USD32,27
EURO35,00
JPY0,207600
RUB0,363000
GBP41,48
EURO/USD1,08
BIST10.165,52
GR. ALTIN2.417,64
BTC69.401,41

Bütçe Açığının Milli Gelire Oranı Düştü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasına ilişkin, “Bütçe açıklarının milli gelire oranı düştü, kamu borç stokunun milli gelire oranı neredeyse 10 puan düştü geçen yıl, KKM’ye ödediğimiz paraya rağmen. Genel olarak, fayda-maliyet analizi olarak baktığınızda, belli bir faydayı sağladı. Şu anda bunu sürdürmeyi düşünüyoruz” dedi.

Bütçe Açığının Milli Gelire Oranı Düştü

Cevdet Yılmaz, Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasına ilişkin, “Bütçe açıklarının milli gelire oranı düştü, kamu borç stokunun milli gelire oranı neredeyse 10 puan düştü geçen yıl, KKM’ye ödediğimiz paraya rağmen. Genel olarak, fayda-maliyet analizi olarak baktığınızda, belli bir faydayı sağladı. Şu anda bunu sürdürmeyi düşünüyoruz” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün, seçim öncesi ücretsiz dağıtılmaya başlanan doğal gaz ve deprem bölgesindeki zararın karşılanması gerekçiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Meclis’e sunulan 1,1 trilyon liralık ek bütçe görüşüldü.

Komisyonda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Yılmaz, şunları söyledi:

“KKM’nin şüphesiz bir maliyeti var. Sadece maliyeti değil, faydayı da görmemiz lazım. Bir taraftan fayda-maliyet analizi yapmamız lazım. Böyle baktığımızda, döviz kurlarının istikrarında bir faydası oldu. Dolayısıyla faiz oranları düşerken ortalama vade arttı. Mevduatın ortalama vadesi, KKM’nin de etkisiyle artmış oldu. En az 3 ay yatırma şartı var. Burada istikrar kazandığı için kamu dış borçlarında önemli kazanımlar sağlanmış oldu. Yine enflasyon hızı belli ölçüde kontrol edilebildiği için kamu iç borçlanması da bundan olumlu yönde etkilendi.

Kamu borç stoku azalıyor

Geçen yılki rakamları size söyledim. Bütçe açıklarının milli gelire oranı düştü. Kamu borç stokunun milli gelire oranı neredeyse 10 puan düştü, geçen yıl KKM’ye ödediğimiz paraya rağmen. Genel olarak, fayda-maliyet analizi olarak baktığınızda, belli bir faydayı sağladı. Şu anda bunu sürdürmeyi düşünüyoruz. Buna dönük vergisel teşvikleri yıl sonuna kadar uzattık.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bütçe Açığının Milli Gelire Oranı Düştü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!