USD33,04
EURO35,99
JPY0,210000
RUB0,376000
GBP42,99
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.559,84
BTC57.590,66

Vergide Adalet Düzenlemesi Mecliste Reddedildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP’nin vergi adaletinin sağlanması amacıyla genel görüşme açılmasına ilişkin önerisi TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, “Siz pırlantadan vergi almıyor, ekmekten vergi alıyorsunuz. Pırlantadan vergi almıyor, sudan vergi alıyorsunuz, çiftçinin mazotundan vergi alıyorsunuz” dedi.

Pırlantadan vergi almıyor, sudan vergi alıyorsunuz

Vergi adaletinin sağlanması amacıyla genel görüşme açılmasına ilişkin önerisi TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, “Siz pırlantadan vergi almıyor, ekmekten vergi alıyorsunuz. Pırlantadan vergi almıyor, sudan vergi alıyorsunuz, çiftçinin mazotundan vergi alıyorsunuz” dedi.

Vergide Adalet Düzenlemesi Mecliste Reddedildi

CHP, vergi adaletinin sağlanması için verdiği genel görüşme önergesinin öne alınarak TBMM Genel Kurulu’nun bugünkü birleşiminde görüşülmesi için grup önerisi getirdi. CHP’nin önerisi AKP ve MHP’li milletvekilleri tarafından reddedildi. Grup önerisiyle ilgili söz alan CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, AKP’nin vergi politikasını eleştirerek, “Siz pırlantadan vergi almıyor, ekmekten vergi alıyorsunuz. Pırlantadan vergi almıyor, sudan vergi alıyorsunuz, çiftçinin mazotundan vergi alıyorsunuz. Dolayısıyla milletin cebine KDV, ÖTV, MTV ile el atıyorsunuz. Yurttaşlarımızın birçoğu işsiz, işsiz olanların cebinde ise para kalmıyor, tasarruf sahibi olamıyorlar. İşsiz gençleri ‘iş beğenmiyorlar’ diye aşağılıyorsunuz. Zengini daha zengin yapmak için rasyonel zeminler yaratmaya çalışıyorsunuz” diye konuştu.

Dolaylı vergi çağ dışıdır

“Dolaylı vergileri artırmak çağ dışı bir uygulamadır. Bir insanlık suçudur” diyen Karabat, temel ihtiyaç ürünlerinden vergi alındığına dikkat çekti. Karabat, “Diyorsunuz ki ‘Gıdadaki vergiyi yüzde 1’de tuttuk’. Oysa akaryakıtta yaptığınız her zam aynı zamanda ekmeğe, çocuk bezine yaptığınız zamdır” dedi.

“IMF’DEN DAHA BETERSİNİZ”

Karabat, yeni uygulanan ve vergi artışına neden olan ekonomi politikasına ilişkin ise “Siz IMF’den daha betersiniz” ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Ankara Milletvekili Mesut Doğan da şunları söyledi:

“Seçimlerden çıkalı 45 gün oldu. Seçim önce bütün siyasi partiler iktidara geldiklerinde milletin sorunlarını ne şekilde çözeceklerine dair vaatlerde bulundular. Ben şimdi AK Parti’nin seçim öncesi ‘Türkiye Yüzyılı için doğru adımlar’ isimli seçim beyannamesine baktım, orada seçim bittikten sonra 40 gün içinde politika faizinin yüzde 75 artırılacağına dair bir vaat göremedim. 40 gün içinde akaryakıt fiyatlarının yüzde 35 bandında artırılacağını göremedim. MTV’nin 2 katına çıkarılacağının yazıldığına şahit olmadım. Harçların yüzde 50 artırılacağını görmedim. Yurtdışından getirilen telefonların kayıt ücretinin 20 bin liraya çıkarılacağını görmedim.”

Vergi artışı düşük gelirliyi etkiliyor

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş da “Bu vergi artışları düşük gelirli vatandaşı daha fazla etkilemekte, yoksulluğun daha da artmasına sebep olmaktadır. Vergi adaletsizliği gelir dağılımındaki eşitsizliği büyütmekte ve toplumsal adaleti bozmaktadır. Bu durum ülkemizin en yoksul ilk 10 ülke arasına girmesine yol açmaktadır. Utanç verici durumdur” dedi.

“KÜRKTEN ALINAN VERGİ DE SIFIRLANDI”

Yeşil Sol Parti Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, Türkiye’de pırlantadan vergi alınmazken, çiftçinin mazotundan vergi alındığını dile getirerek, “Biz Türkiye’deki vergi sisteminin genel olarak emekçilerden yana olmadığına inanıyoruz. Yoksullardan yana olmadığına inanıyoruz. Çiftçi ve üreticiden yana olmadığına inanıyoruz. Türkiye’deki vergi düzeni önemli olarak sermayeden yanadır… Türkiye’de traktörden alınan vergi yüzde 25, lüks yattan alınan vergi yüzde 0. Üreticiden yana olan bir ülke, pırlantadan vergi alır mı, almaz mı? Yoksuldan yana olan bir ülke pırlantadan vergi alması gerekir. Türkiye’de pırlantadan alınan ÖTV vergisi yüzde 0. Bu da yetmedi 2019’da zenginliğin alameti farikası olarak görülen kürkten alınan ÖTV de sıfırlandı” şeklinde konuştu.

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından CHP’nin grup önerisi AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Vergide Adalet Düzenlemesi Mecliste Reddedildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!