USD32,61
EURO34,79
JPY0,212100
RUB0,350900
GBP40,46
EURO/USD1,07
BIST9.645,02
GR. ALTIN2.418,67
BTC66.506,68

Web Sitenizi Hızlandırmanın 7 Yolu

web
web
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Web sitenizi hızlandırmanın birçok yolu size tavsiye edilmiş olabilir. Bunları denerken aslında bazı yolların istediğiniz sonuçları vermediğini görebilirsiniz. Burada yaşanan sorunlar kişilerin kendi siteleri için geliştirmiş oldukları yöntemler olup tüm siteler için geçerli olmayabilir. Aslında Web sitelerinin çalışma mantığı aynıdır. Öncelikle bir istemci tarafından siteden talep edilen işlemlerin gerçekleşmesi için serverla iletişim kurulur. Daha sonra serverdan gerekli cevap kullanıcıya iletilir. Bu sürecin sağlıklı ve hızlı işlemesi web sitesinin sürekli yükselen bir trend yakalaması demektir.

Site trafiğini hızlandırmak, site ile kullanıcı arasındaki bağı güçlendirmek ve alanında sürekli tıklanan bir sayfa olmak için genel olarak dikkat etmemiz gereken bazı durumlar vardır. Bunlar sadece donanım alt yapısının güçlü olması ile ilgili olmayıp aynı zamanda etkili bir site yönetebilmek içinde önemlidir. Aksi takdirde sitenizin görünüşü ve içeriği zengin olmasına rağmen istediğiniz tıklama sonucunu yakalayamayabilir ve hedeflediğiniz başarıya gün geçtikçe uzaklaşabilirsiniz.

Neden Hızlı Bir Web Sitesine İhtiyaç Duyulur?

Web siteleri belirli kriterler yerine getirilerek kurulur. Bu kriterler sağlanırken sadece web sitesini kurmaya odaklanılmamalı aynı zamanda teknik açıdan güçlü bir site yapılmalıdır. Web sitesinin hızı, güvenliği, tarayıcılarda gösterimi buna dahildir. Böylece hem hazırlık aşamasında hem de müşteriye sunulma aşamasında etkili bir web sitesi oluşturulmuş olur. Sonuçta kimse emek verip hazırladığı siteyi birkaç küçük sebepten dolayı pasif halde görmek istemez. Şimdi web sayfanızı hızlandırmak için gereken 7 basit ama etkili yöntemden bahsedelim;

web sitesi hızlandırma

1.Uygun Resim Boyutu Kullanımı

Web sitelerinin yavaş çalışmasında en büyük problemlerden birisini resimler oluşturmaktadır. Bunun sebebi sayfa yöneticilerinin iyi görüneceğini düşünüp yüksek kalitede resim kullanmalarıdır. Bu yüzden istenilen sayfa açılırken resim yükleme ve içeriği sunma süresi gittikçe uzamakta ve sitenin efektif bir şekilde çalışmasını engellemektedir. Bunun için kullanıcıların belirli bir mesafeden ve genelde standart olan ekran büyüklüklerinden sitenizin içeriğini göreceklerini unutmayıp ona göre site tasarımı yapmanız site sağlınız için faydalı olacaktır.

2. Web Sitenizi Hızlandırmak için Hosting seçimi

Bilindiği üzere web siteleri hizmet sunmak için hosting hizmeti veren yerlerden alan adı almaktadırlar. Bu sayede hazırlanan web siteleri internet ortamında görünür hale gelebilirler. Hosting hizmetleri belirli süreleri kapsayan ve büyük ödemelerin olduğu bir alandır. Böyle bir alanda doğal olarak birden çok hizmet sunan firma vardır. Burada devreye hosting sağlayıcılarının donanım kaynaklı sunmuş olduğu kalite girmektedir. İyi bir alan adı sağlayıcı tarafından hizmet aldığınızda ve iş yaptığınızda sitenizin hızı buna bağlı olarak iyileşecektir.

3.Kod Hatalarının Düzenlenmesi

Her yazılımın olduğu gibi web sitelerinin oluşmasında da kodlar kullanılmaktadır. Bu kodları yazanların hata yapma payları düşünüldüğünde aslında ne kadar ciddi bir durumla karşı karşıya kalındığı ortadadır. Her ne kadar .net ve nesne tabanlı site tasarım uygulamaları olsa da her zaman için siteye yük veren fazlalıklara dikkat edilmeli ve işe yaramaz olduğu anda onlardan kurtulmak gerekir.

4.Gereksiz Kodları Temizleyin

Bir önceki başlıkla bahsedilen olayın farklı bir boyutu ise yazılan kodlardan işini bitirenler olduğunda onların temizlenmesidir. Fazla kodlar sitenizde iş yükü tutacak olup sitenizin istenilen seviyede performans sağlamasına engel olacaktır. Bunun için web sitenizde artık kullanmadığınız kodları fark ettiğinizde silmenizde fayda olacaktır.

5.Optimal Site Kurulum Tercihi

Son zamanlarda artan web üzerinden iş yapma trendi sayesinde internet ortamında web sayfası yapan uygulamalarında sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Her uygulama kendine özgü fırsatlar sunmakta ve müşteri çekmek için çalışmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken durum ise kendinize ait bir web site kurulumu ve amacınıza yönelik bir tercih yapmaktır. Bu aşama geçtikten sonra size en uygun site kurulumunu gerçekleştirerek etkili ve hızlı bir tasarlayabilirsiniz.

6.Videoları Harici Sitelerle İlişkilendirme

Web sitelerinin ağırlaşmasının en önemli etkenlerinden bir tanesi de videolardır. Videoların siteye yüklenmesi ve çalıştırılması siteye birçok açıdan iş yükü çıkartmaktadır. Bir de son zamanlarda yüksek kalitede sunulan video dosyaları siteler için daha da fazla yük demektir. Bu aşamada video hazırlama sitelerinin sunmuş olduğu hizmetler kurtarıcınız olabilir. Kendi web sayfanızda ilgili olan yere başka sitelerden almış olduğunuz uzantıları gömdüğünüzde daha etkili ve hızlı bir siteye sahip olacaksınız.

7.Web Sitesi Hız Testi

Son olarak web sitenizin hızını test ederek kullanıcıların hangi durumlarla karşılaştığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu sayede hem sitenizin hızlanması için yaptığınız değişikliklerin takibini yapabilir hem de kullanıcıların neler yaşadığını görebilirsiniz. Bu testlerin ara yapılması sitenizin işlevselliği açısından size gerekli raporları sunacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Web Sitenizi Hızlandırmanın 7 Yolu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!