USD32,83
EURO35,13
JPY0,207900
RUB0,376400
GBP41,70
EURO/USD1,07
BIST10.739,94
GR. ALTIN2.488,86
BTC65.037,82

Almanya İşçi Alımı İçin Nelere Sahip Olmalıyım?

almanya-isci-alimi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya işçi alımı hakkında ülkemizde son dakika değişiklikler ve kolaylıklar gerçekleşmiş durumda. Almanya işçi alımı fırsatlarını genişlettiğini ve 75 bin kişi personel alacağını duyurdu. Bu karar meclise gitti. Mecliste Almanya personel alımı ile ilgili düzenlemeler yaptılar. Peki son dakika haberleri nasıl, bu işçi alımına katılmak için nelere sahip olmalısınız?

Almanya İşçi Alımı 2023

Almanya genç nüfusun az olduğu bir ülke olması nedeni ile çok sayıda personel alımına başvurdu. Özellikle gençlerin veya yurt dışında çalışmak isteyenler için büyük bir fırsat. Bundan dolayı sizlerde bu haberlerle ayrıntılara ulaşabilirsiniz. Ama iş fırsatı için Almanya’nın şartları olduğunu söylemekte fayda var. Bununla birlikte yasanın meclisten geçtiğini de göreceksiniz.

Almanya İşçi Alımı Nedenleri?

Almanya zaten normal şartlarda da dış kaynaklardan işçi alımı gerçekleştiriyordu. Ama bu sene yapılan açıklama ile nitelikli işçi sıkıntıları olduğunu duyurdular. Bundan dolayı da şirketlerin etkilendiğinden bahsettiler. Böylelikle Nitelikli Göçmenlik Yasası’nı federal mecliste duyurdular. Ayrıca bu yasanın kolaylıklarından biri de Avrupa dışından gelecek olan nitelikli işçilerin göç etmesini sağlamak.

Almanya personel alımı için geçmiş zamanlarda da bu gibi duyurular yapmıştı. Şu an itibari ile Almanya’da yaklaşık 3 milyon, özellikle Türk meslek sahibi nitelikli işçi olduğunu görebilirsiniz.  Başka bir deyişle Almanya ülkemizdeki nitelikli işçilere ihtiyaç duyuyor ve bu doğrultuda yaklaşık 75 bin kişilik personel kadrosu açıyor.

almanya-isci-alimi

Almanya-İşçi Alımı 2023 Başvuru Formu

Almanya işçi alımı başvurusu ortaya çıkan haberlerden dolayı en çok araştırılanlar arasında. Genelde her sene özellikle sanayi gibi alanlarda işçi alımı gerçekleştiren Almanya bu sene neredeyse her alanda birçok kişiye istihdam sağlayacağını ve istihdam noktasında yardımcı olacağını duyurdu. Özellikle bu işçi alımı yasasında en çok Türkiye’den alım olacağını düşünüyorlar.

Nitelikli Göçmenlik Yasası sonrasında bütün ilanların açılacağı veya başvuruların başlayacağı tahmin ediliyor. Almanya personel alımı başvuruları ile süreç başlayacak ve detaylı açıklamalar yapılacak. İşte Almanya işçi alımı 2023 şartları, maaşı ve başvuru formları detayları.

Almanya İşçi Alımı Başvuru Formu

İçişleri bakanı Nancy Feaser yaptığı açıklamalar ile özellikle göç yasası ile ilgili bütün fırsatları değerlendireceğini söyledi. Ayrıca Almanya’nın hedefinin bu Nitelikli Göç Yasası ile ne kadar göçmen ülkesi olduklarını kanıtlamak istediklerini belirtti. Böylelikle Almanya’nın ne kadar nitelikli personele ihtiyacı olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Almanya Türk İşçi Alımı Başvuru Formu

Almanya’nın duyurduğu bu fırsat ile herkes başvuru formuna erişmeye çalışmakta. Henüz bu başvuru için hangi kurumlara danışılması gerektiği belirtilmedi. Ancak kısa süre içinde Almanya’nın dış işleri tarafından bir açıklama bekleniyor. Ama herkesin tahmini şu an için konsolosluklardan yana. İşlemler yurtdışı odaklı olacağı için konsoloslukların yoğunlaşacağı düşünülüyor.

İŞKUR Almanya İşçi Alımı Başvuru Formu

Yurtdışı istihdam programları için İŞKUR gibi kurumlardan da destek veya bilgilendirme alabilirisiniz. Şu an için Almanya işçi alımı başvuru ile ilgili henüz bir kaynak olmasa da bu gibi kurumlardan takip sağlayabilirsiniz. Ayrıca İŞKUR genel orak yurt dışı için çalışma ile ilgili detaylı açıklamaları ve duyuruları yapmaktadır.

Almanya İşçi Alımı Şartları Nelerdir?

Tıpkı 1960 yıllarda gerçekleştiği gibi bu nitelikli göç yasası kapsamında birçok Türk işçinin başvurması veya yararlanması bekleniyor. Almanya’nın özellikle bir anda bu kadar fazla işçi alımı yapmasının sebebi ise ülkede, şirketler için gelişen riskleri azaltmak veya işçi açığını bir an önce kapatmak.

Almanya’nın işçi alımı şartları;

 • İş anlaşması yapılması veya eğitim
 • İş sertifikası ve 2 yıllık kazanılmış deneyim
 • Diploma denkliği istenmeyecek
 • İş alımlarında puanlı sistem yapılacak
 • Haftada en az 20 saat çalışılacak
 • Hem toplu sözleşme hem de sosyal güvenlik sağlanacak
 • 45 – 50 arası yaş sınırı olacak

Almanya’ya İş İçin Nasıl Gidilir?

Almanya’da her istihdam programı için belirli şartlar vardır. Ayrıca bu yurtdışı çalışma izni, istihdam programları ülke fark etmeksizin şartlar bulundurur. Genelde bu şartlar zorlayıcı olurlar. Ama Almanya’nın personel alımı şartlarına bakıldığında diploma denkliği istenmemesi gözlerden kaçmıyor. Bu istenmeyen şartta Almanya’nın işçi sıkıntısı ciddiyetini gözler önüne seriyor.

Yukarıda belirtilen şartlar doğrultusunda sizler de bu alımlara hak kazanabilirsiniz. Başvurular açıklandıktan sonra da yeterli bilgileri edinebilirsiniz. Almanya’nın şu anki gayesinin bu haberler dolayısı ile 2030 yılına kadar bu işçi alımını yasalaştırmak olduğu düşünülüyor.  Ayrıca Almanya’da akrabaları olan kişilerin de gitmesinin daha kolay olduğu belirtilmiş.

almanya-isci-alimi

Almanya İşçi Alımı Meslekler Nelerdir?

Almanya bu işçi açığını kapatmak için ilk etap birçok kişinin önünü açıyor. 2030 yılına kadar her yıl 70 bin küsür işçi alımı gerçekleşmesi bekleniyor. 10 yıl önce başlatılan mavi kart programı ülkenin personel istediği program içerisinde. Vasıflı personeller bu kartı Almanya’ya giriş için kullanabilecekler.

Almanya’nın özellikle sağlık sektörü olmak üzere birçok alanda işçi açığı bulunmaktadır. Almanya personel alımı için ihtiyaç duyulan sektörler;

 • Hemşireler
 • Esnaflar
 • Mühendisler
 • Hekimler
 • IT Uzmanları
 • Bilim insanı
 • Zanaatkârlık ve ticaret
 • Tekstil
 • Grafik tasarım
almanya-isci-alimi
almanya-isci-alimi

Almanya Personel Alımı Puanlama Sistemi Nasıl Olacak?

Nitelikli göç yasası kapsamında gerçekleşen bu iş alımlarında şans kartlarının çok büyük fırsatları olacak. Ama yine bu şans kartı için de özellikle bazı şartlar var. Bu şans kartı için 6 puan yeterli olacak. Peki bu puanları nasıl kazanabilirsiniz. Puan kazanma sistemleri ise;

Başvuran kişi Almanya’daki mesleği ile eş değer bir mesleğe sahip ise 4 puan kazanacak
İleri seviyede Almanca bilgisine sahip ise 3 puan kazanacak
Başvuran kişinin 35 yaşından büyük olmaması durumunda 2 puan alacak
İleri seviyede Almanca bilgisine sahip ise 1 puan kazanacak 

Almanya Nitelikli İşçilerde Neler Arıyor?

İstenilen personellerde puan sistemi ve şans kartı nitelikleri aranıyor.. Bu nitelikler;

 • Almanya’da çalışma potansiyeline sahip olmak
 • Mesleki yeteneklerini kanıtlayabilme
 • Sosyalliğe, iletişime açık karakterlere sahip olma
 • İleri seviyede dil becerilerine sahip olmak
 • İstenilen meslekte kişinin diploması yok ise ama kişi kendini bu alanda kanıtlarsa dahi kabul edilecek

İstenilen Sektörlerde Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Yapılan işçi alımında haftalık 20 saat çalışma şartı var. Almanya’da asgari ücretin saatlik miktarı 12 Euro’dur. Bu doğrultuda günde 8 saat çalışan nitelikli personel 1 günde 96 Euro kazanır. Bu da Türk parasında 2600 TL civarı demektir. Maaşların henüz belli değil. Fakat aylık asgari ücretin 2500 Euro olacağı tahmin ediliyor.

Türkiye şartları veya asgari ücreti ile yukarıdaki ücretler karşılaştırıldığında bu işçi alımının çok büyük bir fırsat olduğunu görebilirsiniz. Yıllardır gerçekleşen beyin göçlerinin sebepleri de bu gibi yurt dışı Nitelikli Göç Yasası fırsatlarıdır.

almanya-isci-alimi

Almanya İşçi Alimi Telefon Numarası

Bu gibi iş alımları başka şekillerde de gerçekleşmektedir. Ama bu gibi programlar için derin araştırmalar yapmak, tanıdıklara başvurmak veya bu gibi yasalaşmaya yakın haberler çok iyi takip etmek faydalı olacaktır. Bunun için herhangi telefon numarası veya iletişim mevcut değildir. Ama Almanya haber gündemini ya da gideceğiniz ülkenin gündemini takip etmek faydalı olacaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
1
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Almanya İşçi Alımı İçin Nelere Sahip Olmalıyım?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!