok düşük bir etkiye sahip olacak şekilde tasarlanmıştır, böylece sitenize giden kullanıcıların sayfaların yüklenmesini beklemek zorunda kalmamasını sağlayabilirsiniz.  Ek olarak, trafiğinize herhangi bir sınır koymuyoruz, bu nedenle günde 10 veya 1.000.000 ziyaretçi alıyor olsanız da Clarity trafiğinizi sizin için hiçbir ek ücret ödemeden halledebilecektir.

Netlik Isı Haritaları

Tıklama haritaları, kullanıcıların en çok hangi web sitesi sayfası içeriğiyle etkileşimde bulunduğunu size söyler. Kırmızı ile işaretlenmiş alanlar en yüksek tıklama sıklığına sahiptir ve genellikle odak noktaları etrafında ortalanır. Bunlar, sitenizin, kullanıcıların tıklamasını istediğiniz bölümleriyle uyumlu olmalıdır ve bu bölümler yoksa, bunları hizalamak için sayfanızı değiştirmeyi düşünmelisiniz.

Oturum Oynatma ile Beklentilerinizi Gözlemlere Göre Hizalayın

Herkesin, insanların web sitelerini nasıl kullanacakları konusunda bir fikri vardır, ancak Clarity, sitenizde gerçekten olup bitenler ışığında veriye dayalı kararlar vermeniz için size araçlar sağlar.

Netlik Oturumları

Kayıtları dilimlemek için kullanabileceğiniz filtreleme mekanizması, hangi kayıtları seçeceğiniz konusunda son derece ayrıntılı bilgi edinmenizi sağlar. Makine öğrenmesi kullanıcıların tıklamaları, kalıpları öğrenme ve filtre için kullanılır.

Netlik Filtreleri

Öfke tıklamaları, bir kullanıcının sayfanızın bir bölümünü bir yere aktarılması gerektiğini düşündükleri, ancak böyle olmayan bir bölümünü birkaç kez tıkladığı bir davranış kalıbıdır.  Bu tekrarlanan tıklamalar, sayfanızın sezgisel olmayan bölümlerinin iyi bir göstergesi olabilir veya olması gerektiği gibi çalışmayan UI bileşenlerini belirlemenize yardımcı olabilir. 

Clarity – Insights Dashboard Kullanımı

Kendiniz denemek için Microsoft Clarity adresini ziyaret edebilirsiniz. Kaydolmak gerçekten çok kolay, sadece bir proje oluşturun, sitenize Clarity javascript’ini ekleyin ve artık hazırsınız.

Clarity’nin yaptığı, kullanıcıların siteyle nasıl etkileşime girdiğine dair bilgiler sağlayarak siteyi Google Analytics dahil olmak üzere diğer analiz araçlarından tamamen farklı kılmaktır. 25’ten fazla filtre, web sitesi sorunlarının hatalarını ayıklamak veya bu deneyimi diğer sayfalarda çoğaltmak için neyin işe yaradığını keşfetmek için kullanıcı sıkıntı noktalarını sıfırlamayı kolaylaştırır. Tüm bu öngörüler Clarity tarafından neredeyse gerçek zamanlı olarak sunulur.

Kullanıcı Deneyimi Analizi

Microsoft Clarity, yayıncıların, kullanıcıların siteleriyle nasıl etkileşim kurduklarına ilişkin öngörüler elde etmesine yardımcı olmak için kullanıcı deneyimine odaklanır. Diğer analiz araçları, trafik, anahtar kelimeler, sayfa popülerliği vb. hakkında raporlama gibi şeylere odaklanır.

Kullanıcı davranışı verileri, yayıncıların iyileştirilecek alanları belirlemesine, web sayfası hatalarını bulmasına ve diğer birçok yararlı iç görünün yanı sıra dönüşümlere ilişkin iç görüler kazanmasına yardımcı olur. Clarity, diğerlerinden farklı olarak bir kullanıcı davranışı ve web sitesi hata ayıklama analiz aracıdır.

Clarity, arka planda, web sitesi kullanıcı davranışları tarafından oluşturulan kalıplara dayalı olarak otomatik olarak iç görüler oluşturan makine öğrenimi ve derin AI bileşenleri bile sağlar.  Bu bilgileri, daha fazla araştırma ve izleme için öneriler olarak sunar. Clarity ile bir yayıncı, tek tek sayfaların farklı bölümlerindeki kullanıcı etkileşim modellerini görebilir ve kullanıcıların web sayfalarıyla nasıl etkileşimde bulunduğunu öğrenmek için kullanıcı oturumlarını oynatabilir.

Google Analytics’e Karşı Microsoft Clarity

Halihazırda Google Analytics’iniz varsa, Microsoft Clarity’ye ihtiyacınız olup olmadığını merak edebilirsiniz. Bazıları, her ikisi de analitik hizmetleri olduğu için ikisi arasında çakışma olabileceğine inanıyor. Ancak, çok farklı şeyler yaptıkları için Google Analytics ve Microsoft Clarity arasında gerçekten bir karşılaştırma yoktur.

Clarity, kullanıcıların web sayfalarıyla nasıl etkileşime girdiğine ilişkin eyleme dönüştürülebilir bilgiler sağlar. Clarity, Google Analytics’in bir rakibi değildir. Bunun yerine, Google Analytics’i Clarity’ye bağlayabileceğiniz ve içe aktarılan verileri kullanarak daha da fazla kullanıcı davranışı bilgisi elde edebileceğiniz noktaya kadar Google Analytics’i tamamlar.

Son olarak Microsoft clarity cookies yani çerezlerden de yararlanarak bilgi toplar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Microsoft Clarity Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!